Reklama

Ocalić nienarodzonych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obrońcy życia pielgrzymowali na Jasną Górę już po raz 36. W ważnym dniu, 2 kwietnia br., w 11. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II – wielkiego orędownika cywilizacji życia przybyło do Matki Życia z całej Polski ponad 2 tys. osób, by modlić się o mądrość parlamentarzystów stanowiących prawo dla wszystkich, także tych, którzy sami bronić się nie mogą – nienarodzonych, chorych, słabych, bezradnych dzieci, które bez wsparcia ustawodawstwa są skazane na umieranie na oczach personelu medycznego, jak to się stało w ostatnim czasie w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Prawdę tę podkreślał w homilii w czasie Mszy św. dla obrońców życia sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo: – Tożsamość chrześcijańska na co dzień doświadcza coraz bardziej otwartej agresji, i to w imię wolności indywidualnego sumienia, na której to płaszczyźnie za rzecz normalną uważa się przekraczanie wszelkich granic dobra i zła, prawdy i kłamstwa, życia i śmierci (...). Trzeba nam rozpocząć nową batalię zmagań kulturowych, aby zdemaskować niebezpieczeństwa pogańskich i ateistycznych zamierzeń sprzeciwiających się ewangelii życia w Chrystusie, a tym samym koncepcji człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, ponadto godności kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa i wspólnoty rodzinnej.

Na ręce Metropolity Częstochowskiego złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Mszę św. z wraz z abp. Depo koncelebrowali bp Jan Szkodoń z Krakowa – członek Rady KEP ds. Rodziny i duszpasterze ruchów obrony życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dalsza część pielgrzymki odbywała się w auli o. Kordeckiego. Pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, a o. Stanisław Jarosz przybliżył ideę duchowej adopcji. Przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba zaprezentowali apel do polskich parlamentarzystów o nowelizację ustawy z 1993 r. „O planowaniu rodziny...”, w celu wyeliminowania z niej zapisów dopuszczających zabijanie poczętych dzieci i uchwalenia prawa chroniącego każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci, a także wsparcia macierzyństwa na każdym etapie rozwoju prenatalnego dziecka.

Reklama

Obrońcy życia zwrócili uwagę na zmianę świadomości Polaków w odniesieniu do obrony życia. Badania wykazują bowiem, że już 80 proc. Polaków chce chronić życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Nadzieją napawają wypowiedzi polskich polityków po ukazaniu się komunikatu Prezydium KEP w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. – Nie ma wspanialszej okazji niż pielgrzymka, by ten apel nagłośnić i zachęcić do podpisania, ale przede wszystkim zmobilizować do wspierania tej inicjatywy, bo proces legislacyjny będzie trwał miesiące – podkreśla dr Wosicki.

– Zaczyna się w Polsce wielka dyskusja o życiu. Zachowajmy racjonalność, bo zawsze wtedy pojawiają się emocje. Jest nam potrzebna duża dawka miłości, którą możemy czerpać z Jasnej Góry – podkreśla Ewa Kowalewska – członek Zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Human Life International Polska oraz koordynator peregrynacji obrazu Matki Bożej „Od Oceanu do Oceanu” w intencji nienarodzonych dzieci.

Organizatorzy zaprosili na pielgrzymkę prof. Bogdana Chazana. Przywołał on postać chłopczyka zabitego w szpitalu im. Świętej Rodziny – Wiktora, który stał się iskrą budzącą sumienia. Lekarz zwrócił uwagę na lobby czerpiące ogromne zyski z in vitro i farmaceutyków antykoncepcyjnych oraz aborcyjnych, na poranione sumienia lekarzy i degradację moralną personelu medycznego. Prof. Chazan ma nadzieję, że zmiana polskiego prawa skieruje spojrzenie Europy i świata na holokaust nienarodzonych dzieci.

Ważny problem poruszył ks. Tomasz Kancelarczyk – współtwórca Bractwa i Fundacji małych Stópek, który zwrócił uwagę, że w proponowanej nowelizacji ustawy nie poświęca się miejsca mężczyźnie, a to jego postawa jest istotna dla uratowania życia poczętego dziecka. – Tam, gdzie uda się odwieść mężczyznę od aborcji, nie ma aborcji – podkreślił ks. Kancelarczyk. – Czeka nas wielka praca nad kształtowaniem postaw mężczyzn wobec nienarodzonych dzieci i kobiet w błogosławionym stanie, wobec życia.

Reklama

O echach polskich inicjatyw w obronie życia w Europie mówił Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka, inicjator akcji „Jeden z nas”. Podkreślił, że tą ustawą dajemy Europie nadzieję i jest to w Europie bardziej odczuwalne niż u nas.

W czasie pielgrzymki obrońców życia wręczone zostały nagrody laureatom XI edycji Konkursu im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.

W przeddzień pielgrzymki na Jasną Górę obrońcy życia spotkali się w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na konferencji prasowej. Zaprezentowali dziennikarzom apel do parlamentarzystów o uchwalenie prawa broniącego każde życie, od poczęcia do naturalnej śmierci, chroniącego macierzyństwo i wspierającego rodzinę.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję