Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięci Duchownych Niezłomnych

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych i 36. rocznicą zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2018 r. Sejm uchwalił ustawę ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Jest on obchodzony jako święto państwowe, w hołdzie „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”. Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października, nie bez przyczyny, gdyż tego dnia w 1984 r. funkcjonariusze SB uprowadzili ks. Jerzego Popiełuszkę, którego po torturach zamordowali.

Dla dobra Ojczyzny

– Nie możemy pozwolić, aby kiedykolwiek zniknęła pamięć o bohaterskim życiu i męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” – apelował proboszcz ks. Roman Sawic. – Kiedy dziś dane jest nam wspominać i celebrować pamięć o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, dziękując Panu Bogu za niego, chcemy brać przykład z jego życia i wprowadzać w naszą codzienność jego nauczanie. „Zło dobrem zwyciężaj” – te słowa nigdy nie stracą swej aktualności. I dziś w walce o wolność duchową musimy zło wolności od zadań, pokonywać dobrem wolności do zadań, do wartości, do wzrastania w talentach i łasce. Niech ofiara męczeńskiej śmierci ks. Jerzego motywuje nas także do sięgania po Różaniec, to była ostatnia modlitwa jaką odmawiał. Niech Różaniec, który wnosi ducha pokoju, jednoczy nasze serca wokół wspólnego dobra i pomyślności Polski, naszej Ojczyzny – zaznaczał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna w rozmowie wspominał, iż w czasach komunizmu dane było mu wiele razy spotkać się i działać z ks. Jerzym Popiełuszko. – Ks. Jerzy pełnił wiele ról w czasie „Solidarności” i początku stanu wojennego. Był kapelanem pielęgniarek oraz strażaków z Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarnictwa. I tak się złożyło, że w mojej uczelni, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, znalazłem się w dwójce studentów, która została przez tę kilkutysięczną rzeszę strajkujących wysłana, aby strażaków, otoczonych przez kordony ZOMO, podtrzymać na duchu. Mój kolega dołączył do strajkujących, a ja wróciłem na uczelnię, aby zdać relację. Takich wydarzeń związanych z ks. Jerzym w moim życiu jest wiele, a przesłanie „Zło dobrem zwyciężaj” jest wciąż dla mnie niesamowicie aktualne” – powiedział.

Reklama

Kapłani niezłomni opierając się na Ewangelii i tradycji katolickiej podkreślali godność każdego człowieka, wolność sumienia oraz prawa jednostek i społeczności do samostanowienia.

Podziel się cytatem

Wierni Ewangelii

Duchowni niezłomni są dla nas dziś niedoścignionym wzorem – dodał Marian Kurzyna: – Takich kapłanów niezłomnych jak ks. Popiełuszko w latach komunistycznych było bardzo wielu. Oni wszyscy, opierając się na Ewangelii i tradycji katolickiej podkreślali godność każdego człowieka, wolność sumienia oraz prawa jednostek i społeczności do samostanowienia. W środowiskach duszpasterstwa akademickiego wychowywali młode pokolenia, w parafiach pracowali i posługiwali ludziom pracy, rolnikom oraz tym, którzy w tych trudnych czasach szukali w Kościele oparcia – powiedział.

Wydarzenie rozpoczęło się od Eucharystii w intencji Ojczyzny. Po niej młodzież z I LO im. ONZ w Biłgoraju przedstawiła okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, zaś na zakończenie pod tablicą upamiętniającą ks. Popiełuszkę złożono kwiaty i zapalono znicze.

2020-11-25 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyję ekologicznie

Na placu przy kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się Eko Film Festiwal Żyję ekologicznie. Motywem przewodnim wydarzenia były projekcje filmów o tematyce ekologicznej.

Festiwal to przede wszystkim zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody – podkreślał w rozmowie organizator wydarzenia, ks. Krystian Bordzań. – Przede wszystkim chcemy poprzez to wydarzenie edukować, pokazywać i przypominać, jaki mamy wspaniały i niezasłużony dar od Pana Boga dla każdego z nas, jakim jest nasz świat. Jaką mamy piękną i wyjątkową przyrodę, dzięki której możemy odpoczywać i na nowo nabierać sił. Wystarczy spojrzeć na nasze lubelskie lasy, Roztocze, cudowne krajobrazy, to jest coś wyjątkowego, gdzie możemy nabierać takiego ducha do trudów codzienności. Pod warunkiem, że nie będziemy tego niszczyć. I stąd pomysł na Eko Film Festiwal, aby poprzez te filmy związane również z naszymi terenami pokazywać, że mamy naprawdę przepiękne miejsca, więc zachęcamy, aby je odwiedzać. Również poprzez filmy edukacyjne chcemy powiedzieć, że nie wolno nam tego marnować. Stąd też filmy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody czy czystego powietrza – podkreślał. Wydarzenie to także promocja postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi, że każdy z nas ma wpływ na otaczającą nas przyrodę. – Do tej pory, przy wsparciu instytucji odpowiedzialnych w Polsce za ochronę przyrody organizowaliśmy piknik ekologiczny, w tym roku postawiliśmy rozszerzyć formułę o Eko Film Festiwal – dodał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę.

2024-05-21 16:21

s. Ewa Kata CSMM

Wzięło w niej udział ok. 2300 kobiet z całej Polski. Diecezję legnicką reprezentowało 60 pań z różnych stron diecezji.

Przybyły one w ramach pielgrzymki autokarowej, zorganizowanej przez Diecezjalne Duszpasterstwo Kobiet Diecezji Legnickiej im. św. Rity. Mottem spotkania były słowa św. s. Faustyny: „Pójdę ufna za Tobą”. Dzień pielgrzymowania przypadał w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, dlatego podczas drogi autokarem, jak i na Jasnej Górze, rozlegało się modlitewne wołanie o dary Ducha Świętego. Grupę pielgrzymów prowadzili duchowo: ks. Krzysztof Wiśniewski i s. Ewa Kata ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Uczestniczyła też w pielgrzymowaniu s. Olga Soroka z tegoż zgromadzenia. Współorganizatorką była Jolanta Urbańska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję