Reklama

Watykan

A. Żak SJ: Stolica Apostolska poważnie traktuje sprawy nadużyć seksualnych

To sygnał dla całego świata, że Stolica Apostolska poważnie traktuje sprawy nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych – tak dzisiejszy wyrok trybunału Kongregacji Nauki Wiary o karnym wydaleniu ze stanu duchownego byłego nuncjusza w Republice Dominikańskiej abp. Józefa Wesołowskiego – skomentował w rozmowie z KAI o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie.

[ TEMATY ]

Watykan

YouTube

- Jakkolwiek jest to przykra wiadomość, to daje jednak pewność, że Stolica Apostolska działa bez względu na osoby i pełnione przez nie urzędy. Prawo jest stosowane jednakowo wobec wszystkich – stwierdził o. Żak w drodze do Gdańska na sympozjum pt. „Nadużycia seksualne wobec dzieci i młodzieży. Spojrzenie interdyscyplinarne”.

Zdaniem jezuity dzisiejszy wyrok to dobry sygnał, że działania Stolicy Apostolskiej nie są pozorne. Jest to więc sygnał bardzo pozytywny, mimo, że sprawa jest bolesna i nigdy nie powinny mieć miejsca wydarzenia, o jakie został oskarżony abp Wesołowski.

Trybunał pierwszej instancji przy Kongregacji Nauki Wiary orzekł karne wydalenie ze stanu duchownego abp Wesołowskiego - poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 65-letni duchowny ma prawo w ciągu dwóch miesięcy odwołać się do sądu II instancji, a więc tym samym – jak zauważa o. Żak - jego prawa zostały uszanowane.

Natomiast postępowanie karne w organach Państwa Watykańskiego rozpocznie się, z chwilą kiedy orzeczenie Trybunału Kongregacji Nauki Wiary będzie miało charakter ostateczny.

2014-06-27 15:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan potwierdza: będzie papieskie przesłanie do ONZ

[ TEMATY ]

Watykan

Adobe Stock

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, potwierdził, że: „Ojciec Święty zwróci się z przesłaniem do Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, w ramach forum wysokiego szczebla, po 22 września” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez watykańskie Biuro Prasowe.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję