Reklama

Niedziela Legnicka

Jak u św. Wojciecha uczcili św. Marcina

Dawno, dawno temu... nie w odległej galaktyce, lecz w historii Kościoła żył żołnierz rzymski o imieniu Marcin. Podobnie zaczyna się wiele podań lub legend, ale my chcemy przedstawić postać wyjątkowego Świętego

Niedziela legnicka 47/2015, str. 5

[ TEMATY ]

św. Marcin

uroczystość

Archiwum parafii

Przedszkolaki ze św. Marcinem

Przedszkolaki ze św. Marcinem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieci te młodsze i te nieco starsze, a także rodzice i dziadkowie z lubińskiej parafii pw. św. Wojciecha uczcili św. Marcina, patrona dzieci, armii, rycerzy, podróżujących oraz żebraków. Uroczystości odbyły się we wtorkowy wieczór 10 listopada, w przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Marcina, które przypada 11 listopada.

Historia

Św. Marcin to wyjątkowa postać, o której powstało wiele legend i napisano równie wiele życiorysów. I tak naprawdę do dziś trudno ustalić niektóre fakty. Mówi się o nim m.in. w kontekście rogali św. Marcina kształtem przypominające końską podkowę, z pochodu dzieci z lampionami czy też gęsi, wśród których, jak głosi jedna z legend, miał się schronić. Jak podaje większość znawców historii, św. Marcin urodził się ok. 316 r. w Panonii, na terenie dzisiejszych Węgier, w rodzinie pogańskiej. Prawdopodobnie uczył się w Ticinium (Pawia we Włoszech). Gdy miał 15 lat, wstąpił do armii Konstancjusza II. W tym czasie podczas służby miało miejsce ważne w jego życiu wydarzenie. Żebrakowi proszącemu o jałmużnę, Marcin oddał połowę swojego płaszcza. Wtedy ukazał mu się Chrystus odziany w ten płaszcz, który mówił do aniołów: „To Marcin okrył mnie swoim płaszczem”. Pod wpływem tego wydarzenia, Marcin przyjął chrzest i opuścił wojsko, uważając że wojowanie, kłóci się z zasadami jego wiary. Następnie udał się do św. Hilarego, biskupa Poitiers (we Francji) i stał się jego uczniem. Po pewnym czasie osiadł jako pustelnik na wysepce Gallinaria w pobliżu Genui, gromadząc wokół siebie wielu uczniów. Założył klasztor, a później został wybrany biskupem Tours. Sakrę biskupią otrzymał w roku 371. Jako ordynariusz zmienił swój urząd – wyszedł z katedry i zaczął sam chodzić do wiernych, nawiązując kontakty z innymi biskupami. Żył skromnie i przykładnie. Był znanym apostołem wsi. Jako były wojskowy, nie zrażał się niepowodzeniami, ale konsekwentnie realizował wytyczone sobie zadania. Był nazywany mężem Bożym. Stał się ojcem życia zakonnego we Francji, a później patronem tego kraju. Zmarł 8 listopada 397 r. w Candes podczas podróży duszpasterskiej. Jego ciało sprowadzono Loarą do Tours i pochowano 11 listopada. W ikonografii jest przedstawiany w stroju biskupa lub jako żołnierz oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są: dzban, gęś na księdze, gęś u jego stóp, koń, księga, model kościoła, dwa psy lub żebrak u jego stóp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marcinowe uroczystości

Świętowanie rozpoczęło się w lubińskim Przedszkolu nr 1. To właśnie z tego miejsca dokładnie o godz. 16.30 wyruszył barwny pochód, na czele którego w stroju rycerza w purpurowym płaszczu i rzymskim hełmie wędrował św. Marcin. Tuż za nim szli żołnierze rzymscy, w role których wcieliła się młodzież z parafialnego KSM-u. Jednak najliczniejszą grupę w korowodzie stanowiły kolorowo ubrane dzieci z miejscowego przedszkola oraz najmłodsi parafianie św. Wojciecha. Wszyscy razem pod opieką rodziców, głośno śpiewając, szli ulicami os. Ustronie. Drogę oświetlały niesione przez dzieci lampiony, które wykonały samodzielnie. Miały one różne kształty, kolory, wielkość i tworzyły małe dzieła sztuki. Gdy dotarli do świątyni, przyglądali się inscenizacji przygotowanej przez miejscowy oddział KSM-u i ich opiekuna ks. Krzysztofa Zagrodnego. Młodzież przybliżyła wszystkim historię życia św. Marcina. O tym, że sztuka się podobała, świadczyły gromkie brawa, które zapewniła młodym artystom najbardziej wymagająca, a zarazem kochana publiczność, czyli przedszkolaki i ich rodzice. Wystąpili również najmłodsi uczestnicy marcinowych uroczystości, którzy wspólnie głośno zaśpiewali piosenkę o tym, jak miłość płynąca z czystego serca, jest najważniejsza dla Pana Boga. Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę do św. Marcina, którą poprowadził ks. Krzysztof Krzyżanowski, miejscowy proboszcz. Całe świętowanie zakończył słodki poczęstunek w postaci rogalików i ciasteczek, jakie na tę okoliczność przygotował Ksiądz Proboszcz i rodzice.

Warto dodać, że uroczystości ku czci św. Marcina w parafii pw. św. Wojciecha w Lubinie odbywały się już po raz trzeci. Organizatorami, jak co roku, byli Przedszkole nr 1 oraz duszpasterze miejscowej parafii.

2015-11-19 11:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie...

Dziękczynienie rozpoczęło się nabożeństwem o godz. 15 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył bp Józef Szamocki, wierni ruszyli w procesji do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Niesiono wizerunek Matki Bożej oraz relikwie św. Jana Pawła II. Wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach, gdzie wsłuchiwali się w słowa Ewangelii. Na zakończenie procesji o godz. 18 została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. W homilii bp Józef Szamocki podkreślił więź łączącą Jana Pawła II z Maryją stojącą pod krzyżem i zaznaczył, że całe życie świętego papieża było naznaczone zawierzeniem Jej matczynej opiece. „Kluczem do świętości Jana Pawła II jest krzyż i Matka Boga” – mówił bp Józef.
Na zakończenie Eucharystii kustosz sanktuarium o. Wojciech Zagrodzki CSsR odmówił akt zawierzenia diecezji toruńskiej Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W pokornej modlitwie zawierzano wszystkie stany: duchowieństwo i osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, dzieci i młodzież, osoby samotne, chore, zagubione. Po błogosławieństwie oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.
Podczas diecezjalnego dnia dziękczynienia bp Andrzej Suski przyjął tytuł Ambasadora Życia i Rodziny z rąk Waldemara Furmanka, przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Kapituły Tytułu Ambasadora Życia i Rodziny. Tytuł przyznawany jest od bieżącego roku. Pierwszymi wyróżnionymi w diecezji toruńskiej obok bp. Andrzeja Suskiego są: ks. prał. Józef Nowakowski, prof. Alicja Grześkowiak i dr Jerzy Matyjek. Celem nadawania tytułu jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia ludzkiego i naturalnych praw rodziny.
Zwracając się do Księdza Biskupa, Waldemar Furmanek powiedział: „W dniu diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację największego obrońcy życia – papieża rodzin Jana Pawła II – pragniemy Księdzu Biskupowi serdecznie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie w głoszenie Ewangelii życia i nadrzędnej dla całego społeczeństwa roli zdrowej i silnej rodziny. Ekscelencja bowiem słowem i czynem, własnym przykładem i zaangażowaniem świadczy o uniwersalnej wartości każdego ludzkiego życia oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny otwartego na przyjęcie dzieci”. Przewodniczący Kapituły wyraził przekonanie, że przyjęcie tego tytułu będzie dla wielu osób duchownych i świeckich jasnym i czytelnym sygnałem oraz zachętą do aktywności na polu działań prorodzinnych. „Jesteśmy przekonani, że aktywna działalność Ambasadorów Życia i Rodziny będzie w coraz większym stopniu wpływać na pożądaną zmianę postaw społecznych, a co za tym idzie zmian prawnych chroniących każde ludzkie życie i wspierających rodziny w ich codziennych i naturalnych zadaniach” – zakończył Furmanek.

CZYTAJ DALEJ

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

[ TEMATY ]

homoseksualizm

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Śpiewaliśmy pieśni, czytaliśmy fragmenty Pisma Świętego. Halina Radacz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wygłosiła kazanie. Był z nami również ks. Adam Świeżyński z Kościoła Rzymskokatolickiego - przekazał pastor Michał Jabłoński z warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej.

CZYTAJ DALEJ

Jesteście naszą nadzieją i dumą

2024-05-24 16:40

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny dał sygnał do startu Biegu Wolności

Abp Józef Kupny dał sygnał do startu Biegu Wolności

Prawie 300 dzieci z 14 szkół archidiecezji wrocławskiej spotkało się na Zjeździe Szkolnych Kół Caritas i 1. Światowych Dniach Dzieci.

To inicjatywa papieża Franciszka – 25 i 26 maja do Watykanu zjadą dzieci z rodzinami z całego świata. Wrocławskie obchody zorganizowała wspólnie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Centrum Historii Zajezdnia, gdzie odbyło się spotkanie. Rozpoczął je Bieg Wolności, do którego sygnał dał abp Józef Kupny. – Prawie 300 dzieciaków przebiegło przez plac, który przecież także opowiada o wolności. A to jest przesłanie papieża Franciszka, by wolność nieść dalej, by być solidarnym z dziećmi z miejsc, gdzie toczy się wojna, gdzie jest głód, gdzie jest wielkie ubóstwo – tłumaczył rzecznik Caritas Paweł Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję