Reklama

Światowe Spotkanie Młodych

Franciszek w Panamie i... Wilanowie

2019-01-16 11:11


Edycja warszawska 3/2019, str. V

Archiwum EiDZ
Edyta i Dominik Ziętarowie ze Wspólnoty Emmanuel

Z Edytą i Dominikiem Ziętarami ze Wspólnoty Emmanuel, która organizuje „Panamę w Warszawie”, rozmawia Andrzej Tarwid

Andrzej Tarwid: – W ostatnią niedzielę stycznia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się „Panama w Warszawie”. Czym będzie to wydarzenie?


Edyta Ziętara: – Będzie to spotkanie młodych, którzy z różnych przyczyn nie mogli wyjechać do Panamy, a chcieliby chociaż w części doświadczyć i przeżyć Światowe Dni Młodzieży ’2019.
Dominik Ziętara: – Mamy również nadzieję, że dzięki „Panamie w Warszawie” młodzież z obu warszawskich diecezji doświadczy młodego i żywego Kościoła.

– Jak będzie przebiegało spotkanie, które rozpocznie się 27 stycznia o godz. 14.00?

EZ: – Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki. Aby młodzież dobrze poczuła się razem, zaczniemy zawiązaniem wspólnoty. Potem będziemy uczyć się hymnu ŚDM po hiszpańsku oraz dowiemy się, co wydarzyło się w Panamie w trakcie ŚDM. Odwiedzą nas też przedstawiciele ambasady Panamy, którzy zaprezentują kulturę tego kraju oraz opowiedzą o tym, jak funkcjonuje tam Kościół.

– Zatrzymajmy się na chwilę na relacjach z ŚDM. Skąd je będziecie mieli?

DZ: – Będziemy mieć tam swoich specjalnych wysłanników, którzy prześlą nam materiały przez Internet. Krótkie relacje z ŚDM obiecali nam księża z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, którzy będą tam z grupą młodzieży. Z nimi spróbujemy też połączyć się na żywo. Inne materiały wideo, jakie pokażemy w świątyni w Wilanowie, przygotuje Dominika Sulich, która jest w ekipie przygotowującej „Panamę w Warszawie”, a przed ŚDM wyleci do Panamy.

– Co będzie się działo w Świątyni Opatrzności Bożej w kolejnych godzinach?

EZ: – Drugi blok wydarzenia będzie w całości osadzony w duchowości. Młodzież spotka się z abp. Grzegorzem Rysiem, który wygłosi konferencję pt. „Oto Ja służebnica Pańska”, poświęconą temu, jak w dzisiejszych czasach zgiełku oraz nadmiaru informacji usłyszeć i odpowiedzieć na głos Boga. Po konferencji zacznie się czas na osobistą refleksję i modlitwę przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani. Ponadto, w trakcie obu pierwszych bloków, w dolnym kościele na osoby chcące przystąpić do spowiedzi będą czekali kapłani w konfesjonałach. W dolnym kościele będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu. A różne warszawskie wspólnoty i ruchy będą oferowały wszystkim potrzebującym możliwość modlitwy wstawienniczej.

– Głównym punktem trzeciego bloku spotkania będzie Msza św.?

DZ: – Tak, lecz wcześniej pójdziemy na posiłek. Będzie to czas kiedy młodzi będą mogli pobyć i porozmawiać ze sobą. Dopiero po nim udamy się na koncelebrowaną Eucharystię, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi zaś... papież Franciszek. Będzie to retransmisja kazania, jakie Ojciec Święty wygłosi w Panamie na ostatniej Mszy św., sprawowanej podczas ŚDM. Po Liturgii zacznie się wspólne muzyczne uwielbienie, które potrwa do godz. 22.00.

– Kard. Kazimierz Nycz powierzył organizację „Panamy w Warszawie” Wspólnocie Emmanuel, ponieważ macie największe doświadczenie. W 2008 r. odpowiadaliście za przebieg „Sydney w Warszawie”…

EZ: – Tak, „Sydney w Warszawie” było drugim wydarzeniem robionym przez Wspólnotę w łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży. Miało ono jednak inny przebieg niż „Panama w Warszawie”. Wówczas było lato, spotkanie młodych odbyło się nad Wisłą i miało charakter całonocnego czuwania. Wiele osób bardzo żywo i mile je wspomina, mówiąc o konkretnych owocach jakie przyniosło.

– Jakie jeszcze wydarzenia organizujecie w stolicy?


DZ: – W naszej Wspólnocie w prowincji centralnej jest ok. 200 osób z obu warszawskich diecezji. Organizują oni wiele inicjatyw w parafiach. Natomiast jeśli chodzi o sztandarowe wydarzenia, to są to coroczne rekolekcje przeznaczone dla małżeństw pt. „Miłość i Prawda”. W tym roku zaczynają się w lutym i odbywają w Brańszczyku pod Wyszkowem, a cieszą się dużą popularnością.
EZ: – Zapraszamy również na Kurs Zacheusza – program formacji, który ma pomóc zharmonizować swoje codzienne życie – dom i pracę z nauką społeczną Kościoła Katolickiego.

– Co trzeba zrobić, aby dołączyć do rekolekcji czy zapisać się na kurs?

EZ: – Wystarczy podjąć ten pierwszy krok – wygospodarować czas, który i tak się nam zwróci i podjąć decyzję, a potem wejść na stronę Wspólnoty Emmanuel i wysłać zgłoszenie.

– „Miłość i prawda”, Kurs Zacheusz to propozycje dla osób dorosłych. A co proponujecie młodym?

DZ: – Od kilku lat wspólnota prowadzi Międzynarodowe Forum Młodych. Odbywa się ono w wakacje w Częstochowie. Największe z nich odbyło się przed ŚDM w Krakowie. Wówczas na nasze forum przyjechało 4 tys. młodych osób.

– Mówiąc o ŚDM nie sposób nie mówić o młodzieży. Jednak w obecnych czasach pojęcie to rozumiane jest bardzo różnie. Jakich młodych oczekujecie na spotkaniu „Panama w Warszawie”?

DZ: – Spodziewamy się, że większość osób, jakie przyjadą na spotkanie, będzie miała od 16 do 30 lat. Ale jeśli ktoś ma 40 czy 60 i nadal czuje się młodym, to jego też bardzo serdecznie zapraszamy.

– Na początku rozmowy powiedzieliście Państwo, że „Panama w Warszawie” będzie doświadczeniem „młodego i żywego Kościoła”. A z czym młodzież młodsza i ta nieco starsza wyjedzie z Wilanowa?

EZ: – Wspólna modlitwa, integracja, śpiew i uwielbienie na pewno będą owocne w ożywieniu naszej wiary. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich Czytelników „Niedzieli”, żeby 27 stycznia obrali kierunek: „Panama w Warszawie”.

Tagi:
ŚDM w Panamie

Panama przemieniła moje serce

2019-03-06 10:19

Piotr Kochmański
Edycja przemyska 10/2019, str. VI

Archiwum autora
Autor z uczestniczkami ŚDM w Panamie

Mam na imię Piotrek, pochodzę z Markowej. Na początku chciałbym zdradzić, że choćbym nie wiem jak się starał, nie będę w stanie oddać w pełni tego, co przeżyłem podczas ŚDM w Panamie. Ludzie byli tam tacy otwarci, pełni miłości, dobroci, czułości i radości. W życiu nie doświadczyłem czegoś takiego. Trudno to opisać, to trzeba przeżyć. Mógłbym tam po prostu zamieszkać na stałe. Tak bardzo tęsknię za tymi ludźmi! Mam wielkie pragnienie, aby nauczyć się hiszpańskiego i kiedyś wyruszyć na misje jako wolontariusz do jakiegoś kraju hiszpańskojęzycznego. Gdzie mnie Bóg poprowadzi.  Podczas ŚDM Papież mówił prosto do mojego serca. To jest mój Papież, papież ludzi prostych, chorych i ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Wyjątkowa korespondencja

2019-03-20 09:30

Katarzyna Krawcewicz

Wielu osobom znana jest praktyka pisania listów do św. Józefa. Takich prawdziwych, na papierze, w których opisuje się dokładnie swoją intencję, problem, pragnienie. Po napisaniu listu rozpoczyna się modlitwę, a sam list można włożyć np. za obraz z wizerunkiem św. Józefa czy Świętej Rodziny. Czcicieli św. Józefa z pewnością zainteresuje fakt, że powstały specjalne skrzynki na tę wyjątkową korespondencję.

Facebook/ListydoJozefa

- To nie jest żaden zabobon. Nie chodzi o to, że wykonamy szereg czynności, a życzenie się spełni. To taki zewnętrzny znak powierzania naszych problemów świętemu patronowi i sposób budowania wiary – mówi Magdalena Stachowska, która razem z mężem Adamem rozpoczęła produkcję skrzyneczek.

Oboje doświadczyli orędownictwa św. Józefa, żartują nawet, że święty ma ich chyba dosyć, bo ciągle zawracają mu głowę. - Odkąd jesteśmy małżeństwem, piszemy takie listy. W różnych sprawach, nawet banalnych. To były kwestie mieszkania, samochodu, pracy i wielu innych naszych pomysłów. Zawsze po napisaniu listu zaczynaliśmy odmawiać nowennę i do dziewiątego dnia pojawiała się odpowiedź. Nie zawsze taka, jakiej oczekiwaliśmy, ale działo się wiele dobrych rzeczy. Znamy też świadectwa wielu osób, które opowiadały, że np. św. Józef pomógł załatwić kredyt, chociaż sprawa wydawała się beznadziejna – opowiada Magdalena. - Listy wkładaliśmy za ikonę Świętej Rodziny i szybko zaczęły stamtąd wystawać różne kartki. Więc na własne potrzeby wymyśliliśmy skrzynkę. Wiesza się ją na ścianie, jest zamykana na kluczyk. Na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, bo nie widać, że tam w środku są listy. Najpierw zrobiliśmy parę sztuk dla znajomych, a teraz postanowiliśmy rozszerzyć działalność i wystartowaliśmy w same imieniny św. Józefa.

Brzmi ciekawie? Warto przyjrzeć się bliżej skrzyneczkom, tym bardziej, że prawdopodobnie nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł i są czymś oryginalnym. Skrzynki są dostępne w trzech rozmiarach – trochę większa niż A4, trochę mniejsza niż A5 i średnia, pomiędzy tymi dwoma rozmiarami. Ponieważ jest to rękodzieło, może się zdarzyć, że na realizację zamówienia trzeba będzie poczekać ok. 2 tygodni. Już niedługo ruszy strona internetowa, a na razie można kontaktować się przez Facebooka: www.facebook.com/ListydoJozefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem