Reklama

Wiadomości

Narodowe Święto Niepodległości: akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa

Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Programu "Niepodległa" oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego - co sugerują organizatorzy obchodów - zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tym dniu wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2020 zorganizowane zostały z myślą o zdalnym dostępie do wydarzeń przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wydarzenia zaplanowane z okazji 11 listopada udostępnimy wszystkim Polakom poprzez środki komunikacji elektronicznej" – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin wskazał, że organizatorzy wydarzeń chcą, "by każdy mógł przyłączyć się do wspólnego świętowania i pomimo zalecanych fizycznych dystansów, poczuć się częścią wspólnoty obywatelskiej w tym ważnym dla nas wszystkich święcie". "W tym roku bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne jest wspólne świętowanie oraz stworzenie atmosfery jedności i solidarności – tak ogromnie potrzebnych dziś nam wszystkim. Symbolicznie pokażmy wspólnotę pomimo zachowania fizycznego dystansu" - zaapelował Sellin.

Podziel się cytatem

Reklama

Okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów będzie akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Jak przekazało Biuro Programu "Niepodległa", "wystarczy o godz. 12 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie".

Reklama

"Mamy nadzieję, że taka symboliczna wspólnota, mimo dystansu spowodowanego epidemią, pozwoli nam wszystkim poczuć się częścią wspaniałej społeczności i doda odrobinę otuchy w tych trudnych czasach" – powiedział dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Reklama

"Już teraz odegranie hymnu wspólnie z nami zapowiedziały wszystkie stacje Polskiego Radia, Radia Zet i RMF FM, a kolejne deklaracje wciąż napływają. Podobną współpracę zadeklarowały ogólnopolskie stacje telewizyjne. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych partnerów +Niepodległa do hymnu+ ma szansę wybrzmieć po raz kolejny w całym kraju i w sercach Polaków na całym świecie" – podkreślił dyrektor Kowalski.

Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na stronę niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

Podziel się cytatem

Reklama

"Hymn już od kilku lat jest symbolicznym początkiem zaplanowanego na 11 listopada święta. Od 2018 roku gromadziliśmy również setki tysięcy Polaków na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Było to przedsięwzięcie, które dawało możliwość włączenia się w radosne i rodzinne wydarzenie, które przypominało nam o 1918 roku" – opowiadał wiceminister Sellin. "W tym roku nie możemy fizycznie zaprosić Polaków na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, ale prosimy państwa o wpuszczenie Festiwalu do waszych domów" - dodał.

Reklama

Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany na żywo w internecie już od godz. 12 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów, np. Interia.pl czy stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu "Niepodległa".

"Na 11 listopada proponujemy program, który będzie ciekawy zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dzieci. Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa. Przygotowaliśmy różnorodny, radosny program, który pozwoli zaprosić do wspólnej zabawy całe rodziny" - wskazał Kowalski. "Koncerty zagrają dla nas takie gwiazdy jak Ania Dąbrowska, Paweł Domagała, Enej, Miuosh i Organek. Na wielki finał zaprasza zaś Janusz Prusinowski, który nauczy nas polskich tańców i zaprosi do wspólnej zabawy" – przekazał dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Reklama

"Studio Scena Muzyczna" zaprosi do uczestnictwa w pięciu koncertach przygotowanych przez polskie gwiazdy. Pierwszy wystąpi Enej z zaproszonymi artystami: Zazula Vocal Group, Szymon Chyc-Magdzin, Witold i Cezary Kuczyńscy, Dziecięcy Zespół Ludowy "Koderki". Później będzie można usłyszeć kolejno Pawła Domagałę, Anię Dąbrowską, Organka i Miuosha.

Pomiędzy koncertami znajdą się atrakcje przewidziane dla najmłodszych uczestników, dla których przygotowano "Studio Scena dla Dzieci". To tu odbędą się dedykowane dzieciom koncerty oraz czytanie polskich bajek przez znanych polskich aktorów: Agnieszkę Więdłochę, Antoniego Pawlickiego, Piotra Cyrwusa i Macieja Zakościelnego.

Finałem festiwalu będzie "Studio Prywatka Niepodległa", w którym Prusinowski, wraz z zespołami ludowymi, zaprosi do wspólnego poznawania tradycyjnych tańców naszego kraju takich jak wiwat, chodzony i siustany. Tańce, które w tym roku poznamy, są tak zwanymi tańcami solistycznymi, dającymi możliwość samodzielnego tańca bez konieczności towarzyszenia partnera.

O oprawę wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu zadbają prowadzący - Ula Kaczyńska i Tomasz Tylicki, którzy będą informować widzów o zaplanowanych atrakcjach i zapraszać na kolejne wydarzenia wprost z wirtualnego "Studia Ulica". Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem w tym roku, wszystkie studia zostaną tak przygotowane, by scenografia nawiązywała do najważniejszych charakterystycznych miejsc warszawskiego Traktu Królewskiego: Hotelu Bristol, Kordegardy, pomnika Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego i pomnika Stanisława Augusta Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Reklama

"Atrakcje 11 listopada to symboliczny finał obchodów Święta Niepodległości, ale pierwsze aktywności przewidzieliśmy już na 8 listopada. W niedzielę zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego koncertu - Kulka/Paderewski/Kulka, transmitowanego z Teatru Polskiego w Warszawie bez udziału publiczności. W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, organizujemy debatę historyków o tej wyjątkowej rocznicy. Spotkanie z udziałem trzech reprezentantów nauk historycznych odbędzie się on-line i skupi się na historii Święta Niepodległości, znaczeniu 11 listopada dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wpływie odzyskania niepodległości na różne grupy społeczne. Będzie ją można obejrzeć m.in. na profilach +Niepodległej+ oraz +Niepodległa. Miejsce Spotkań+ na Facebooku" – poinformował Kowalski.

"Koncert dla Niepodległej" - Kulka/Paderewski/Kulka jest upamiętnieniem 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego artysty i wielkiego męża stanu – oraz 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas koncertu usłyszymy wybrane dzieła kompozytora w aranżacjach skrzypka klasycznego Konstantego Andrzeja Kulki oraz jego córki Gaby Kulki, pianistki, kompozytorki i wokalistki. Transmisja koncertu dostępna będzie on-line na stronie www.niepodlegla.gov.pl oraz na antenie Polskiego Radia, a retransmisja - 11 listopada w TVP Kultura.

"Kontynuacją naszych działań związanych ze stuleciem Bitwy Warszawskiej będzie zaś wyjątkowa uroczystość zaplanowana na 9 listopada w Skierniewicach. Odsłonimy symboliczny pomnik, wspomnienie międzynarodowej współpracy, która miała decydujący wpływ na losy świata" – powiedział wicepremier Gliński.

Reklama

"Pomnik +Przed Bitwą Warszawską+ upamiętni i będzie przypominał kolejnym pokoleniom o przyjaźni Polaków z Węgrami, Francuzami i towarzyszami broni z Ukrainy – naszymi sojusznikami w wojnie polsko-bolszewickiej" - wyjaśnił.

Na pomniku uwiecznieni zostali przedstawiciele narodów współpracujących ze sobą w 1920 roku: marszałek Józef Piłsudski, węgierski premier Pál Teleki, ukraiński dowódca, ataman Symon Petlura oraz Charles de Gaulle, doradca wojskowy w Sztabie Wojska Polskiego, późniejszy prezydent Francji. Pomnik powstał według projektu profesora Karola Badyny. Odsłonięcia pomnika dokonają minister Gliński oraz prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk. Transmisja na żywo z uroczystości dostępna będzie na stronie niepodlegla.gov.pl.

Więcej informacji i szczegóły wydarzeń dostępne na niepodlegla.gov.pl. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ aszw/

2020-11-06 14:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hołd dla Kościoła za walkę o niepodległość

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

marsz

niepodległość

ARTUR STELMASIAK

Z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie wyruszył marsz "Razem dla Niepodległej" z udziałem pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich. Pochód zatrzymał się już przed pomnikiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie oddano hołd Kościołowi za jego udział w walce o niepodległość.

CZYTAJ DALEJ

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję