Reklama

Wytrwały Pomocnik Apostołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25 kwietnia przypada uroczystość św. Marka Ewangelisty. Marek to imię łacińskie (Marcus), pochodzące od imienia Mart-icos - mitycznego boga wojny Marsa. Marek Ewangelista używał też imienia Jan (z hebr. Johanan - Bóg jest łaskawy, por. Dz. 12, 12-25; 15, 37). Był Palestyńczykiem. Jego ojca nie znamy, natomiast jego matka Maria pochodziła z Cypru i była prawdopodobnie właścicielką Wieczernika, gdzie Pan Jezus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Jest również możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej.

Marek był uczniem św. Piotra, a ze św. Pawłem odbył kilka podróży misyjnych. Znajdujemy o nim wzmianki w tekstach obydwu Apostołów ( por. 1 P 5,13; Kol 4,10; Flm 24). Związany był ze swoim kuzynem Barnabą, cieszącym się wielkim autorytetem i zaufaniem Apostołów (por. Dz 4, 36-37), Barnaba przedstawił go Kościołowi w Antiochii Syryjskiej ( por. Dz 12, 25) i wprowadził w pracę misyjną. Marek towarzyszył św. Barnabie i św. Pawłowi w podróży do Antiochii. Wyruszył z nimi także na Cypr, w pierwszej wyprawie misyjnej (45-48), a następnie do Perge, skąd powrócił do Jerozolimy (Dz 13, 13). Pragnął wziąć udział w drugiej wyprawie misyjnej, ale sprzeciwił się temu Paweł (por. Dz 15, 37-39), co było powodem ich rozdzielenia. Marek z Barnabą udali się na Cypr, natomiast Paweł na duchowy podbój Europy (druga wyprawa misyjna: 50-53). Po latach Marek przybył do Rzymu, gdzie spotkał się w roku 61 z Pawłem. Prawdopodobnie przebywał także w Efezie. Paweł, pisząc z Rzymu do Efezu, prosił, aby Tymoteusz przybył do niego wraz z Markiem: " Weź Marka i przyprowadź ze sobą; jest mi bowiem przydatny do posługiwania" ( 2 Tm 4, 9-11). Tak się stało. Marek pozostał w Rzymie, gdzie związał się z Apostołem Piotrem, był to powrót do ich dawnej przyjaźni. Odtąd zacierają się ślady Marka.

Według tradycji, założył gminę chrześcijańską w Aleksandrii, w milionowym wówczas mieście i ośrodku kultury, i został jej pierwszym biskupem. Przyjmuje się, że poniósł śmierć męczeńską w Aleksandrii za czasów cesarza Trajana (98-117). Odnośnie do jego męczeństwa nie mamy żadnych danych. Oto jaki opis śmierci pozostawił Piotr Skarga na podstawie średniowiecznych rękopisów: "Tam (w Aleksandrii), gdy ofiarę Mszy św. uczynił, pogaństwo w Kościół wpadło i mocą porwawszy św. Marka, związali i na szyje włożywszy, ciągnęli go po błocie i kamieniach (...). Padało mięso z członków Ewangelisty, i wszystko ciało srodze zranione i zbite zostało, a krew jego oną drogę polewała... Tak strapionego i na pół żywego do ciemnej wieży wsadzili, radząc się, jaką go śmiercią zgubić mieli. Nazajutrz postanowiło pogaństwo, aby go takimże włóczeniem jako pierwej do końca umożyli. I włożywszy powróz na szyję, włóczyli go tak długo po ostrych kamieniach... aż w tym Święty Boży Ducha Chrystusowi w ręce wypuścił".

Św. Marek pozostawił po sobie cenne świadectwo, jakim jest Ewangelia - pierwsza chronologicznie, a według kanonu nowotestamentalnego - druga. Przyjmuje się, że Ewangelia mogła powstać w latach 50.-60. Św. Marek rozpoczyna ją od Chrystusa Pana Jezusa i od powołania św. Piotra. Podaje charakterystyczny szczegół - pobyt Pana Jezusa w domu św. Piotra i uzdrowienie jego teściowej (por. 1, 29-31). Św. Marek znał doskonale język aramejski i grecki. Ewangelię pisał nie dla Żydów, przeznaczył ją szczególnie dla nawróconych Greków i Rzymian. Często tłumaczył słowa aramejskie na język grecki, jak również zwyczaje żydowskie.

O genezie napisania tej Ewangelii pisze Euzebiusz, pierwszy historyk Kościoła, następująco: "Takim blaskiem płonęło światło religii w sercach słuchaczy Piotrowych, że było im za mało, iż raz tylko słyszeli ustne opowiadanie nauki Bożej. Usilnie przeto prosili Marka, autora Ewangelii i towarzysza Piotrowego, by im na piśmie pozostawił pamiątkę ustnie podanej im nauki. Prosić zaś nie przestawali, póki ich życzenia nie spełnił. W ten sposób spowodowali napisanie Ewangelii według św. Marka".

Relikwie św. Marka zostały przewiezione w 828 r. z Aleksandrii do Wenecji, gdzie zbudowano katedrę budzącą do dzisiaj powszechny zachwyt. Uroczystość św. Marka obchodzono w różnych okresach: 23 września, 11 stycznia. Natomiast w Rzymie wspomnienie doroczne przypadało 25 kwietnia, i data ta następnie przyjęła się w całym Kościele.

Św. Marka swoim patronem ogłaszali pisarze, murarze, koszykarze, szklarze. Jest czczony w Polsce i w wielu innych krajach jako patron wiosennych zasiewów, dlatego w jego święto Kościół odprawia błagalne procesje o szczęśliwe plony i odmawia modlitwy o dobre urodzaje: " Boże, Ojcze nasz, wesprzyj trud pracujących na roli i spraw, aby ziemia przyniosła oczekiwane plony. Pozwól nam z zebranego ziarna nakarmić głodnych i naucz nas szacunku dla chleba. A chleb przemieniony na ołtarzu w Ciało Twego Syna niech stanie się dla nas pokarmem na życie wieczne".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

W godzinnym wywiadzie papież opisuje swe spotkania z dziećmi z Ukrainy, które nie potrafią się już uśmiechać. Apeluje o zakończenie toczących się na świecie wojen. „Dążcie do negocjacji. Dążcie do pokoju. Wynegocjowany pokój jest zawsze lepszy niż niekończąca się wojna” - przekonuje Franciszek. Zachęca też do modlitwy o pokój, którą sam praktykuje. „Zatrzymajcie się, negocjujcie” - powtarza Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

2024-05-22 15:51

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy listę zmian personalnych w archidiecezji katowickiej.

Ks. Sławomir Tupaj z dniem 1 sierpnia 2024 roku został mianowany sekretarzem i kapelanem Metropolity Katowickiego. Tym samym (z dniem 31 lipca br.) został zwolniony z obowiązków w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję