Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień skupienia dla kobiet

Dom Chleba w Osłej k. Bolesławca to niezwykłe miejsce na mapie naszej diecezji – miejsce przemiany i licznych nawróceń, gdzie, jak mówi wielu księży „Duch Boży się unosi”. Gospodarzem tego miejsca jest ks. Marek Skiba

Niedziela legnicka 45/2018, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

kobiety

Jędrzej Rams

Uczestniczki spotkania chwaliły pomysł i sposób prowadzenia dnia skupienia dla kobiet

Uczestniczki spotkania chwaliły pomysł i sposób prowadzenia
dnia skupienia dla kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej (DDKDL) zorganizowało w październiku w Domu Chleba dzień skupienia dla kobiet. Wzięło w nim udział ok. 200 osób z Chojnowa, Legnicy, Bolesławca, Lubania, Jeleniej Góry i z innych miejsc naszej diecezji.

Dzień skupienia przebiegał pod hasłem „Całaś piękna jest uBogacOna”. Centrum spotkania stanowiła Eucharystia, którą sprawował ks. Mariusz Habiniak – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Natomiast homilię wygłosił ks. Marek Skiba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz wspólnej modlitwy i formacji duchowej była część informacyjna i praktyczna. Elżbieta Łozińska – doradca pedagogiczno-psychologiczny z Wrocławia, z ponad 20-letnim doświadczeniem małżeńskim wygłosiła konferencję pt. „Budowanie dobrych relacji ze sobą i z innymi”. Oprócz tego przeprowadziła warsztaty „Obdarowywanie siebie i innych dobrym słowem”. Terapeutka zwracała mocno uwagę na siłę wypowiedzianych słów. Wyczulała, aby uważać na to, co się mówi i jakie to ma znaczenie w dojrzewaniu dzieci, a potem w dorosłym życiu. Cytowała przy tym współczesną mistyczkę Alicję Lenczewską.

Uczestniczki spotkania wspólnie modliły się też Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wzięły udział w nabożeństwie różańcowym. Dopełnieniem była modlitwa uwielbienia prowadzona przez zespół Nazaret z Lubina, ubogacona świadectwami osób, które doświadczały obecności Pana Jezusa.

W ciągu spotkania była możliwość spowiedzi. Posługą jednania z Panem Bogiem służyli: ks. Mariusz Habiniak, ks. Piotr Olszówka, ks. Marek Skiba i ks. Mateusz Wyspiański. Na pamiątkę pierwszego dnia skupienia dla kobiet ks. Habiniak wręczył paniom różańce. Ksiądz dyrektor stwierdził, że na to pierwsze ogólnodiecezjalne wydarzenie, zorganizowane przez Duszpasterstwo Kobiet przybyło więcej uczestniczek niż się spodziewano.

Ubogacenie duchowe i intelektualne oraz radość płynąca z przebywania we wspólnocie i w relacji z Panem Bogiem okazały się nieocenione. Asia Peczenenko z Jeleniej Góry – matka, nauczycielka i katechetka wyraziła to słowami: – Spotkanie dla kobiet diecezji legnickiej było dla mnie bardzo ważnym i przede wszystkim potrzebnym czasem. Pozwoliło na chwilę zatrzymać się, pomyśleć o sobie, o moich relacjach z najbliższymi, ale przede wszystkim pozwoliło na przylgnięcie do Jezusa, na relacje tu i teraz. Bardzo dużo dały mi też warsztaty prowadzone przez panią Elżbietę. Zobaczyłam, co robię złego, zupełnie nieświadomie, w wychowaniu dziecka. Już teraz wiem, jakich błędów mam unikać. Jak mówić, by wzmacniać syna i nasze relacje. Na pewno będę uczestniczyć w kolejnym spotkaniu, tym razem w Jeleniej Górze u sióstr ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty.

Reklama

Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej zostało powołane dekretem biskupa legnickiego w marcu 2018 r. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, które kiedyś były uczestniczkami organizowanych w klasztorze Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu dni skupienia dla dziewcząt, siostry magdalenki zaczęły organizować cykliczne spotkania dla kobiet pt.: „Bądź mocna”. Ks. Mariusz Habiniak poprosił siostry o współpracę w organizacji spotkań formacyjnych dla kobiet. Ich celem jest pogłębienie wiary i życia duchowego oraz umocnienie psychiczne i duchowe. Poza comiesięcznymi spotkaniami organizowane są większe spotkania np. Pielgrzymka Miłosierdzia z Chojnowa do Osłej czy Parafialny Dzień Matki w należącej do prochowickiej parafii św. Jana Chrzciciela Golance.

Koordynatorkami dni skupienia dla kobiet były: s. Wiesława Kopij CSSM, Aneta Rams oraz Jolanta Urbańska. Całość prowadziła Katarzyna Filip.

Twórcze spotkania w serdecznej atmosferze, sprzyjającej wymianie myśli i poglądów, odbywają się w domu rekolekcyjnym Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Grunwaldzkiej 50, w co drugi piątek miesiąca od godz.17.30. Więcej informacji można znaleźć m.in. na stronie Duszpasterstwa Rodzin (www.drdl.diecezja.legnica.pl) oraz na Facebooku: Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej.

Bieżące informacje o działalności wspólnoty można otrzymać pisząc na adres: duszpasterstwokobiet.legnica@gmail.com .

Współpraca: Jolanta Urbańska

2018-11-07 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedstawiono temat roku duszpasterskiego na kolejny rok

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

program

ADAM RAK

Sakrament chrztu św. w związku z obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski będzie tematem przewodnim nowego roku duszpasterskiego, który rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. Jego program przedstawił w trakcie obrad 370. Zebrania Plenarnego KEP sekretarz Komisji ks. dr Szymon Stułkowski. Zgodnie ze zwyczajem na progu nowego okresu duszpasterskiego biskupi, zgromadzenie na Konferencji Episkopatu zapoznali się z programem, opracowanym przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego KEP.

Ks. dr Stułowski powiedział KAI, że tematem przewodnim zbliżającego się roku duszpasterskiego będzie duchowość chrzcielna - nowe życie w Chrystusie. - Chcemy odkryć to, co wydarzyło się w historii Polski, ale będziemy kłaść nacisk na to, co wydarzyło się w życiu każdego z nas, ochrzczonych, gdy zanurzyliśmy się w męce i śmierci Jezusa, w chrzcie świętym - wyjaśnił ks. Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: dziękczynienie za dar przyjęcia I Komunii Świętej

2024-05-15 17:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

Przyjeżdżają, aby podziękować za dar przyjęcia I Komunii Świętej. To czas dziękczynienia dzieci, ale i rodziców, katechetów, duszpasterzy - docierają na Jasną Górę ze wszystkich stron Polski.

- Tworzymy piękną rodzinę, bo jesteśmy tu wspólnie z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami, nauczycielami - zauważył proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela z Chełma z diec. tarnowskiej ks. Jerzy Bulsa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję