Reklama

Jaki jesteś, Kościele amerykański?

Niedziela Ogólnopolska 16/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół amerykański odczuwa brak kapłanów. W amerykańskiej diecezji Syracuse w stanie Nowy Jork, gdzie mieszka ok. 1,3 mln ludzi, z czego 350 tys. to katolicy, w 170 parafiach pracuje 196 księży. Co roku wyświęca się tylko kilku nowych kapłanów. W diecezji Syracuse mieszkają też polscy emigranci.

KS. INF. IRENEUSZ SKUBIŚ: - Dość często słyszy się dziś, że po 11 września Ameryka zmieniła się. Na czym ta zmiana miałaby polegać?

BP JAMES MOYNIHAN: - Wydaje się, że 11 września ub.r. nie tylko zostały zniszczone dwie wieże nowojorskie, ale zmieniło się coś w ludzkich sercach. Wieże jeszcze najłatwiej odbudować. Rany w sercu trudniej się zabliźniają. Także Stany Zjednoczone zmieniły się jako państwo ekonomicznie, bo jednak rynek poniósł duże straty i wielu ludzi straciło pracę. Ale wydaje się, że Ameryka zmieniła się też duchowo. Kościoły zapełniły się wiernymi. Ludzie szukają ukojenia w religii, dostrzegają wagę tego innego, duchowego życia. Czy ta sytuacja będzie trwać - nie wiadomo.

- Czy Kościół w Ameryce był przygotowany, by od strony pastoralnej wyjść tym przerażonym ludziom naprzeciw?

- Tak, Kościół zawsze jest do tego przygotowany. Ale przede wszystkim był to sprawdzian dla społeczeństwa. Pamiętamy, że natychmiast pojawili się wolontariusze, którzy z gołymi rękami przyszli, żeby pomóc wydobyć ludzi spod gruzów. Potem nadeszła pomoc finansowa. No i, oczywiście, było dużo modlitwy, specjalnych Mszy św. i to się dotychczas utrzymuje. Niedawno w naszej diecezji była specjalna Msza św., tzw. niebieska - ze względu na niebieski kolor mundurów policyjnych i służb strażackich, biorących udział w akcji ratowniczej.

- Czy u Amerykanów - może niekiedy trochę zbyt pewnych siebie - nie obudził się czasem pewien rodzaj poczucia pokory i świadomość, że nie są tacy mocni?

- Trudno mi jest odpowiedzieć na to pytanie. Ludzie w Stanach Zjednoczonych są błogosławieni owocami swojej pracy i trudno zmienić nagle ich pozytywne nastawienie do życia i wprowadzić bicie się w piersi - pokorę, która nie przystaje do natury prostolinijnego, zapracowanego i raczej pogodnego Amerykanina. To jest trudne w tej chwili do zobaczenia w ludziach. Chociaż wydaje się, że coś się zmieniło, ponieważ nastąpiła obawa o pracę, nie tylko swoją, ale i bliskich, stworzyła się większa solidarność, zwłaszcza w Nowym Jorku. Ludzie zauważyli też, że być żywym to błogosławieństwo ważniejsze niż odczuwać dostatek. Uświadomili sobie też bardziej, że są śmiertelni, że śmierć może pojawić się wcześniej, niż myślą.

- A jak Ksiądz Biskup zareagował na wiadomość o ataku terrorystycznym?

- Od razu odprawiona została Msza św. w katedrze, wypełnionej zresztą po brzegi. Było później jeszcze wiele Mszy św. w intencji tych, którzy zginęli, i tych, którzy pomagali. Mszy św. z udziałem wielu ludzi. Kontynuuje się te nabożeństwa, żeby dać ludziom możliwość modlenia się, kontaktu z Bogiem i udziału w sakramentach św.

- Jak wygląda kontakt Księdza Biskupa z diecezjanami?

- Najczęstszą formą naszego kontaktu są listy pastoralne kierowane do wiernych. A spraw jest dużo, m.in. zmiana przeznaczenia budynków parafialnych, zmiany personalne i pastoralne, związane ze zmianą miejsc zamieszkania, z poszukiwaniem pracy, zmniejszeniem się liczby księży itp. Mam też do dyspozycji stałe kolumny w naszej diecezjalnej gazecie. Poza tym co roku odbywa się zgromadzenie wszystkich kapłanów. Jest wtedy możliwość kontaktu z naszymi księżmi.

- Jak wygląda Wasze pismo diecezjalne, jaki jest tytuł, kto je redaguje, jak jest rozprowadzane?

- Nasz tygodnik nosi tytuł Katolicka Niedziela. Piszą w nim i księża, i ludzie świeccy. Jest to gazeta katolicka o charakterze tradycyjnym. Mamy też inny tytuł: Katolickie Słońce.

- Czy macie w diecezji katolickie szkoły i jak one prosperują?

- Tak, mamy 30 szkół podstawowych i 6 licealnych. Szkoły te są dość kosztowne, w ostatnim czasie złączyliśmy osiem szkół podstawowych. Kosztowne jest zwłaszcza utrzymanie nauczycieli. Ale też są ludzie, którzy nie mogą zapłacić za naukę swoich dzieci i trzeba im pomóc; trzeba pomóc w zdobyciu wykształcenia dzieciom i młodzieży z rodzin wielodzietnych. Zbieramy więc na to dodatkowe pieniądze. Niedawno mieliśmy taką zbiórkę w całej diecezji, zebraliśmy 51 mln dolarów, co wydaje się dużo, ale jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Niemniej jednak katolicka szkoła kształci odpowiedzialnego i świadomego swej misji życiowej człowieka i warto w nią inwestować.

- Jacy są księża amerykańscy - czy raczej konserwatywni, czy bardziej liberalni, jak przejawia się ich pobożność?

- Nasi księża są bardzo pobożni, są bardzo oddani Magisterium Kościoła rzymskokatolickiego. Powiedziałbym, że nie są ani zbyt liberalni, ani też konserwatywni, można powiedzieć, że są pośrodku. I w sumie to chyba nie jest złe, ponieważ mogą służyć różnym grupom ludzi zarówno duchowo, jako dobrzy pasterze parafii, jak też w innych pracach, jakie prowadzą w diecezji. Wszystko, co robią, robią z sercem, z miłością. Nasi księża pracują ciężko. Ludzie stawiają im duże wymagania i księża muszą poświęcać im dużo czasu. Bardzo dużo jest pogrzebów, wizytacji chorych - nie tylko w szpitalach, ale i w domach; są także ludzie, którzy potrzebują kapłana również poza kościołem.

Często przypominam moim kapłanom, żeby dbali również o siebie, żeby znaleźli czas na odpoczynek, by i w tym byli przykładem dla świeckich, z którymi pracują.

- Czy Kościół w Ameryce jest polityczny?

- Kościół musi trochę angażować się politycznie, chociaż przede wszystkim ma być duszpasterstwem i pierwszeństwo mają sprawy związane z moralnością. Jednakże Kościół nie stoi w ciszy, tylko mówi bardzo głośno np. jeśli chodzi o te moralne zagadnienia, o których ludzie politykują.

- Czy istnieje pojęcie narodu amerykańskiego i czy poczucie amerykańskości pogłębiło się po 11 września? Czy istnieje coś w rodzaju amerykańskiej świadomości?

- Tak. Amerykanie są dumni z własnego państwa, a więc ta narodowość istnieje. We wrześniu było to bardzo zauważalne: ludzie wywieszali flagi, nosili na ubraniach znaczki z amerykańską flagą, prawie każdy samochód był ozdobiony taką flagą itd. To jednoczyło ludzi, ściągało pomoc materialną, czasami nawet dochodziło do drugiego ekstremum, że zapomnieliśmy o innych państwach, o pomocy dla innych.

- Przyjechał Ksiądz Biskup do nas z misją specjalną: zaprasza naszych kleryków do pracy w swojej diecezji...

- Tak, to prawda. Przyjechałem z misją powołaniową. Moja diecezja to przepiękne miejsce, są tam bardzo dobrzy ludzie, którzy kochają księży, i miłość ta jest odwzajemniana. Byłoby błogosławieństwem, gdyby polscy księża czy seminarzyści w przyszłości mogli służyć w mojej diecezji. Byłoby to również - myślę - błogosławieństwem dla diecezji częstochowskiej. Trzech seminarzystów przyjmiemy z otwartymi rękami.

- Dziękuję za rozmowę.

Od Redakcji: Do diecezji Syracuse pojedzie trzech kleryków Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych.
Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą.
- Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody.
Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej.
Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca dzieci pierwszokomunijne w Polsce do ofiarności na rzecz swych rówieśników

2024-05-22 10:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

ofiarność

I Komunia Święta

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Zachęcam dzieci pierwszokomunijne, by w tym czasie radości potrafiły też dostrzec potrzeby swoich cierpiących rówieśników, ofiar wojen, głodu i ubóstwa - powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję