Reklama

Kościół

Nowy rektor rzymskiego Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego

18 kwietnia 1993 r., podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra, Jan Paweł II ogłosił błogosławioną siostrę Faustynę. W następnym roku, na polecenie ówczesnego wikariusza Rzymu kard. Kamila Ruiniego, położony niedaleko Watykanu kościół Świętego Ducha in Sassia (Santo Spirito in Sassia), stał się oficjalnym Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego, którego celem jest promowanie kultu Bożego Miłosierdzia, przekazanego przez św. Faustynę Kowalską, wśród wiernych diecezji rzymskiej i pielgrzymów przyjeżdżających do Wiecznego Miasta.

2024-04-17 10:00

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia ta stała się miejscem pielgrzymowania wiernych żyjących duchowością św. Faustyny, a każdego dnia o godz. 15 jest tu odmawiana Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Włodzimierz Rędzioch

Obecny kościół Ducha Świętego powstał za Sykstusa IV na miejscu dawnej świątyni poświęconej Najświętszej Marii Pannie w związku z Jubileuszem Roku Jubileuszowego 1475, następnie Paweł III zlecił przebudowę kościoła Antoniemu di Sangallo. Bogate wnętrze świątyni jest jednonawowe, a do nawy głównej przylega wiele kaplic. Trzecia kaplica po prawej stronie, która pierwotnie była dedykowana Trójcy Świętej oraz św. Filipowi Neri, poświęcona jest obecnie Miłosierdziu Bożemu i św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Umieszczono w niej duży obraz Jezusa Miłosiernego pędzla P. Moskala z 1994 r., pobłogosławiony przez Jana Pawła II 23 kwietnia 1995 r., statuę Siostry Faustyny oraz jej relikwiarz ofiarowany kościołowi przez Jana Pawła II po kanonizacji Apostołki Bożego Miłosierdzia. Z czasem kościół stał się także miejscem kultu św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch

Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993 r.) posługują w nim siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przez wiele lat rektorem kościoła Santo Spirito in Sassia był pochodzący z archidiecezji katowickiej ks. Józef Bart. Od 5 października 2022 r., decyzją kard. Angelo De Donatisa, papieskiego wikariusza dal diecezji rzymskiej, kustoszami sanktuarium zostali księża z stowarzyszenia życia apostolskiego Synowie Krzyża – rektorem jest ks. Paolo Martinelli a wicerektorem ks. Alberto Donai.

Corocznie, w niedzielę Bożego Miłosierdzia organizowane są procesje z obrazem Jezusa Miłosiernego z rzymskiego sanktuarium na plac św. Piotra, gdzie wierni uczestniczą w papieskiej modlitwie Regina Coeli. Tego roku, po południowej modlitwie Franciszek pozdrowił ich słowami: „Serdecznie witam grupy modlitewne pielęgnujące duchowość Bożego Miłosierdzia zgromadzone dzisiaj w Sanktuarium Santo Spirito in Sassia”.

Reklama

Dla mnie była to okazja do przeprowadzenia rozmowy z nowym rektorem sanktuarium, który w Polsce jest jeszcze mało znany.

Podziel się cytatem

- Jan Paweł II chciał, aby ten historyczny kościół, którego jest ksiądz rektorem, był Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego w sercu katolickiego świata. To musi być wielka odpowiedzialność…

- Kiedy Opatrzność powołała Jana Pawła II na Biskupa Rzymu, Papież zrozumiał, że jednym z jego zadań jest głoszenie orędzia Bożego Miłosierdzia w całym Kościele Katolickim. Boże Miłosierdzie, które poznał i którego doświadczał już w młodości w Krakowie, kiedy często chodził na modlitwę do sanktuarium w Łagiewnikach. Wspomina to w swojej biografii, kiedy pisze: kto by pomyślał, że młody robotnik, który codziennie rano przychodził się modlić, powróci tu jako Papież, aby poświęcić to sanktuarium? Był głęboko przekonany, że miłosierdzie można określić jako miarę, którą Bóg wyznaczył złu w świecie i historii. Rozumiał, że miłosierdzie jest szczególną Ewangelią zapisaną w perspektywie XX w. To przesłanie bardzo aktualne dla naszej epoki. Dlatego Jan Paweł II chciał się podzielić tym Darem z całym Kościołem.

- Papież Franciszek natomiast uznał za stosowne ogłoszenie Roku Miłosierdzia…

- To prawda. Franciszek podkreśla, że „potrzebujemy nieustannie kontemplować tajemnicę miłosierdzia. Jest ona dla nas źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia”. Jak wyjaśniał w Liście Apostolskim Misericordiae Vultus „są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca. Z tego właśnie powodu ogłosiłem Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia jako pełen łaski czas dla Kościoła, by uczynić świadectwo wierzących jeszcze mocniejszym i skuteczniejszym”.

- Ale możemy powiedzieć, że w Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego Jubileusz Miłosierdzia trwa zawsze. Chociaż jest dzień szczególny ustanowiony przez Jana Pawła II, Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jak przygotowywaliście się to tego święta?

Reklama

- Przygotowujemy się do tego szczególnego święta Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Jezus zasugerował św. Faustynie, aby prowadzić coraz to inną grupę dusz do Jego Serca. Dlatego właśnie gromadziliśmy się w sanktuarium na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00 i codziennie modlimy się w sposób szczególnie za dusze grzeszników, kapłanów i osoby zakonne, ludzi pobożnych, pogan, heretyków i schizmatyków, dzieci, itd. Ale prawdę mówiąc, przez cały rok przygotowywaliśmy się do przeżywania tego dnia Łaski. W szczególności staraliśmy się odpowiedzieć na wskazania papieża Franciszka, który podczas spotkania z rektorami sanktuariów w Rzymie powiedział, że sanktuarium jest przede wszystkim miejscem, w którym się modlimy, gdzie znajdujemy pocieszenie, z którego wychodzimy z nową nadzieją. Dlatego każda nasza inicjatywa w tym roku służyła temu, aby uczynić Centrum miejscem modlitwy, pocieszenia i nadziei.

Natomiast punktem kulminacyjnym obchodów była, jak co roku, procesja z wiernymi z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego z sanktuarium na plac św. Piotra, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli z Franciszkiem. To bardzo szczególny moment świętowania Niedzieli Bożego Miłosierdzia z Papieżem.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marianie - Apostołowie Bożego Miłosierdzia

[ TEMATY ]

nowenna

kięża marianie

Boże Miłosierdzie

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich

Księża marianie rozpoznali wiele lat temu, że dar Bożego Miłosierdzia wypływa z charyzmatu Niepokalanego Poczęcia – darmowej miłości Boga do człowieka i stali się Apostołami Bożego Miłosierdzia.

„Dzięki Zgromadzeniu Księży Marianów orędzie Miłosierdzia Bożego udało się rozpowszechnić na wszystkich kontynentach. Gdy wybuchła II wojna światowa ks. Józef Jarzębowski MIC dotarł z Warszawy do Wilna, gdzie spotkał ks. Michała Sopoćkę, spowiednika i kierownika duchowego siostry Faustyny. Od niego otrzymał traktat pt. „De Misericordia Dei deque eiusdem festo instituendo. Tractatus dogmaticus ac liturgicus”. Było to dzieło teologiczne uzasadniające konieczność wprowadzenia do kalendarza liturgicznego nowego święta – Miłosierdzia Bożego. Ksiądz Sopoćko napisał pracę zachęcony przez prymasa Augusta Hlonda i wydał ją w konspiracyjnych warunkach w nakładzie 500 egzemplarzy” – pisał Grzegorz Górny w mariańskim piśmie „Z Niepokalaną”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję