Reklama

Kościół

Wzrastaj codziennie w Słowie Bożym. Nowa odsłona Niezbędnika Katolika!

Niezbędnik Katolika to narzędzie ewangelizacji Słowem Bożym przygotowywane przez redakcję portalu niedziela.pl, które miesięcznie zalicza ok. 5 milionów odsłon (!). To pokazuje jak wielki jest w nas głód Słowa Bożego. Właśnie wystartowała nowa odsłona serwisu - nowoczesna, czytelna i funkcjonalna.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nieprzypadkowa jest data startu nowej wersji serwisu. Niedziela Palmowa i początek Wielkiego Tygodnia to bardzo ważny czas w Liturgii i w życiu nas, katolików. Idealnym wsparciem w tym okresie jest właśnie Niezbędnik Katolika.

ZOBACZ NOWY NIEZBĘDNIK KATOLIKA

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sądzimy, że nie ma lepszej metody ewangelizacji, niż promowanie Pisma Świętego. Przecież to Jego Słowa dają życie. Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby każdy członek Kościoła znalazł w naszym serwisie wszystko to, co jest dla niego najważniejsze: czytania z Liturgii Dnia, komentarze i rozważania cenionych kapłanów, informacje nt. świąt, uroczystości, patronów dnia, modlitwy, teksty z zakresu wiary czy rozważania różańcowe - zaznaczają redaktorzy portalu niedziela.pl

Podziel się cytatem

W nowej wersji graficznej Niezbędnika Katolika pojawiają się także najważniejsze aktualności z Życia Kościoła, Liturgia Godzin czy Papieskie Intencje Apostolstwa Modlitwy.

- Niezbędnik Katolika, to serwis stworzony po to, by naszym czytelnikom przybliżyć liturgię, Słowo Boże, patronów dnia oraz pomóc w przeżywaniu modlitwy. Ogromna liczba wyświetleń i stałych użytkowników pokazuje, że taki serwis jest bardzo potrzebny, ale potrzebuje też udoskonaleń, zmian i zwyczajnego odświeżenia. Oczywiście zewnętrzny "layout" to tylko oprawa, ale także ważna, by z Niezbędnika korzystało się łatwo i sprawnie. Każde dzieło jest weryfikowane przez tych, dla których jest tworzone. Cieszą nas pozytywne opinie i to, gdy czasem przypadkiem odkrywamy, jak wiele osób korzysta z Niezbędnika Katolika, ale chcemy ciągle się zmieniać i jeszcze lepiej służyć - zaznacza ks. Mariusz Bakalarz, prezes Instytutu Niedziela i redaktor naczelny portalu niedziela.pl

Niezbędnik Katolika jest ważnym serwisem internetowym, który w przejrzysty i poręczny sposób udostępnia m.in. czytania liturgiczne, modlitwy brewiarzowe czy rozważania do Ewangelii z dnia. Jest on tym bardziej praktyczny, że łatwo można korzystać z niego w drodze. Z pewnością warto do niego zaglądać każdego dnia - mówi ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik KEP.

Podziel się cytatem

Wielką wartość serwisu doceniają także cenieni dziennikarze i pracownicy naukowi. Jak wyznaje red. Paulina Guzik z TVP:

- Kościół, by skutecznie ewangelizować, potrzebuje profesjonalnie oddziaływać na wiernych w Internecie. Czym innym skuteczniej przyciągnąć wiernych, niż samym Słowem Bożym. Niedziela robi to świetnie za pomocą Niezbędnika Katolika. To świetne, intuicyjne miejsce w Internecie, gdzie można w łatwy sposób znaleźć czytania na każdy dzień, ale też posłuchać czy poczytać "słów o słowie" od fantastycznych kapłanów. Bardzo potrzebna inicjatywa za którą jako żyjący w biegu członek Kościoła, bardzo dziękuję - wyznaje dziennikarka znana z programu „Między Ziemią a Niebem" w TVP 1.

Podziel się cytatem

Reklama

Wśród autorów rozważań znaleźli się m.in. ks. Wojciech Węgrzyniak, o. Michał Legan, ks. Krzysztof Wons SDS, czy ks. Mariusz Frukacz

Reklama

- Niezbędnik Katolika to szeroka oferta wprowadzająca nas w Liturgię i życie liturgią na co dzień. Oczywiście jako autor rozważań, zachęcam do sprawdzania komentarzy do Ewangelii, aby pogłębić w sobie znajomość Słowa Bożego. Jednak często zwracam na to uwagę, że zanim sięgniemy do rozważań, zapytajmy najpierw w swoim sercu co przez dzisiejsze Słowo mówi do mnie Bóg - zaznacza ks. Mariusz Frukacz, jeden z autorów rozważań.

Reklama

Nowa wersja Niezbędnika Katolika dostępna jest w wersji komputerowej oraz mobilnej. Co ciekawe, użytkownicy smartfonów z systmem Android mogą w łatwy sposób dodać aplikację Niezbędnika Katolika na swój pulpit (po wejściu poprzez telefon na stronę: niezbednik.niedziela.pl system sam zapyta czy dodać aplikację na smartfona).

Reklama

Osoby korzystające z systemów iOS mogą dodać aplikację w następujący sposób:

Aplikację można zainstalować tylko w systemie iOS za pomocą przeglądarki internetowej Safari. Najpierw przejdź do witryny w przeglądarce Safari. Naciśnij przycisk „Udostępnij” i wybierz „Dodaj do ekranu głównego” z wyskakującego okienka. Na koniec dotknij „Dodaj” w prawym górnym rogu, aby zakończyć instalację. Będzie teraz na ekranie głównym.

Wzrastajmy wspólnie w Słowie Bożym. Zapraszamy serdecznie do współtworzenia społeczności Niezbędnika Katolika. Jego Słowa naprawdę dają życie! Sprawdź już dziś: zobacz Niezbędnik Katolika

2023-04-01 01:07

Ocena: +11 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Rok Wiary (1)

W liście apostolskim „Porta Fidei” Ojciec Święty Benedykt XVI zapowiada Rok Wiary, który rozpoczął się w całym Kościele 11 października br., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II, a zakończy się 24 listopada 2013 r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. „Rok Wiary jest zachętą do autentycznego i nowego nawrócenia się do Pana jedynego Zbawiciela świata... Zwłaszcza w tym roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary, którą wyznaje, celebruje, przeżywa, przemadla, i zastanowić się nad samym aktem wiary” (Porta Fidei, p. 9, www.vatican.va). Wchodząc w ten czas rozważań, modlitwy i umacniania więzi z Bogiem należy przyjrzeć się własnej wierze i temu wszystkiemu, co wynika z przynależności do Kościoła.
Dlaczego wierzę? Spotykamy przecież na co dzień także ludzi niewierzących w Boga, niektórzy z nich są nawet szlachetni i dobrzy, wielu jest też takich, którzy zieją nienawiścią do wszystkiego, co jest inne i z nimi nie związane. Odpowiedzmy sobie na pytanie - dlaczego ja wierzę? Czy to tylko kwestia tego, że wierzyli dziadkowie i rodzice? A może dlatego, że np. podczas wojny ktoś został cudownie, w niezwykły sposób ocalony, gdy inni zginęli? Takich pytań można postawić bardzo wiele, będą też różne odpowiedzi.
Wiara nie jest dziełem tylko samego człowieka, ale przede wszystkim Bożym darem. To Bóg, który jest Miłością objawia się człowiekowi i zaprasza go do relacji osobowych ze Sobą. Gdy te relacje zostaną nawiązane On nieskończony, wieczny i kochający oddaje się do naszej dyspozycji, obdarza nas tym wszystkim, co sam posiada. To On wysyła „zaproszenie”, które trafia do nas różnymi drogami. „Wiara jest aktem osobowym, wolną odpowiedzią człowieka na inicjatywę Boga, który się objawia... Nikt nie dał wiary samemu sobie, tak jak nikt nie dał sam sobie życia” (KKK).
Każde zaproszenie najprościej można wysłać pocztą, można też wysłać przez posłańca, albo w jakiś inny sposób. Taką „Bożą pocztą” jest Kościół, któremu Bóg powierzył cały depozyt wiary. Kościół ma obowiązek pilnowania tego depozytu, ale ma też obowiązek udzielania go wszystkim, którzy o to poproszą. „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19). W przedsoborowej liturgii chrzcielnej, na samym jej początku, kapłan stawiał pytania: „Czego żądasz od Kościoła Bożego?”. Odpowiadano: „Wiary”. „Co ci daje wiara?” - „Życie wieczne”.
Zaproszenia można różnie potraktować. Jedne przyjmujemy z zadowoleniem, np. na sylwestrowy bal lub na wesele. Wtedy panie szykują piękne stroje a panowie zrobią wszystko, by dobrze się bawić. Można też zaproszenie zlekceważyć, po prostu wyrzucić do kosza i o nim zapomnieć. Bywają także zaproszenia dostarczone bardzo późno, albo zagubione. Wszystkie Boże zaproszenia są wysłane w podobny sposób, ale ich realizacja jest nieco odmienna z powodu różnych warunków i okoliczności. Nie wszyscy ludzie mieli takie szczęście, aby od razu zostać obdarzonymi Bożą miłością, bo na tej drodze pojawiły się różne przeszkody obiektywne lub subiektywne. Z doświadczenia wiemy, że to zaproszenie bardzo szybko dociera do rodzin wierzących, które z radością przyjmują nowe życie i od razu decydują o chrzcie swego dziecka.
Ze zwykłych zaproszeń korzystamy wówczas, gdy spodziewamy się np. dobrej zabawy, przyjaznej atmosfery itp. Po prostu ufamy zapraszającemu, że będzie fajnie, rozrywkowo itd. Przyjmując Boże zaproszenie także trzeba zaufać bezgranicznie Temu, który zaprasza. Nie ma wiary bez zaufania, bez oddania się do całkowitej dyspozycji, nawet w sytuacji, gdy nie wszystko rozumiemy. Jeśli ufamy np. lekarzowi, kierowcy autobusu czy bankom, to dlaczego nie mielibyśmy zaufać Bogu, który jest Miłością? Przykładem takiego zaufania jest Maryja. Ona znalazła się w dość trudnej sytuacji, gdy Anioł Gabriel oznajmił Jej, że zostanie Matką Jezusa, nie rozumiała do końca Bożego planu, ale zaufała Bogu mówiąc: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa” (Łk 1, 38). Im bardziej człowiek ufa Bogu, tym bardziej jest wierzący. Warto tu przypomnieć kazanie pewnego pastora w okolicach wodospadu Niagara, który obydwa brzegi rzeki połączył grubą stalową liną. W pewnym momencie zapytał licznie zebranych wiernych: Wierzycie, że mogę po tej linie przejść na drugą stronę? Wszyscy gromko odpowiedzieli: - Wierzymy! Potem przyprowadził zwykłą taczkę i znowu zadał pytanie: - Wierzycie, że mogę na tę taczkę posadzić człowieka i przetransportować go po linie na drugi brzeg? I tym razem zebrani odpowiedzieli, że wierzą. Następnie zaproponował, aby ktoś wsiadł do tej taczki i zechciał wraz z nim udać się na drugą stronę. Oczywiście, tym razem chętnych nie było. Wszyscy wierzyli, ale nikt nie zaufał. Nie przypadkowo „Ojcem wiary” nazywa się Abrahama. Bóg zażądał od niego porzucenia swego kraju, majątku, pozycji i zaproponował mu wędrówkę w nieznane. „Wyjdź z twej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci wskażę. Uczynię bowiem z ciebie wielki naród...” (Rdz 12, 1). Jego sytuacja stała się jeszcze bardziej trudna, gdy Bóg zażądał, aby w ofierze złożył swego jedynego syna Izaaka, który przecież miał być ojcem narodu wybranego. „Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną… Wiara jest decyzją o tym, że żyje się z Nim. To bycie z Nim prowadzi do zrozumienia powodów, dla których się wierzy” (Porta Fidei).

CZYTAJ DALEJ

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Poniedziałek, 20 maja. Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59

[ TEMATY ]

kobieta

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Świetnym przykładem i wzorem takiej pomocy jest, zdaniem kardynała, bł. Edmund Bojanowski, który w XIX wieku założył cztery gałęzie zgromadzenia sióstr służebniczek. “Pochodził z wysoko postawionej rodziny ziemiańskiej, odkrył ducha i potrzeby tamtego czasu. Na szeroką skalę zakładał ochronki, troszczył się nie tylko o dzieci, ale też o kobiety, które nie mogły zapewnić urodzonym dzieciom opieki i wykształcenia” - przypomniał kard. Nycz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję