Reklama

Niedziela Małopolska

Wadowice: Kolędnicy misyjni w Roku Miłosierdzia

9 stycznia półtora tysiąca Kolędników Misyjnych z archidiecezji krakowskiej gościła parafia św. Piotra Apostoła w Wadowicach z proboszczem i dziekanem ks. Tadeuszem Kasperkiem oraz szkoła podstawowa im. Jana Pawła II z dyr. Joanną Zając. Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając wraz z licznymi kapłanami, którzy przyjechali z grupami kolędniczymi.

[ TEMATY ]

kolęda

kolędowanie

kolędnicy misyjni

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Miałem radość przeżywać takie spotkanie, podobne do dzisiejszego, również radosne, w szpitalu dziecięcym w Prokocimiu. W święta spotkałem się z dziećmi chorymi. Serce Jezusa dotarło także do dzieci bardzo chorych. Dziś widzę, że macie radosne oblicza, bo spotkaliście się z gwiazdą betlejemską i jak niegdyś Mędrców, tak dziś zaprowadziła was ona do żłóbka. Oni przeszli przez bramę życia, spotkali się z Jezusem, który przyszedł do nas przez Bramę Nieba. Wy przeszliście przez Bramę Miłosierdzia – mówił bp Jan w czasie homilii i dodał: - To święto, to ukoronowanie waszej pracy. Dzięki, że przechodziliście przez bramę własnego serca i chodziliście do bram ludzi znanych i nieznanych. Pan Jezus pragnie przyjść do każdego serca. Pomóżcie przyjść innym do Niego. Otwarte są serca dzieci w krajach misyjnych, do których docierają misjonarze. I wy również jesteście misjonarzami. Obyście nie ustawali w niesieniu radości w domu, szkole, parafii i tym, co są daleko w krajach misyjnych. Spójrzcie na ołtarz, tutaj przyjdzie Pan Jezus, przyjdzie do naszych serc w komunii, abyśmy doświadczyli czułości Boga Ojca i byśmy tę czułość nieśli innym.

Ukoronowanie pracy Kolędników Misyjnych
Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych to ukoronowanie pracy Kolędników Misyjnych. Praca należy do dorosłych, tymczasem dzieci podejmują trud kolędowania, by nieść Dobrą Nowinę o Zbawieniu mieszkańcom miast i wiosek. Jest to niemały trud, bo idą w pogodę i w niepogodę, w śniegu i deszczu, rezygnując z ciepła swoich domów. Są to odważni mali misjonarze. Nawet dzieci niepełnosprawne biorą udział w tym kolędowaniu, także dzieci na wózkach inwalidzkich. To bardzo budujące, że pomimo swojej niepełnosprawności mają Pana Jezusa w sercu i tym chcą się dzielić z innymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranymi przy tej okazji ofiarami pomagają swoim rówieśnikom niemal na wszystkich kontynentach. Dzieci te nie mają środków do życia, do nauki, często głodują, ich mieszkaniem jest ulica, nie mają opieki medycznej. W tym roku głównie nasz wzrok kierujemy na dzieci z Madagaskaru, które między innymi pracują w kamieniołomach, handlują owocami i jarzynami, aby zdobyć środki na utrzymanie. Dzięki ubiegłorocznym ofiarom, nasza archidiecezja pomogła w realizacji dzieł wspierających dzieci w następujących krajach: Tanzanii, Sudanie, Peru, Brazylii, Indiach, Ukrainie i Rosji.

Reklama

Misyjna droga kolędników
W Wadowicach dzieci spotkały się z misjonarzami Dorotą Kozieł z Peru, Wolontariuszami Misyjnymi Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którzy pracowali na Madagaskarze oraz z ks. Tomaszem Bochnakiem, który był na doświadczeniu misyjnym w Indiach.

Kuchnia misjonarza
Tradycyjnie gościmy dzieci „czym chata bogata”. Do tego przyczyniają się sponsorzy, którzy w tym roku obdarzyli nas pieczywem, wędliną, serem, herbatą i słodyczami. Przygotowaniem kanapkowych wiktuałów i paczek zajęły się ofiarnie Parafianki.

Śpiew i służba liturgiczna
Podczas Mszy św. i zawiązania wspólnoty oraz przejścia przez Bramę Miłosierdzia śpiewała schola z parafii Jana Pawła II z Nowego Targu. Spotkania z misjonarzami uświetniały swym śpiewem schole z Zembrzyc i Marcówki oraz Juszczyna i Kojszówki. Dary ofiarne – symbole i stroje z poszczególnych kontynentów przygotowała p. Bożena Ciosińska z parafii Matki Bożej Dobrej Rady z Krakowa-Prokocimia oraz s. Teresa Kaczan z Bukowiny Tatrzańskiej. Modlitwę wiernych przygotowały dzieci z s. Łucją Kramarz z Proszowic. Czytało dziecko z parafii Matki Bożej Fatimskiej z Krakowa. Podziękowanie ks. biskupowi przygotowały dzieci z p. Jadwigą Puchalską z Wawrzeńczyc.

Koncert
Podziwialiśmy młode talenty muzyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Muzycznej z Suchej Beskidzkiej, którzy wykonali kolędy nagrodzone w Konkursie Kompozytorów na Kolędę Misyjną „Miłość i Miłosierdzie”. Uczniom z tej szkoły towarzyszyli: p. dyr. Renata Trybała, członkowie Jury: p. Teresa Frączkiewicz - Kirkov, Katarzyna i Marek Hampel, s. Benita Skrzyp, nazaretanka, twórczyni regulaminu konkursu kompozytorów.

Reklama

Wolontariusze
Podczas spotkania opiekę nad dziećmi wzięli wolontariusze z Gimnazjum nr 48 z katechetką p. Beatą Safian, wolontariusze z Gimnazjum z Niepołomic z p. katechetką Marią Wolna oraz harcerze z parafii NSPJ w Krakowie.

Prowadzenie
Spotkanie prowadzili Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. Tadeusz Dziedzic i siostry klawerianki: s. Bożena Najbar, s. Danuta Stępak i s. Agnieszka Błażejowska.

Konkursy
Przygotowaniom do kolędowania misyjnego towarzyszyły konkursy. W tym roku zorganizowaliśmy konkurs muzyczny i plastyczny. Wzięło w nich udział 175 dzieci.

Konkurs Kompozytorów na Kolędę Misyjną: ”Miłość i Miłosierdzie”
I miejsce: Weronika Bojęś z Juszczyna
II miejsce: Dagmara Janikowska i Sabina Polak z Suchej Beskidzkiej
III miejsce: Sabina Polak z Suchej Beskidzkiej
Wyróżnienia: Wiktoria Kurek z Woli Radziszowskiej i Patrycja Gwizdz z Lachowic.

Konkurs plastyczny „Jedno wydarzenie z życia misjonarza”
I miejsce: Angelika i Jakub Kordaszewscy z Racławic, Anastazja Badan ze Stanisława Górnego.
II miejsce: Mikołaj Królczyk z Mogilan, Szymon Jelonkiewicz z Proszowic
III miejsce: Zuzanna Biela z Sułkowic, Emilia Skarbek z Krakowa z par. MB Ostrobramskiej

Zgłoszone miejscowości, parafie i szkoły, z których wzięły udział w spotkaniu grupy kolędnicze:
Balice, Budzów, Bukowina Tatrzańska, Dębno, Frydrychowice, Głogoczów, Górka Kościelnicka, Groń Leśnica, Harklowa, Szlembark, Chocznia, Chrzanów, Jaworzno (diec. sosnowiecka), Juszczyn, Kojszówka, Kalwaria Zebrzydowska, Karniowice Dulowa, Kłaj, Koźmice Wielkie, Kraków-Bronowice Małe, Kraków Gimnazjum nr 48, Kraków – Mogiła SP nr 80, Kraków par. MB Dobrej Rady, Kraków par. MB Fatimskiej Os. Podwawelskie, Kraków par. MB Ostrobramskiej, Kraków par. św. Kazimierza SP nr 38, Kraków par. MB Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach, Łopuszna, Knurów, Mogilany, Morawica, Niedzica, Niegowić, Niepołomice Gimnazjum, Niepołomice par. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, Nowy Targ par. Jana Pawła II, Pcim, Płaza, Ponikiew, Poronin, Proszowice (diec. kielecka), Racławice, Rzeszotary, Skawinki, Śleszowice, Spytkowice k/Chabówki, Spytkowice k/Zatora, Stanisław Górny, Strumiany, Śledziejowice, Sułkowice, Szaflary, Wadowice Zawadka, Wawrzeńczyce, Węglówka, Raba Wyżna, Zembrzyce, Marcówka, Zubrzyca Górna.

2016-01-12 14:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski w komunikacie o kolędzie: duszpasterze powinni roztropnie oceniać sytuację

[ TEMATY ]

kolęda

bp Jan Piotrowski

Kielce

koronawirus

Władysław Burzawa

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych, ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

Matka Boża bierze nas za rękę, czasem może niepokornych i nieposłusznych,
ale Ona nie rezygnuje – mówi bp Jan Piotrowski

W zależności od okoliczności, duszpasterze powinni roztropnie oceniać sytuację i podejmować decyzje, co do konkretnych form takich spotkań – pisze bp Jan Piotrowski w komunikacie zawierającym sugestie dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej.

Biskup kielecki przypomina o zakorzenionym w polskiej tradycji zwyczaju odwiedzania rodzin przez duszpasterzy i podkreśla istotę tych wizyt.

CZYTAJ DALEJ

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Mario na Piaskach do której z pieśniami szli karmelici skrzypiąc trzewikami módl się za nami

2024-05-15 20:45

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

pl. wikipedia.org

Matka Boża Piaskowa

Matka Boża Piaskowa

W naszej majowej wędrówce, której szlak wyznaczył ks. Jan Twardowski docieramy dziś do Krakowa, by na chwilę zatrzymać się w cieniu karmelitańskiej duchowości. Po kilku dniach wędrówki przybyliśmy ponownie do Krakowa, gdzie na przedmieściach dawnego miasta – zwanym „Na Piasku” znajduje się ufundowany przez Władysława Jagiełłę i jego małżonkę Jadwigę kościół ojców karmelitów. To w tej świątyni uklękniemy dziś przed obrazem Matki Bożej Piaskowej, nazywanej też „Panią Krakowa”.

Obraz, który zatrzymuje dziś nasza uwagę znajduje się w kaplicy przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest jednym z najpopularniejszych wizerunków Bogurodzicy w mieście. Wizerunek jest nietypowy w porównaniu do tych, które widzieliśmy do tej pory. Nie jest rzeźbą ani obrazem malowanym na desce czy płótnie. Ten, przed którym dziś się zatrzymujemy zgodnie z myślą ks. Jana jest malunkiem wykonanym na tynku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję