Reklama

Z wizytą w parafii

Pod opieką Fatimskiej Pani

25 i 26 marca bp Roman Marcinkowski wizytował jedną z młodszych parafii naszej diecezji: parafię pw. Matki Bożej Fatimskiej w Płocku.

Niedziela płocka 16/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakterystyka parafii

Początki fatimskiej wspólnoty sięgają 5 lipca 1991 r., kiedy to bp Zygmunt Kamiński erygował parafię. Obecnie liczy ona nieco ponad 8 tys. wiernych. Jak zauważył proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Górski w swoim sprawozdaniu, w parafii jest coraz więcej starszych osób. Młodzi, którzy zawierają związki małżeńskie, niemal w 100% wyprowadzają się z jej obszaru. Bolączką tej wspólnoty jest także grupa wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych, albo traktujących sprawy religii jako formalność. Jednakże w perspektywie całościowej ta wspólnota parafialna oceniana jest przez swoich duszpasterzy jako żywa i zaangażowana. „Bardzo cieszy fakt - mówił ks. Górski - że nasi wierni czują się coraz bardziej złączeni z Kościołem i za niego odpowiedzialni”. Wiele osób bierze udział w rekolekcjach i przystępuje do Komunii św.
Przeciętnie we Mszach św. niedzielnych uczestniczy ok. 1400 osób. Wierni gromadzą się na nabożeństwach Drogi Krzyżowej osobno dla dorosłych i dla dzieci, w październiku na nabożeństwach różańcowych, a w miesiącu poświęconym Maryi - na nabożeństwach majowych. W parafii poświęconej Matce Bożej Fatimskiej nie może też zabraknąć nabożeństw ku Jej czci. Odprawiane są każdego 13. dnia miesiąca od maja do października i połączone z procesją fatimską. Prawie każdego dnia odmawiany jest również Różaniec, który prowadzą osoby świeckie. W parafii tej odprawiane jest także nabożeństwo do Bożego miłosierdzia, które gromadzi członków wspólnoty Krwi Chrystusa. Co roku katecheci ze swymi podopiecznymi podejmują trud przygotowania jasełek dla całej szkoły. Ponadto bardzo cieszy fakt, zauważył Ksiądz Proboszcz, że w parafii istnieją grupy duszpasterskie, skupiające dzieci, młodzież i dorosłych.

Grupy duszpasterskie

Parafialny oddział Akcji Katolickiej istnieje w parafii od 10 lat. Przez wiele lat prezesem była Danuta Janicka, obecnie jest nim Andrzej Popielarski. Oddział liczy 14 osób. Członkowie Akcji koordynują współpracę wszystkich grup parafialnych w zakresie przygotowania oprawy liturgicznej Mszy św., podejmują też m.in. przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania, wspierają prace charytatywne, przygotowują i obsługują festyn parafialny, zajmują się obsługą biblioteczki parafialnej, wydają gazetkę parafialną „Zwiastun Fatimski”.
Wspólnota Krwi Chrystusa istnieje w parafii od początku jej istnienia. Opiekunem jest Ksiądz Proboszcz. Raz w miesiącu członkowie wspólnoty spotykają się na spotkaniach formacyjnych. W każdy czwartek uwielbiają Krew Chrystusa przed Najświętszym Sakramentem, we wtorki - w małych grupach modlitewnych rozważając Słowo Boże na najbliższą niedzielę, zaś w pierwszy czwartek miesiąca przygotowują oprawę Mszy św.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej powstała w 1992 r. Opiekunem liczącej ok. 30 osób wspólnoty jest obecnie ks. Jarosław Tomaszewski. We wspólnocie posługuje grupa rozeznająca Słowo Boże, diakonia muzyczna i grupa posługująca modlitwą wstawienniczą w intencji osób, które o nią proszą. Od 2 lat animatorzy wspólnoty podejmowali posługę przygotowywania młodzieży do sakramentu bierzmowania w przydzielonych im grupach. „W 2000 r. wspólnota była organizatorem Rekolekcji Ewangelizacyjnych REO - dla chętnych z terenu Płocka i okolic” - mówiła w imieniu wspólnoty jej obecna liderka Danuta Janicka.
Legion Maryi działa w parafii od października 2001 r. Obecnie liczy 8 aktywnych członków oraz 30 członków pomocniczych. Opiekę nad legionem sprawuje ks. Stanisław Górski. Członkowie Legionu podejmują różnorakie działania: odwiedzają osoby chore w ich domach i w płockim hospicjum, a także osoby osadzone w zakładzie karnym. Prowadzą m.in. apostolat cudownego medalika, który wręczyli 2680 osobom, oraz zachęcają do odmawiania modlitwy różańcowej. W ramach apostolatu „Margaretka” modlą się codziennie za kapłanów, podjęli także duchową adopcję dziecka poczętego. Grupa pracuje również na rzecz rozwoju legionu na terenie dekanatu i poza jego granicami, organizując nowe prezydia m.in. w parafii pw. św. Wojciecha i pw. Świętego Krzyża w Płocku oraz w Słupnie i w Imielnicy.
Parafialny zespół Caritas zajmuje się niesieniem pomocy osobom potrzebującym. Grupa pomaga przy organizacji wypoczynku letniego dzieci, a dla starszych i chorych - wyjazdów na wczasorekolekcje do ośrodka wypoczynkowego w Popowie. Niemal od początku istnienia w okresie wakacji zespół przekazuje na kolonie Caritas codziennie 35 bochenków chleba, które otrzymuje od PSS „Zgoda” w Płocku.
Przy parafii Matki Bożej Fatimskiej działa obecnie jeden krąg Domowego Kościoła, który istnieje od 13 lat. Obecnie jego opiekunem jest ks. Grzegorz Adamiak. Oprócz spotkań formacyjnych członkowie kręgu uczestniczą w oprawie liturgicznej Mszy św. w pierwszą niedzielę miesiąca, oraz okresowych nabożeństw. Raz w roku organizują dzień skupienia dla rejonu płockiego Domowego Kościoła.
Wspólnota Żywego Różańca powstała w parafii w 1991 r. Obecnie funkcjonują 4 koła. Ich członkowie spotykają się w ostatnią niedzielę miesiąca na Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, po której wymieniają się odmawianymi tajemnicami. Prowadzą Różaniec również codziennie o godz. 17.00, starają się także pomagać ludziom starszym, chorym i potrzebującym pomocy.
Chór parafialny pracuje pod kierownictwem organisty Kazimierza Świniarskiego. „Nasz niespełna 30-osobowy zespół na miarę swych możliwości i czasu chętnie wspomaga swym śpiewem uroczystości w innych parafiach diecezji, w tym również w katedrze płockiej” - mówiła podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawicielka chóru.
Ciekawą grupą jest istniejące od półtora roku duszpasterstwo młodzieży szkolnej i studenckiej. „Naszą grupę, którą nazwaliśmy »Santo Subito« na cześć zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II, tworzy już 30 osób, ale staramy się, by wciąż dołączały do nas nowe” - mówiła przedstawicielka grupy. Spotkania grupy, której opiekunem jest ks. Jarosław Tomaszewski, odbywają się regularnie w każdy piątek.
Grupa Ruchu Światło-Życie liczy 9 osób. Moderatorem i jednocześnie animatorem grupy oazy młodzieżowej, istniejącej w parafii od grudnia ub.r. jest ks. Tomaszewski. Na cotygodniowych spotkaniach jej członkowie podejmują formację wewnętrzną, opartą na Piśmie Świętym.
Wraz z powstaniem parafii rozpoczęła swoją działalność wspólnota ministrancka. Obecnie liczy ona 32 chłopców. Są oni podzieleni na grupy formacyjne: ministranci i lektorzy, a ich opiekunem jest ks. Adamiak.
Scholę „Dzieci Fatimskie” tworzą dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Istnieje ona od 1991 r., a więc od momentu powstania parafii. Obecnie liczy około 40 osób, posiada własne, jednakowe stroje i śpiewniki. Opiekunem scholi jest ks. Jarosław, prowadzi ją Tomasz Michalak. „Dzieci Fatimskie” biorą co roku udział w Festiwalu Piosenki Religijnej „Cecyliada” w „Stanisławówce” oraz w Konkursie Piosenki Religijnej w Gralewie. Scholę integrują wspólne wyjazdy, połączone często z występami, np. w Warszawie czy Czerwińsku.
Tradycją w parafii jest też funkcjonowanie muzycznego zespołu młodzieżowego. Istniejący obecnie zespół „Miriam” działa w parafii od września 2004 r., a opiekuje się nim również ks. Jarosław. Zespół tworzy 15 osób w różnej grupie wiekowej: młodzież gimnazjalna, licealna oraz studiująca. „Nie mamy żadnych większych sukcesów, ale bardzo chcemy śpiewać Bogu na miarę naszych możliwości” - mówiła podczas spotkania z Księdzem Biskupem jego przedstawicielka.
Od kwietnia 2005 r. z inicjatywy ks. Adamiaka przy parafii formuje się drużyna ZHR. We wrześniu rozpoczął się nabór do drużyny, która w październiku została powołana do istnienia jako 13 próbna Płocka Drużyna Harcerzy. Liczy ona 16 harcerzy podzielonych na dwa zastępy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Główny wysiłek materialny tej wspólnoty parafialnej skoncentrowany jest obecnie na budowie nowej świątyni, której rolę tymczasowo pełni kaplica, gdzie odprawiane są dziś Msze św. i nabożeństwa. Podczas wizytacji w 2001 r.
Biskup Stanisław poświęcił plac pod budowę kościoła oraz obiektów przykościelnych. Ostatecznie wszystkie pozwolenia na budowę otrzymała parafia jesienią w 2003 r. Prawie natychmiast przystąpiono do pierwszych wykopów i zalania fundamentów pod nową świątynię. Rok później, wiosną, rozpoczęto prace pod budowę obiektów towarzyszących. Przez cały rok 2005 kontynuowano prace: wyciągnięto mury, aby móc zrobić całą więźbę dachową i pokryć wszystko dachówką.
Ksiądz Proboszcz podkreślił, że fundusze potrzebne na te prace prawie w całości pochodzą od parafian. W ub.r. parafianie fatimscy ofiarowali na ten cel w sumie 72 tys. zł. Budowę nowej świątyni wspierają także wierni z innych parafii naszej diecezji, ks. Górski pozyskuje środki podczas przeprowadzanych rekolekcji. W ostatnich latach takimi darczyńcami były parafie z Gołymina, Karniewa, Szyszk oraz parafie płockie - św. Jana Chrzciciela, św. Jadwigi Królowej i św. Józefa. „Z tych ofiar uzyskaliśmy prawie 20 tys. zł” - poinformował w swym sprawozdaniu Ksiądz Kanonik, dziękując jednocześnie wszystkim wiernym z parafii i spoza niej za ich ofiarność i zaangażowanie.

Przebieg wizytacji

Program pasterskiej wizyty w parafii Matki Bożej Fatimskiej podzielony został na dwie części - sobotnią i niedzielną. W pierwszy dzień wizytacji Ksiądz Biskup spotkał się ze wszystkimi grupami duszpasterskimi, działającymi w tej parafii. O godz. 10.00 odprawione zostało nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem dzieci i młodzieży, po nim zaś odbyła się prezentacja grup dziecięcych i młodzieżowych. Natomiast grupy skupiające osoby dorosłe prezentowały się tuż po prowadzonym przez członków poszczególnych duszpasterstw nabożeństwie Drogi Krzyżowej rozpoczętym o godz. 11.30. Po nabożeństwie Biskup Roman spotkał się jeszcze z katechetami.
W niedzielę zaś o godz. 18.00 Ksiądz Biskup sprawował Mszę św. ingresową, w trakcie której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej. W skierowanej do młodych homilii Biskup Roman podkreślił wagę tego sakramentu, z którego płyną nowe zadania i wyzwania. „Musicie teraz wziąć życie w swoje ręce i nadawać mu kształt - mówił. - Nie jest tak, że ktoś za was będzie zawsze odpowiadał i za was będzie żył. Cała trudność polega na tym, że samemu trzeba żyć, wierzyć, samodzielnie wybierać między dobrem a złem. To jest to zadanie, do którego przygotowywaliście się całe życie, a szczególnie w ostatnim okresie”.

Parafia pw. św. Matki Bożej Fatimskiej

Patron parafii: Matka Boża czczona w tajemnicy objawień fatimskich
Kościół parafialny: tymczasowy
Kaplica: w Domu Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (ul. Graniczna)
Dekanat: płocki wschodni
Terytorium (ulice): Błotna, Dobrowolskiego, Gęsia, Gierzyńskiego, Gintera, Graniczna (część), Gronowa, Jesienna, Kolberga, Kopernika (część), Lachmana, Letnia, Łąkowa, Otolińska (część), Piaska, Piłsudskiego (część), Spółdzielcza (część), Stodółkiewicza, Torowa, Wspólna (część), Wyszogrodzka (część), Zaścianek, Żabia
Proboszcz: ks. kan. Stanisław Górski
Wikariusze: ks. Grzegorz Adamiak, ks. Jarosław Tomaszewski
Katecheci: Barbara Skirmunt, Barbara Pajor, Renata Siemaszko
Organista: Kazimierz Świniarski
Zakrystian: Tomasz Michalak
W parafii działają: koła Żywego Różańca (4), chór parafialny, Odnowa w Duchu Świętym, Legion Maryi, parafialny zespół Caritas, Domowy Kościół, Wspólnota Krwi Chrystusa, Akcja Katolicka, Duszpasterstwo Młodzieży Szkolnej i Studenckiej „Santo Subito”, Ruch Światło-Życie, młodzieżowy zespół muzyczny „Miriam”, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, ministranci i lektorzy, schola „Dzieci Fatimskie”
Msze św. w niedzielę: 7.30, 9.00, 10.30 (z udziałem dzieci), 12.00, 16.00, 18.00 (dla młodzieży)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44

2024-05-12 08:06

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Leszek Szymański

Strażacy dogaszają pożar kompleksu handlowego Marywilska 44 w Warszawie - poinformował w niedzielę rano PAP mł. bryg Michał Konopka z Komendy Miejskiej PSP w Warszawie. Dodał, że nikt nie odniósł obrażeń. Działania ratownicze prowadzi 50 zastępów, w tym Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.

Straż Pożarna uspokaja, że dym nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. „Nadal jednak zalecamy mieszkańców pobliskich domów do zamykania okien" – dodał Konopka.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio ze wschodu. Św. Leopold Mandić

[ TEMATY ]

święci

en.wikipedia.org

Leopold Mandić

Leopold Mandić

W jednej epoce żyło dwóch spowiedników, a obaj należeli do tego samego zakonu – byli kapucynami. Klasztory, w których mieszkali, znajdowały się w tym samym kraju. Jeden zakonnik był ostry jak skalpel przecinający wrzody, drugi – łagodny jak balsam wylewany na rany. Ten ostatni odprawiał ciężkie pokuty za swych penitentów i skarżył się, że nie jest tak miłosierny, jak powinien być uczeń Jezusa.

Gdy pierwszy umiał odprawić od konfesjonału i odmówić rozgrzeszenia, a nawet krzyczeć na penitentów, drugi był zdolny tylko do jednego – do okazywania miłosierdzia. Jednym z nich jest Ojciec Pio, drugim – Leopold Mandić. Obaj mieli ten sam charyzmat rozpoznawania dusz, to samo powołanie do wprowadzania ludzi na ścieżkę nawrócenia, ale ich metody były zupełnie inne. Jakby Jezus, w imieniu którego obaj udzielali rozgrzeszenia, był różny. Zbawiciel bez cienia litości traktował faryzeuszów i potrafił biczem uczynionym ze sznurów bić handlarzy rozstawiających stragany w świątyni jerozolimskiej. Jednocześnie bezwarunkowo przebaczył celnikowi Mateuszowi, zapomniał też grzechy Marii Magdalenie, wprowadził do nieba łotra, który razem z Nim konał w męczarniach na krzyżu. Dwie Jezusowe drogi. Bywało, że pierwszą szedł znany nam Francesco Forgione z San Giovanni Rotondo. Drugi – Leopold Mandić z Padwy – nigdy nie postawił na niej swej stopy.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy na parkiecie

2024-05-12 17:18

Tomasz Lewandowski

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób bawiło się razem podczas 4. Karmelitańskiego Balu dla Singli

140 osób na 4. Karmelitańskim balu dla singli i około 250 na Kato-party – młodzi „z wartościami” chcą się razem bawić.

– Okazuje się, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu imprezy. Sporo osób przyjechało spoza Wrocławia, aby razem się bawić i poznać osoby żyjące tymi samymi wartościami. Wielu nie chce chodzić do klubów czy dyskotek i zastanawiać się, czy spotyka kogoś stanu wolnego, czy ta osoba myśli podobnie, czy żyje w podobnym stylu. Na takim balu nie muszą się martwić, czy ktoś jest już w poważnej relacji, czy wiara jest dla niego ważna. Tu można się przełamać – tłumaczy Maciej Romaniszyn, DJ i organizator Karmelitańskiego balu dla singli. I dodaje: – Mało jest wydarzeń o charakterze balu, w których możemy wziąć udział. Mamy sylwestra, może karnawał lub wesela, gdzie można pięknie się ubrać w strój wieczory i w konwencji balowej pobawić. My dajemy taką możliwość.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję