Reklama

Na pomoc chrześcijanom w Egipcie

Naszą diecezję odwiedził katolicki koptyjski biskup z Egiptu Makarios Tawfik Kaldas z diecezji Ismaila, na terenie której znajduje się góra Synaj. Przybył do Polski na zaproszenie fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która zajmuje się organizowaniem pomocy chrześcijanom prześladowanym.

Niedziela legnicka 27/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egipt kojarzy się najczęściej z faraonami i piramidami - mówił bp Kaldas - ale to także Ziemia Święta, uświęcona obecnością patriarchów i proroków Starego Testamentu. Chrześcijaństwo na tych ziemiach sięga czasów apostolskich. Kościół Chrystusowy był tam niezwykle mocny. To właśnie na tych terenach odbyły się ważne sobory powszechne, na których broniono dogmatu o Trójcy Świetej oraz o bożym macierzyństwie Maryi. Egipt to także kolebka życia monastycznego. Od roku 641, gdy kraj najechali Arabowie, rozpoczęła się ekspansja islamu. Chrześcijanie - prawosławni i katolicy zaczęli być spychani na margines życia społecznego. Rozpoczęły się również prześladowania. Dziś Egipt liczy ponad 80 milionów mieszkańców, z czego zaledwie 15% to chrześcijanie. W naszych czasach sytuacja chrześcijan pogorszyła się. Przełomową datą był rok ubiegły, kiedy to po władzę w Egipcie sięgnęli ekstremiści z Bractwa Muzułmańskiego. Wraz z tą rewolucją nasiliły się akty terrorystyczne przeciw chrześcijanom. W tych dniach, kiedy bp Makarios odwiedzał Polskę, w Egipcie odbywały się wybory prezydenckie. Wszyscy chrześcijanie koptyjscy z wielkim niepokojem patrzyli na wyniki, od których zależy ich dalszy los. Również bp Makarios nie krył emocji i z niepokojem obserwował przebieg wydarzeń.
18 czerwca biskup Makarios odprawił Mszę św. w kościele św. Maksymiliana M. Kolbe w Lubinie, gdzie opowiedział o sytuacji Kościoła w Egipcie. Rządy islamistów sprawiają, że Koptowie - rdzenni mieszkańcy Egiptu i chrześcijanie stali się obywatelami drugiej kategorii. Nie do pomyślenia jest, aby chrześcijanin mógł objąć jakiekolwiek stanowisko we władzach czy urzędach, nie dopuszcza się chrześcijan na stanowiska profesorskie na wyższych uczelniach. Żeby zbudować kościół, potrzebna jest zgoda samego prezydenta, a ta wydawana jest bardzo niechętnie. Jak mówił ks. Rafał Cyfka, który towarzyszył bp Makariosowi, zdarza się, że kiedy wybuduje się świątynię, z pomocą np. Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jest ona burzona, podpalana czy wysadzana w powietrze. Trzeba zatem zaczynać od nowa. Choć to może wydawać się syzyfową pracą, jednak upór chrześcijan nie pozwala zapomnieć, że są prawowitymi obywatelami tego kraju. Sytuacja chrześcijan jest niepokojąca, bowiem kandydat na prezydenta z Bractwa Muzułmańskiego zapowiedział, że po wygranych wyborach chrześcijanie będą musieli opuścić Egipt, chyba że wyrzekną się swojej wiary. W Egipcie dochodzi też do morderstw i aktów terrorystycznych. Giną niewinni ludzie, osoby duchowne. Rząd i policja niechętnie zajmują się takimi sprawami. Wielu przestępców czy terrorystów do dziś nie odpowiedziało za swoje zbrodnie. Kościół - jak zapewnia bp Makarios - mimo trudności stara się wypełniać swoją misję. Budowane są nowe kościoły, centra duszpasterskie. Największą troską Biskupa jest los młodego pokolenia. Młodzi ludzie coraz częściej dochodzą do wniosku, że nie ma dla nich perspektyw w tym kraju. Wysokie bezrobocie oraz prześladowania za wiarę zmuszają do emigracji. Dlatego trzeba o tym mówić, uwrażliwiać świadomość ludzi na całym świecie o złu, które się dzieje w krajach muzułmańskich.
Podczas tych spotkań w Polsce bp Makarios prosi przede wszystkim o modlitwę i duchową solidarność, a także o wsparcie materialne, dzięki któremu Kościół w Egipcie może pełnić swoje zadania duszpasterskie i ewangelizacyjne. Jak wspomniał obecnie budowany jest kościół w znanym Polakom kurorcie Sharm El Sheikh. Ma nadzieję, że już wkrótce goście z Polski podczas swoich wakacji będą mogli nawiedzać tę katolicką świątynię. Obecność Biskupa z Egiptu byłą swoistym apelem wszystkich egipskich chrześcijan o solidarność. Stąd też spotkania z parlamentarzystami, od których oczekuje się działań na szczeblu dyplomatycznym w obronie podstawowych praw człowieka i obronie prześladowanych chrześcijan.
W poniedziałek wieczorem biskup Makarios spotkał się z biskupem legnickim Stefanem Cichym, a we wtorek z klerykami legnickiego seminarium. Odwiedził także sanktuarium w Legnickim Polu i bazylikę w Krzeszowie. Natomiast we wtorek wieczorem odbyło się spotkanie i Msza św. w katedrze legnickiej. Biskupowi Makariosowi towarzyszli w podróży po Polsce ks. Rafał Cyfka z fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a także s. Agnieszka Duda pełniąca rolę tłumaczki.
Więcej informacji na temat tej wizyty na stronach Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do dyplomatów: w tych czasach chcę wskazać na rodzinę, nadzieję, pokój

2024-06-08 12:50

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Rodzina, nadzieja, pokój - na te trzy elementy wskazywał dziś Papież, przyjmując listy uwierzytelniające nowych ambasadorów Etiopii, Zambii, Tanzanii, Burundi, Kataru i Mauretanii przy Stolicy Apostolskiej. W obliczu licznych tragedii trawiących obecnie wiele miejsc na świecie, Franciszek docenił pracę dyplomatów polegającą na, jak to sam określił, budowaniu mostów.

Mówiąc o rodzinie, Ojciec Święty podkreślał, iż relacje w niej występujące mogą oraz powinny charakteryzować też całą ludzkość. Stąd jeszcze bardziej potrzebna okazuje się posługa osób dążących do zacieśnienia kontaktów między różnymi ludami czy państwami.

CZYTAJ DALEJ

Kult Niepokalanego Serca Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

[ TEMATY ]

Matka Boża

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Do ogłoszenia przez Piusa IX 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przyczynił się niewątpliwie kult Serca Najświętszej Maryi Panny. Rozwijał się równolegle z kultem Najświętszego Serca Jezusa, a swymi początkami sięgał czasów średniowiecza. Już w XIV wieku pojawiły się obrazy i rzeźby przebitego siedmioma mieczami serca Bolesnej Matki Zbawiciela. W połowie XVII wieku św. Jan Eudes rozpowszechniał obrazy Matki Bożej, ukazującej - na podobieństwo Jezusa - swe Serce. Na „cudownym medaliku”, rozpowszechnianym po objawieniach, jakie w 1830 r. miała św. Katarzyna Laboure, pod monogramem „M” widnieją dwa serca: Jezusa i Maryi. Także założone w Paryżu w 1836 r. Bractwo Matki Bożej Zwycięskiej szerzyło cześć Serca Maryi. W XIX wieku powstały liczne zgromadzenia zakonne pod wezwaniem Serca Maryi lub Serc Jezusa i Maryi.
Do zaistnienia kultu i nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miały miejsce w 1917 r. w Portugalii. Kiedy 13 maja troje dzieci: Łucja (lat 10), jej brat cioteczny Franciszek (lat 9) i jego siostra Hiacynta (lat 8) pasły niedaleko od Fatimy owce, ujrzały w południe silny błysk jakby potężnej błyskawicy, który powtórzył się dwa razy. Zaniepokojone dzieci zaczęły zbierać się do domu, gdy ujrzały na dębie postać Matki Bożej i usłyszały Jej głos: „Nie bójcie się, przychodzę z nieba. Czy jesteście gotowe na cierpienia i pokutę, aby sprawiedliwości Bożej zadośćuczynić za grzechy, jakie Jego majestat obrażają? Czy jesteście gotowe nieść pociechę memu Niepokalanemu Sercu?”.
Matka Boża poleciła dzieciom, aby przychodziły na to miejsce 13. dnia każdego miesiąca. W trzecim objawieniu, 13 lipca, prosiła, aby w każdą pierwszą sobotę miesiąca była przyjmowana Komunia św. wynagradzająca. Podczas tych objawień Matka Boża wielokrotnie sama nazwała swe serce „niepokalanym”.
W piątym objawieniu, 13 września, poleciła dzieciom, aby często odmawiały Różaniec w intencji zakończenia wojny. Ostatnie zjawienie się Matki Bożej - 13 października oglądało ok. 70 tys. ludzi. Od samego rana padał deszcz. Nagle rozsunęły się chmury i ukazało się słońce. Z tłumu dały się słyszeć okrzyki przerażenia: bowiem słońce zaczęło zataczać koła po niebie i rzucać strumienie barwnych promieni...
Objawienia fatimskie stawały się coraz bardziej sławne i wywoływały coraz żywsze zainteresowanie, m.in. ze względu na zapowiedziane w nich wydarzenia, a zwłaszcza na tzw. tajemnicę, która została przekazana wyłącznie do wiadomości papieża. Dziś znamy jej treść. Matka Boża zapowiadała nadejście jeszcze straszliwszych wojen niż ta, która się kończyła. Zapowiadała nowe prześladowanie Kościoła, zamach na papieża, rewolucję w Rosji. Prosiła, aby Jej Niepokalanemu Sercu poświęcić cały świat, a zwłaszcza Rosję.
Krwawa bolszewicka rewolucja wybuchła, kiedy jeszcze trwały objawienia. Jej ofiarą stał się również Kościół w Meksyku (1925 r.) oraz w Hiszpanii (1936 r.). A mimo to ostatnie z fatimskich poleceń Maryi nie zostało szybko spełnione. Dopiero kiedy wybuchła II wojna światowa, przypomniano sobie „tajemnicę fatimską” i 13 października 1942 r., w 15-lecie objawień, papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pius XII polecił, aby aktu poświęcenia dokonały poszczególne kraje. Pierwsza, z udziałem prezydenta państwa, uczyniła to Portugalia. 4 maja 1944 r. papież ustanowił dzień 22 sierpnia świętem Niepokalanego Serca Maryi. W Polsce zawierzenia naszego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał dopiero po zakończeniu wojny - 8 września 1946 r.
- Prymas Polski kard. August Hlond w obecności całego Episkopatu i około miliona pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do tego zawierzenia nawiązał kard. Stefan Wyszyński, kiedy w latach 1956, 1966 i 1971 oddawał naród polski w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w ojczyźnie i na całym świecie. W następnych latach akty te były ponawiane. Kościół w Polsce zawierzał także Maryi Jan Paweł II za każdym swym pobytem na Jasnej Górze.
Niby życzeniu Matki Bożej stało się zadość, ale trudno w akcie papieża Piusa XII dopatrzyć się wyraźnego zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji. Niebawem też czerwony smok rozciągnął panowanie nad wieloma krajami, a na jego krwiożerczą służbę oddało się wielu intelektualistów całego świata. Wydawało się, że wkrótce rzuci do swych stóp całą ludzkość.
Wobec wciąż szalejącego bezbożnictwa wielu biskupów postulowało dokładne spełnienie prośby Fatimskiej Pani. W latach 1950-55 figura Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymowała po wielu krajach. Wprawdzie na zakończenie Soboru Watykańskiego II (1964 r.) Paweł VI ogłosił Matkę Jezusa Matką Kościoła i posłał do Fatimy złotą różę, nie doszło jednak do postulowanego zawierzenia świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.
Dopiero wydarzenia z 13 maja 1981 r. - zamach na Papieża na Placu św. Piotra - przypomniały fatimską przepowiednię. Ojciec Święty Jan Paweł II spełnia wreszcie prośbę Matki Najświętszej i 7 czerwca 1981 r. zawierza ponownie całą ludzką rodzinę i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Na owoce tego zawierzenia nie trzeba było długo czekać. Jesteśmy zobowiązani dawać świadectwo faktom, które dokonały się na naszych oczach.
Reforma liturgii w 1969 r. przeniosła święto Niepokalanego Serca Maryi na pierwszą sobotę po uroczystości Serca Pana Jezusa. W tym roku przypadnie ono 19 czerwca. Odprawiane zaś we wszystkie pierwsze soboty miesiąca nabożeństwa wynagradzające przypominają nam obowiązek podejmowania pokuty i zadośćuczynienia za grzechy współczesnego nam świata i za nasze grzechy.

CZYTAJ DALEJ

Jaśniej!

2024-06-08 17:23

[ TEMATY ]

młodzież

Diecezjalne Dni Młodzieży

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

7 i 8 czerwca w Rokitnie odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży pod hasłem „Jaśniej”.

W piątek w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchające spotkali się liderzy wspólnot młodzieżowych. A w sobotę do Rokitna przyjechali już wszyscy zainteresowani – niektórzy po raz pierwszy, dla innych DDM to już tradycja. Tegoroczną gwiazdą był Cukier, który rapował swoje świadectwo o miłości do Jezusa. Młodzież miała też spotkania w mniejszych grupach, które były m.in. okazją do wysłuchania świadectw animatorów. O godzinie 18 rozpocznie się Eucharystia, a po niej – nabożeństwo „Jaśniej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję