Reklama

Wydarzenia z diecezji

Życie i działalność ks. Pawła Włodkowica

13 marca br. płocka Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica gościła w swych murach finalistów diecezjalnego konkursu o życiu i twórczości swego Patrona. Mało kto wie, że ten broniący na Soborze w Konstancji stanowiska Polski w sporze z Krzyżakami kapłan i prawnik urodził się w podpłockim Brudzeniu i był kanonikiem płockiej Kapituły. Aby bardziej rozpropagować życie i myśl ks. Pawła Włodkowica, „Niedziela Płocka” objęła nad konkursem patronat medialny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiedzą o wspomnianych już i wielu innych faktach musiało wykazać się 31 finalistów diecezjalnego szczebla konkursu poświęconego Włodkowicowi. Konkurencja była bardzo silna. Aby dostać się do finału, jego uczestnicy musieli najpierw pokonać ok. 1000 konkurentów w eliminacjach szkolnych. Było o co walczyć - główną nagrodę, ufundowaną przez kanclerza Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica senatora Zbigniewa Kruszewskiego, stanowił indeks na dowolny kierunek studiów na „Włodkowicu” wraz ze zwolnieniem z czesnego.
Trudu poprowadzenia finału podjął się wikariusz biskupi ds. katechetycznych ks. prał. dr Ryszard Czekalski, który reprezentował jednego ze współorganizatorów turnieju - Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej. Drugim z organizujących konkurs podmiotów była wspomniana już Szkoła im. Pawła Włodkowica.
Ks. Czekalski serdecznie przywitał uczestników i jurorów, zapoznał też zebranych z regulaminem finału. Konkurs miał postać pisemną. Polegał na wybraniu właściwych odpowiedzi (test wyboru), uzupełnieniu brakujących sformułować, dotyczących osoby i działalności Włodkowica, a także na odpowiedzi na pytania problemowe. W skład jury, które miało za zadanie ocenić prace, weszli przedstawiciele Wydziału Katechetycznego: s. mgr Ernesta Zielińska, ks. prał. dr Ryszard Czekalski i ks. mgr Rafał Bednarczyk oraz reprezentanci Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica: prof. Eugenia Anna Wesołowska (przewodnicząca), ks. prof. Michał Marian Grzybowski oraz ks. dr Andrzej Gretkowski.
Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała prof. E. Wesołowska, która wyraziła radość z faktu, że młodzież szkół średnich interesuje się postacią żyjącego przed kilkoma wiekami wybitnego Polaka. - Dzięki temu konkursowi dowiedzieliście się bardzo wiele o życiu i działalności wybitnego Polaka, kapłana, polityka i patrioty, który może stać się dla młodych ludzi prawdziwym wzorcem osobowym. Trzeba też pamiętać, że Paweł Włodkowic, czując się zawsze chrześcijaninem i kapłanem, nigdy nie przestał być obywatelem tej ziemi. Dlatego jest doskonałym patronem dla szkoły, w której uczą się tysiące mazowieckiej młodzieży - mówiła prof. Wesołowska.
Po wystąpieniu Przewodniczącej jury uczestnicy konkursu przystąpili do rozwiązywania testu - zajęło im to około godziny.
O tym, jak bardzo wyrównany był poziom prac, świadczyć mogą przedłużające się obrady komisji, która - według słów prof. Wesołowskiej - miała twardy orzech do zgryzienia. Podczas gdy członkowie jury głowili się nad przyznaniem konkursowych laurów, uczestnicy turnieju zwiedzili rozległy gmach „Włodkowica”.
Zanim jednak ogłoszono wyniki, głos zabrali poszczególni członkowie jury oraz zaproszeni goście.
Ks. prof. Michał Grzybowski przyznał, że finaliści wykazali się dużą wiedzą, zwłaszcza że konkurs był „dość hermetyczny”. - Spór polsko-krzyżacki z XV w. był dla ówczesnych mniej więcej tak interesujący, jak obecnie konflikt między Koreą Północną i Południową. Tym większa jest nasza radość, że tylu młodych ludzi udało się zainteresować tą problematyką - mówił ks. Grzybowski.
Wdzięczność za zorganizowanie konkursu poświęconego patronowi Szkoły wyraził także jej kanclerz, senator dr inż. Zbigniew Kruszewski. - Wszystkim uczestnikom, a także nauczycielom, którzy ich przygotowywali, pragnę serdecznie podziękować. Bardzo dziękuję również diecezji płockiej, która zaangażowała swe struktury dla zorganizowania turnieju. Mam nadzieję, że będziecie najlepszymi ambasadorami życia i działalności naszego Patrona - mówił Kanclerz „Włodkowica”. Dr Kruszewski zadecydował też o podwyższeniu wartości głównej nagrody poprzez zwolnienie z czesnego nie tylko z dwóch pierwszych lat studiów, jak pierwotnie przewidywał regulamin, lecz przez całkowite zwolnienie z opłat za cały tok studiów na dowolnie wybranym kierunku.
Głos zabrała także szefowa płockiej Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Teresa Dobrosielska, dziękując wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia, i gratulując uczestnikom rzetelnej wiedzy. - Wielu z was to tegoroczni maturzyści. Cieszę się, że obok przygotowania do egzaminu dojrzałości znaleźliście czas na poszerzenie i pogłębienie waszej wiedzy - zaznaczyła Teresa Dobrosielska.
Podsumowania konkursu dokonała prof. Eugenia Wesołowska, która stwierdziła, że uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością tematyki, jak również dużym wyrobieniem społecznym. - Pytania zostały pomyślane tak, by nie tylko sprawdzić erudycję finalistów, lecz przekonać się także o ich społecznej wrażliwości. Cieszę się, że rośnie nam nowe pokolenie ludzi odpowiedzialnie myślących o losach naszej Ojczyzny - zaznaczyła Przewodnicząca jury, po czym przystąpiła do ogłoszenia wyników. I miejsce i główną nagrodę z liczbą punktów 38 (na 41 możliwych) zdobył Michał Pawłowski z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (opiekun - ks. Włodzimierz Gawlikowski). - Do konkursu namówił mnie ksiądz katecheta. Nigdy nie przypuszczałem, że wygram, ponieważ historia nie należy do moich ulubionych przedmiotów. Zamierzam studiować matematykę - mówił w chwilę po ogłoszeniu wyników zdobywca I miejsca, który przyznał, że cechy, jakie najbardziej zafascynowały go u ks. Pawła Włodkowica, to szczerość i prawdomówność. - Dziś również wielu ludzi mogłoby się od niego uczyć takiej postawy - dodał Laureat.
II miejsce zajął Tomasz Pacholec (37 pkt.), uczeń kl. IV LO w Sierpcu (opiekunowie: Ewa Jancewicz i Henryka Tarka), zdobywcą III miejsca został natomiast Łukasz Ciarka, uczeń kl. II z V LO w Płocku (opiekunka Anna Kokoszczyńska). Laureaci II i III miejsca otrzymali cenne nagrody rzeczowe i książkowe. Pozostałym uczestnikom wręczono ilustrowany Katechizm Kościoła Katolickiego, pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe.
Mimo że tylko I miejsce było premiowane indeksem, to jednak minimalna różnica (1 pkt.) między zwycięzcą a zdobywcą drugiej lokaty spowodowała, że dr Kruszewski, wręczając drugą nagrodę, zapewnił jej zdobywcę o objęciu opieki także nad nim. - Jeśli będziesz chciał studiować w naszej szkole, przyjdź - porozmawiamy - dodał Kanclerz, wywołując tymi słowami aplauz zebranych.
Warto dodać, że sponsorami nagród - obok senatora Kruszewskiego - byli: księża biskupi - bp Stanisław Wielgus i bp Roman Marcinkowski, Wydział Katechetyczny Kurii oraz dyrektor płockiej delegatury MKO Teresa Dobrosielska.
Na zakończenie konkursu wręczono dyplomy uznania wszystkim opiekunom finalistów, którzy przygotowywali swych uczniów do udziału w turnieju. Kiedy zaś impreza dobiegała końca, zebrani - zmobilizowani przez prodziekana Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych ks. dr. Andrzeja Gretkowskiego - odśpiewali gromkie 100 lat kanclerzowi szkoły Zbigniewowi Kruszewskiemu, antycypując w ten sposób zbliżającą się uroczystość imieninową.

Ks. Paweł Włodkowic

żył w latach ok. 1370-1435. Był kapłanem, kanonikiem płockim, prawnikiem, pisarzem politycznym i religijnym oraz dyplomatą. Pełnił funkcję profesora Akademii Krakowskiej, zaś w latach 1414-15 był jej rektorem. Zasłynął jako twórca polskiej doktryny prawa międzynarodowego, reprezentując interesy Polski w sporach z Zakonem Krzyżackim. Na zjeździe w Budzie (1413 r.) i Soborze w Konstancji (1414-18) przedstawił ówczesnej opinii światowej sytuację w zakresie stosunków polsko-krzyżackich. W wygłoszonym na soborze traktacie o władzy cesarskiej i papieskiej nad poganami sprzeciwiał się chrystianizacji drogą wojen i przemocy oraz opowiadał się za prawem pogan do zachowania własnej tożsamości politycznej. Za sprawą ks. Włodkowica soborowa Komisja Kardynalska potępiła paszkwil J. Falkenberga Satira contra haereses [...] Polonorum et eorum regis Jagyel... napisany z poduszczenia Krzyżaków, skierowany przeciwko Polakom i królowi Władysławowi II Jagielle.
Ks. Paweł Włodkowic występował przeciwko Krzyżakom przed sądem rozjemczym króla Zygmunta Luksemburskiego we Wrocławiu w 1420 r. i przed trybunałem papieskim w Rzymie w 1421 r., domagając się zwrotu ziem zagrabionych przez Zakon i poddając w wątpliwość potrzebę istnienia państwa krzyżackiego. Po 1424 r. został proboszczem w Kłodawie. Zmarł ok. 1435 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję sosnowiecką, a wierni modlili się nad biskupem

2024-05-09 10:00

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Piotr Babisz/Muza Dei

Msza święta, wieczór uwielbienia, modlitwa wstawiennicza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu połączyły wiernych diecezji sosnowieckiej w dziękczynieniu za dar nowego biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Wydarzenie miało miejsce 8 maja w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli.

8 maja bp Artur Ważny podczas specjalnej uroczystości w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu objął kanonicznie urząd biskupa sosnowieckiego. Jego wolą było, aby jeszcze tego samego dnia zawierzyć w modlitwie Bogu swoją nową posługę i cały lokalny Kościół, do którego został posłany.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32

[ TEMATY ]

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

W papieskiej bulli znajdują się praktyczne informacje m.in. o tym, że Jubileusz zainauguruje otwarcie Drzwi Świętych w bazylice watykańskiej 24 grudnia, a ich zamknięcie odbędzie się 6 stycznia 2026 roku. Natomiast w diecezjach nie przewiduje się otwierania Drzwi Świętych. Rok Jubileuszowy otworzy Eucharystia sprawowana we wszystkich katedrach i konkatedrach na świecie 29 grudnia. Papież podkreśla, że w „Kościołach partykularnych należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie kapłanów i wiernych do spowiedzi oraz na dostępność tego sakramentu w formie indywidualnej”. Franciszek kieruje też specjalne zaproszenie do udziału w Jubileuszu do wiernych Kościołów Wschodnich, którzy, jak podkreśla, za swą wierność Chrystusowi wiele wycierpieli, często aż po śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Płock: wystawa o bohaterach Powstania Styczniowego i bitwy o Monte Cassino

2024-05-10 16:17

[ TEMATY ]

wystawa

Płock

bohaterowie

Archiwum Niedzieli Rzeszowskiej

Monte Cassino

Monte Cassino

„Nieobecni usprawiedliwieni” - to tytuł nowo otwartej wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, dedykowanej dwóm ważnym rocznicom: 160. rocznicy Powstania Styczniowego i 80. rocznicy wielkiej bitwy o Monte Cassino. Wystawa powstała z inspiracji Stowarzyszenia Historycznego im. 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Tytuł wystawy: „Nieobecni usprawiedliwieni”, to pomysł Barbary Piotrowskiej, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jej dziadek ppor. Jan Piotrowski uczestniczył w walce o Monte Cassino, będąc żołnierzem Armii Andersa. Na ekspozycji znalazły się pamiątki po podporuczniku, z prywatnego archiwum wnuczki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję