Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Nuncjusz Apostolski w Konwikcie Księży Studentów

Wspólnota kapłanów mieszkających w Konwikcie Księży Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II gościła 23 października br. w swym domu nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore. Wizyta ta stanowiła ważny moment w historii konwiktu, który funkcjonuje od ponad 80 lat i na trwałe wpisał się w krajobraz Kościoła w Polsce.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kaplicy konwiktu, w której wraz z jego mieszkańcami uczestniczył ks. prof. Antoni Dębiński - rektor KUL. Abp Migliore w homilii podkreślił odpowiedzialność za głoszenie Chrystusa współczesnemu człowiekowi oraz ukazał zadania stojące przed kapłanami w świadczeniu o prawdzie Ewangelii, wbrew współczesnym tendencjom antykościelnym. Na zakończenie słowa podziękowania skierował dyrektor konwiktu ks. dr Marek Grygiel. Zaznaczył, że właśnie w tym domu przez dziesiątki lat zastępy kapłanów, podejmując specjalistyczne studia, kształtowały swoje umiłowanie mądrości, a pod okiem wybitnych profesorów zgłębiały wiedzę i tworzyły wspólnotę kapłańską. Obecność księdza studenta w przestrzeni uniwersytetu stanowi w dzisiejszych czasach szczególny znak, ale też zadanie, którym jest ukazywanie młodym ludziom studiującym na KUL-u piękna i atrakcyjności Kościoła. Ks. Grygiel nawiązał także do osoby bł. Jana Pawła II, który przez ponad 20 lat był profesorem KUL, co świadczy o tym, że ta uczelnia jest także szkołą świętości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym punktem wizyty Nuncjusza Apostolskiego było wspólne spotkanie w konwiktorskiej stołówce, w które wprowadził senior księży studentów - ks. Adam Kozak. Była to także okazja do wzajemnych rozmów i wymiany myśli. W spotkaniu tym uczestniczył metropolita lubelski, Wielki Kanclerz KUL - abp Stanisław Budzik.

Ks. Marcin Nabożny

Sprawa ks. Lemańskiego

Stolica Apostolska odrzuciła rekurs

Stolica Apostolska odrzuciła rekurs ks. Wojciecha Lemańskiego z dnia 19 czerwca 2013 r. przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach - informuje Kuria Warszawsko-Praska. Kuria przeprasza wszystkich, którzy doświadczyli „moralnego zamętu” wskutek kwestionowania w mediach przez ks. Wojciecha Lemańskiego samych podstaw nauczania Kościoła w zakresie bioetyki. Prosi też ludzi mediów o uszanowanie zakazu nałożonego na kapłana i niewystawianie na próbę jego posłuszeństwa wobec Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa.

Reklama

W uzasadnieniu postanowienia Kongregacji ds. Duchowieństwa napisano m.in.: „Zarówno z punktu widzenia formalnego, jak i rzeczowego stwierdzono zasadność decyzji biskupa w sprawie zakazu udzielania ks. Wojciechowi Lemańskiemu wywiadów czy prezentacji swojej osoby i poglądów w mass mediach”.

Komentarz abp. Wacława Depo

„10 laickich przykazań” Lecha Wałęsy

Niepokój związany z propozycją stworzenia „10 laickich przykazań” wyraził abp Wacław Depo. Dotyczy to pomysłu byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, wyrażonego na spotkaniu noblistów w Warszawie. - Niepokoję się jako biskup, który ma strzec depozytu wiary i przekazać go przyszłym pokoleniom. Niepokoję się jako absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jako chrześcijanin. Tworzenie „10 laickich przykazań” jest odejściem od prawdy już nie tylko uniwersyteckiej, ale odejściem od prawdy o Bogu i o człowieku - tak metropolita częstochowski na antenie Radia Fiat skomentował pomysł Lecha Wałęsy.

Cudzysłów

Aby umieć służyć ludziom, trzeba się tego uczyć od Maryi, Służebnicy Pańskiej. Trzeba Ją otoczyć zwartym wieńcem serc, jak niewiasty i Jan na Kalwarii, i prosić Ją pokornie: Naucz nas służby ludziom.

Jak najmniej się bronić! W ogóle się nie bronić. Nie polemizować w obronie własnej! Szkoda czasu na obronę siebie.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Solidarność z abp. Józefem Michalikiem można wyrazić przez złożenie swojego podpisu pod listem poparcia, zamieszczonym na stronie Kurii Przemyskiej: www.przemyska.pl. Akcja została podjęta w związku z atakami na osobę Przewodniczącego KEP. - List poparcia dla abp. Józefa Michalika to m.in. sygnał dla mainstremowych mediów, że nie są wszechwładne, że są ludzie, którzy potrafią myśleć samodzielnie - mówi ks. prał. Zbigniew Suchy, jeden z sygnatariuszy listu.

Przepisy ułatwiające leczenie w UE weszły w życie. Niestety, Polska ich jeszcze nie wdrożyła i naszemu krajowi grożą kary finansowe, a Polacy na razie nie mogą korzystać z ułatwień pozwalających leczyć się za granicą.

Sejm uchwalił nową ustawę w sprawie przymusowego leczenia najgroźniejszych przestępców po odbyciu przez nich kary. Wkrótce na wolność wyjdą więźniowie, których skazano w 1989 r. na kary 25 lat więzienia.

Akcje protestacyjne związków zawodowych popiera aż 69 proc. Polaków. Przeciwko jest zaledwie 24 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

„Newsweek” ma zamieścić sprostowanie i odpowiedź Opus Dei na publikacje tygodnika z 2011 r., gdzie pisano m.in., że ta katolicka organizacja działa niejawnie i prowadzi własną sieć szkół - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

66 proc. Polaków uważa, że rozwój sytuacji w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 20 proc. ankietowanych. Co siódmy Polak (14 proc.) nie ma sprecyzowanych poglądów w tym zakresie - wynika z sondażu CBOS.

70 mld zł zostało w 2012 r. wytransferowane z Polski przez zagranicznych właścicieli firm.

Najbiedniejsze regiony w Polsce to: Warmia, Mazury i Kujawy. Według „Dziennika Gazety Prawnej”, co siódma mieszkająca tam osoba korzysta z pomocy społecznej.

2013-10-28 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

święci

Św. Maciej

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Święty Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie.

Historia nie przekazuje nam zbyt wielu faktów z życia św. Macieja Apostoła. Po jego wybraniu w miejsce Judasza udzielono mu święceń biskupich i władzy apostolskiej przez nałożenie rąk. Hebrajskie imię: Mattatyah oznacza „dar Jahwe” i wskazuje na żydowskie pochodzenie Macieja.

CZYTAJ DALEJ

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba. Zaniosą tam też Twoją intencję

2024-05-15 12:09

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Camino

świadectwa

Archiwum rodzinne

Mają już za sobą dwa tygodnie pieszej wędrówki. Zostało im jeszcze 100 dni, by planowo dotrzeć do sanktuarium w Santiago de Compostela. Dorota i Rafał Janoszowie zamierzają pokonać 2890 km. Wyruszyli z Andrychowa Drogą św. Jakuba, by podziękować za 35 lat małżeństwa. Dziękują także za trójkę swych dzieci, za pozostałych członków rodziny, za przyjaciół i za to, co ich w życiu spotkało. Andrychowskie małżeństwo znane jest z wieloletniego zaangażowania w Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Małżonkowie przyznają, że po raz pierwszy znaleźli się na tym jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych 10 lat temu. „Było to dla nas bardzo głębokie doświadczenie duchowe, powiązane wtedy z wdzięcznością za 25 lat wspólnego życia małżeńskiego. Okazało się, że Camino wpisało się głęboko w nasze serca, a my wpisaliśmy je w serca naszych dzieci i ich przyjaciół. Za nami 6 takich wędrówek trasą północną i portugalską” - opowiadają na swym facebookowym profilu, który nazwali „Camino Wdzięczności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję