Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2012, str. 6

Krzysztof Świertok

Relikwie św. Pawła wystawione w Bazylice Jasnogórskiej

Relikwie św. Pawła wystawione w Bazylice Jasnogórskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pawełki” na Jasnej Górze

Z relikwiami św. Pawła z Teb

W Zakonie Paulinów 15 stycznia przypada uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Co roku w tym dniu paulini, duchowi synowie św. Pawła z Teb w Egipcie, ponawiają swoje przyrzeczenia zakonne - śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W tym dniu rano na Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej zebrali się ojcowie i bracia konwentu jasnogórskiego. Eucharystii przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Kazanie wygłosił o. Jan Maria Sochocki OFMCap, który na jasnogórskie „Pawełki” przybył z Nowej Soli. W ramach zewnętrznej uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika Suma odpustowa była sprawowana w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. - Jest to święto paulinów, ale i wszystkich, którzy związani są z paulinami przez ich posługę duszpasterską, którzy wraz z nimi modlą się w kościołach powierzonych im przez dobroć Bożą - mówił w powitaniu o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. - Dziękujemy wszystkim, zwłaszcza mieszkańcom Częstochowy, którzy od wielu wieków podążają ścieżkami prowadzącymi do tego sanktuarium. Abp Nowak mówił w kazaniu: - To bardzo drogie nam święto, które nazywamy zdrobniale i tak serdecznie „Pawełkami”. A te „Pawełki” to jesteśmy my, wszyscy radujący się z życia, z obecności w Kościele św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
Przez cały świąteczny dzień w bazylice wystawione były relikwie św. Pawła z Teb.

„Pawełkowe” błogosławieństwo dzieci

Na zakończenie nowenny, czyli 9-dniowych uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika - patriarchy Zakonu Paulinów, 15 stycznia w Bazylice Jasnogórskiej zostało odprawione szczególnie uroczyste nabożeństwo „Pawełek”, połączone ze specjalnym błogosławieństwem dzieci. Przybyły one wraz z rodzicami i dziadkami - w sumie ok. 2 tys. osób. Nabożeństwu przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który wygłosił do najmłodszych krótkie kazanie. - Warto sobie przypomnieć, jakim wielkim szczęściem i radością jest nasza rodzina - mówił. - Dzisiaj ze św. Pawłem chcemy dziękować za to, że mamy tatusia i mamusię, babcię i dziadka, że tworzymy wspaniałą, wielką rodzinę. A najcenniejszym skarbem dla taty i mamy jest dziecko.
Hymn do św. Pawła Pierwszego Pustelnika odśpiewały połączone chóry: Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” i Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury, zagrała Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka. Potem rozpoczęło się indywidualne błogosławieństwo przez Księdza Biskupa każdego dziecka i każdej rodziny. Dzieci otrzymały także specjalnie przygotowane paczuszki, a w nich m.in.: różaniec, wizerunek Matki Bożej, obrazki i czekoladę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Matka i Opiekunka współczesnych pustelników

Ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego klasztoru, a także zakonnicy z innych paulińskich placówek oraz konfratrzy Zakonu Paulinów 16 stycznia obchodzili święto Królowej Pustelników, Matki i Opiekunki Zakonu. Wspólnotowej Eucharystii, połączonej z ponowieniem Aktu Zawierzenia Matce Bożej, przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej podprzeor Jasnej Góry o. Mieczysław Polak. - Od początku oprócz kultu Krzyża Świętego Zakon Pauliński wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej. Jednym z przejawów tej czci Zakonu było obranie za patronkę i szczególną orędowniczkę Maryi, czczonej już w XIV wieku jako „Królowa Pustelników”. Jezus, oddając nam Maryję za Matkę, uczynił Ją w pewnym stopniu pośredniczką strumienia łaski płynącego z Krzyża - mówił w homilii podprzeor klasztoru. - Oddajemy Jej cześć jako Matce i Opiekunce Zakonu, skutecznie przywołującej do Swego Syna, do Jego ofiary oraz do miłości Ojca. Maryja od początku spełniała wyjątkową rolę w posłudze naszego Zakonu. Przekonani jesteśmy, że w ciągu burz dziejowych, których nigdy nie brakowało, Jej opieka stanowiła ostoję świętości i skutecznego posłannictwa wśród narodów, do których Boża Opatrzność nas posyłała.

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia 2012:
„Maryja - Matka mojej przyjaźni z Jezusem”

Pod takim hasłem będą organizowane kolejne Jasnogórskie Dni Skupienia, na które bardzo serdecznie zapraszam. Służą one pogłębieniu przyjaźni z Jezusem przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie słowa Bożego.
Jasnogórskie Dni Skupienia odbędą się w następujących terminach: 23-26 lutego; 8-11 marca.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku (początek - godz. 14.30) do niedzieli (zakończenie - godz. 12). Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Pytania oraz zgłoszenia pisemne lub telefoniczne można kierować pod adresem:
O. Tomasz Tlałka OSPPE
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
tel. (34) 377-72-74 lub (34) 377-77-77
jasnogorskiedniskupienia@wp.pl.
Uczestników proszę o zabranie ze sobą Pisma Świętego i notatnika.

O. Tomasz Tlałka OSPPE

Zapowiedzi

27-29 stycznia - 16. Konferencja Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej i Pielgrzymka Hospicjów Polskich

2 lutego - Odpust Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej; Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czerwcu ulicami wielu miast w Polsce przejdą Marsze dla Życia i Rodziny

2024-06-07 14:12

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem "Zjednoczeni dla Życia, Rodziny, Ojczyzny" ulicami Warszawy, Krakowa, Poznania, Lublina, Łodzi, Gdańska, Bydgoszczy i wielu innych miast przejdą w czerwcu Marsze dla Życia i Rodziny.

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, Marsze dla Życia i Rodziny przejdą m.in. przez Łowicz, Lubawę, Łowicz, Tarnobrzeg, Stary Licheń, Włocławek, Wołomin i Żywiec.

CZYTAJ DALEJ

Kult Serca Jezusowego

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa uwielbiamy miłość Boga do człowieka, która objawiła się w Chrystusie. Najbardziej miłość ta widoczna jest w Jego męce i śmierci na krzyżu. Źródłem tej miłości jest Serce Jezusa przebite włócznią na krzyżu. Mówią o tym fakcie słowa zapisane w Ewangelii wg św. Jana: „Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda” (J 19, 33-34).
Kult Serca Jezusowego ma swoje korzenie w Piśmie Świętym i najstarszej tradycji Kościoła. Święto to znali pierwsi chrześcijanie. Jednak dopiero w późniejszych wiekach w różnych formach pełniej się rozwinęło.
Wśród promotorów szerzących nabożeństwo (cześć, kult) Serca Jezusowego najważniejsze miejsce zajmuje św. Małgorzata Maria Alacoque (+1690). Ta nieznana, ukryta w zakonie zakonnica z Paray-le-Monial we Francji, przyczyniła się do wprowadzenia święta ku czci Serca Jezusowego. Doznała ona między rokiem 1673 a 1675 kilka mistycznych widzeń. W 1675 r. przeżyła czwarte i najważniejsze objawienie. W czasie oktawy Bożego Ciała, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem, zobaczyła Chrystusa, który - wskazując na swoje Serce - wypowiedział następujące słowa: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do wyczerpania i wyniszczenia się, by im dać dowody swej miłości. W zamian od większości ludzi doznaje tylko niewdzięczności przez ich nieuszanowania i świętokradztwa, przez ich oziębłość i pogardę, z jaką się odnoszą do Mnie w tym Sakramencie Miłości. Ale o wiele większą boleść sprawia Mi to, że nawet serca Mnie poświęcone tak ze Mną postępują. Dlatego żądam od ciebie, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był poświęcony na szczególną uroczystość ku uczczeniu Mojego Serca. W tym dniu wierni przystępować będą do Komunii Świętej, będą składać uroczyste wynagrodzenia przez publiczne wyznawanie win, aby naprawić zniewagi, jakich to Serce doznało podczas wystawiania na ołtarzach. Obiecuję ci również, że Moje Serce rozszerzy się, by roztaczać obficie wpływy swej Boskiej miłości na tych, którzy Mu oddawać będą tę cześć i którzy starać się będą, by Mu była oddawana” (Pamiętnik duchowy św. Małgorzaty Marii Alacoque, s. 93).
Początkowo kult Serca Jezusowego napotykał na wiele trudności, które wydawały się nie do przezwyciężenia. Dopiero prośba biskupów polskich, skierowana do papieża Klemensa XIII w 1765 r., odniosła długo oczekiwany skutek. Jeszcze w tym samym roku Stolica Apostolska postanowiła obchodzić święto Serca Jezusowego we wszystkich klasztorach Sióstr Wizytek. Potem rozszerzono je na całą Polskę. W 1856 r. papież Pius IX, na prośbę biskupów francuskich, rozszerzył je na cały Kościół. Papież Leon XIII w 1889 r. podniósł je do rangi uroczystości. W dziesięć lat później, w 1899 r., pod wpływem objawień, które miała s. Maria Droste - przełożona klasztoru Dobrego Pasterza w Oporto, Leon XIII wydał encyklikę O poświęceniu się ludzi Najświętszemu Sercu Jezusowemu (Annum Sacrum). Wspomina w niej też o zatwierdzeniu Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego oraz fakt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu. Akt ten odmawiany jest do dziś w Kościołach w pierwszy piątek miesiąca. Papież Pius XI w encyklice Miserentissimus Redemptor (Najmiłosierniejszy Odkupiciel), ogłoszonej w 1928 r., wzywał wiernych do ponawiania aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusowemu. Przypominał też dwie praktyki związane z kultem Serca Jezusowego: Komunię św. wynagradzającą i nabożeństwo Godziny Świętej. Papież Pius XII z okazji setnej rocznicy zatwierdzenia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa wydał w 1956 r. encyklikę Haurietis aquas, uważaną za „wielką kartę” kultu Serca Zbawiciela. W 1965 r. papież Paweł VI ogłosił dwa listy apostolskie: Investigabiles divitias Christi i Diserti interpretes. W listach tych Paweł VI gorąco zachęca do praktykowania i szerzenia kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wyraził także życzenie, by cześć Sercu Jezusowemu oddawano przez uczestnictwo w sakramencie Eucharystii, który jest najwspanialszym darem tego Serca.
W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawia się Mszę św. z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Miesiąc czerwiec jest poświęcony w szczególny sposób czci Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

W Wilkanowie upamiętniono śp. Ks. Prałata Grzegorza Grzybka

2024-06-07 22:48

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Zielona Góra

Wilkanowo

ks. Grzegorz Grzybek

ks. Rafał Witkowski

W piątek 7 czerwca, w uroczystość odpustową parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie koło Zielonej Góry odsłonięto tablicę pamiątkową śp. Księdza Prałata Grzegorza Grzybka, pierwszego budowniczego miejscowego kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję