Reklama

Wiadomości

Ponad 100 tys. osób na letnim wypoczynku katolickich wspólnot i stowarzyszeń

Ponad sto tysięcy osób weźmie w tym roku udział w różnych formach wypoczynku rekreacyjno-duchowego - obozach, koloniach, spotkaniach, rekolekcjach, czy kursach językowych - organizowanych przez katolickie wspólnoty, stowarzyszenia czy organizacje charytatywne. Poszczególne lokalne inicjatywy gromadzą każdego roku po kilka tysięcy uczestników, a np. sama "Wakacyjna Akcja Caritas" obejmie tego lata na pewno ponad 30 tys. dzieci i młodzieży.

[ TEMATY ]

wakacje

Atos-International-Foter-CC-BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze względu na rosnącą popularność, skala zjawiska, jakim jest letnia oferta wypoczynku połączona z programem chrześcijańskiej formacji, jest bardzo trudna do oszacowania. Danymi takimi nie dysponuje ani Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, ani Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich.

Wiadomo tylko, że obecnie w Polsce działa na szczeblu ogólnokrajowym 150 ruchów i stowarzyszeń katolickich, a na szczeblu bardziej lokalnym - ponad tysiąc. W sumie zaangażowanych jest w nie ponad 2,5 mln Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz dostrzega natomiast coraz bardziej zróżnicowaną i zwiększającą się co roku ofertę katolickich wspólnot, stowarzyszeń i organizacji niosących pomoc osobom potrzebującym. - Rzeczywiście, propozycji zorganizowanych wakacji, obozów, seminariów i letnich kursów jest bardzo dużo. Powstaje też coraz więcej inicjatyw międzynarodowych, w ramach których promowany jest wolontariat – mówi o. Schulz.

Obozy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Prawie 2 tys. zdolnej młodzieży z terenów wiejskich, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), weźmie udział w lipcu w letnich obozach integracyjno-formacyjnych w Szczecinie i Przemyślu. Podczas kilkudniowych pobytów będą odkrywać miasto i Boga, poznawać siebie nawzajem i dziękować za wsparcie ich drogi edukacyjnej.

Obóz integracyjny dla studentów różnych kierunków, którzy korzystają ze stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, odbędzie się w tym roku w Przemyślu, od 9 do 14 lipca. Weźmie w nim udział 750 młodych ludzi z terenów wiejskich, którzy osiągają sukcesy w nauce, ale ich rodzin nie stać na opłacenie studiów w dużym mieście.

Hasłem obozu są słowa „Przemyśl Jana Pawła II”. – Będziemy poznawać sylwetki świętych i błogosławionych związanych z ziemią przemyską. Stypendyści będą też zgłębiać nauczanie św. Jana Pawła II na podstawie homilii kanonizacyjnych i beatyfikacyjnych – poinformowała KAI Katarzyna Kieler, koordynatorka letnich obozów Fundacji DNT.

Reklama

Uczestnicy obozu są w trakcie roku zgrupowani w 20 wspólnotach akademickich Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, które funkcjonują w największych miastach Polski. Głównym celem wspólnego pobytu w Przemyślu będzie integracja i formacja młodzieży. Studenci będą się m.in. uczyć właściwego budowania relacji międzyludzkich i z Bogiem. Wysłuchają także świadectw, wykładów i konferencji duchowych.

W programie znajdzie się, jak co roku, zwiedzanie miasta. Stypendyści przygotują dla mieszkańców Przemyśla koncert ewangelizacyjny. 11 lipca włączą się w obchody upamiętniające zbrodnię wołyńską. Innego dnia udadzą się także z pielgrzymką do Kalwarii Pacławskiej. Jeden dzień przeznaczą ponadto na pobyt w przemyskich parafiach, gdzie podziękują za wsparcie finansowe, dzięki któremu ufundowano ich stypendia.

W ramach przemyskiego obozu młodzież miała spędzić dzień we Lwowie. Studenci mieli się tam spotkać z młodzieżą grekokatolicką m.in. na wspólnej modlitwie. Na razie jednak ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z tego punktu programu, choć niewykluczone, że do spotkania młodych z Polski i Ukrainy dojdzie w Przemyślu.

Drugi obóz FDNT organizuje co roku dla gimnazjalistów i licealistów. W tym roku odbędzie się on w dniach 17-28 lipca w Szczecinie. Weźmie w nim udział 1200 osób, oprócz samych stypendystów (w tym czworga Polaków z Wileńszczyzny) także wolontariusze Fundacji oraz opiekunowie i wychowawcy.

Jednym z punktów programu podczas pobytu młodzieży w Szczecinie będą adekwatne do jej wieku zajęcia zorganizowane na tamtejszych uczelniach wyższych: wykłady, ćwiczenia, pokazy i prezentacje. Każda uczelnia zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną i będzie zachęcać, by właśnie w jej murach przyszli studenci kontynuowali naukę.

Reklama

Oprócz uczelni wyższych partnerem obozu młodzieży będzie Urząd Miasta Szczecina, który przygotował program zwiedzania najatrakcyjniejszych miejsc stolicy Pomorza Zachodniego, zarówno współczesnych, jak i historycznych. Gimnazjaliści i licealiści spędzą także jeden dzień w Świnoujściu – wielu z nich nigdy wcześniej nie miało bowiem okazji być nad morzem.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 14 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Obecnie program obejmuje pomocą ok. 2,5 tys. osób, w tym 1,1 tys. studentów.

Parafiada Dzieci i Młodzieży

W planowanej na 13-19 lipca w Warszawie 26. Parafiadzie Dzieci i Młodzieży weźmie udział półtora tysiąca młodych ludzi z Polski oraz ich rodaków z Niemiec i sześciu krajów byłego bloku komunistycznego: Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Rosji i Uzbekistanu.

Tradycyjnie uczestnicy będą rywalizować w konkurencjach sportowych oraz w zadaniach z obszaru kultury i sztuki. Trzecim elementem uczestnictwa w Parafiadzie jest wymiar duchowy: w środku obozowiska zawsze stoi otwarty namiot, w którym odbywa się Adoracja. Wszyscy uczestnicy zaproszeni są także do udziału w codziennej Eucharystii.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Wakacyjne inicjatywy organizowane w całym kraju przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zgromadzą 5 tys. osób – poinformował KAI Łukasz Brodzik z Prezydium Krajowej Rady KSM. Będą to obozy językowe, spływy kajakowe (w Drohiczynie), rekolekcje (np. dla 600 osób w Przemyślu) czy „kolonie z wartościami”, na których pobyt rekreacyjny łączy się z formacją chrześcijańską. Inicjatywy te przeznaczone są nie tylko dla członków KSM, ale dla wszystkich chętnych, także niezwiązanych z Kościołem.

Łukasz Brodzik informuje ponadto, że prawdopodobnie z oferty wakacyjnej KSM skorzystają Polacy żyjący na emigracji, ale latem odwiedzający rodzinne strony, by np. wziąć udział w obozach językowych, czy rekolekcjach. – Nie jest to regułą, ale zdarza się, że ludzie przyjeżdżają z zagranicy na nasze obozy – dodaje.

Reklama

Caritas Polska

Sztandarową, organizowaną od dwudziestu lat inicjatywą Caritas Polska jest „Wakacyjna Akcja Caritas”. Jest ona przeznaczona dla dzieci i młodzieży z rodzin, których nie stać na wyjazd. Na kolonie wyjeżdżają dzieci – podopieczni świetlic socjoterapeutycznych i parafialnych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”, dla których wyjazd poza miasto lub wieś bez wsparcia finansowego nie jest możliwy.

Podopieczni Caritas wyjeżdżają na dwutygodniowe turnusy nad morzem, na Mazurach, w górach oraz w innych atrakcyjnych turystycznie miejscach. Korzystają wówczas ze 52 należących do Caritas i 97 wynajętych ośrodków na terenie całego kraju.

W ramach współpracy z MSZ, Caritas organizuje również wakacje w Polsce dla 1658 dzieci polonijnych z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rumunii. Głównym celem projektu jest aktywna nauka języka polskiego połączona z integracją z polskimi dziećmi.

W ub. roku z tej formy wypoczynku skorzystało ok. 30 tys. dzieci. - W tym roku będzie to na pewno więcej, gdyż bardzo udana była zbiórka organizowana w ramach akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – powiedział KAI Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska.

W 2013 r. podczas 20. edycji WDPD sprzedano 3 mln świec na terenie całej Polski. Pozyskane środki przeznaczane są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz właśnie letni wypoczynek.

Caritas diecezjalne

Poza Caritas Polska letnie propozycje spędzenia czasu dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów przygotowały także Caritas diecezjalne, które współpracują z tym celu z władzami samorządowymi, resortami spraw zagranicznych oraz pracy i polityki społecznej, czy miejscowymi kuratoriami oświaty.

Reklama

Przykładem jest Caritas Diecezji Kieleckiej, która na dwóch turnusach organizuje „Wakacje z tradycją”, współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach będą prowadzili dodatkowe zajęcia związane z dawnymi tradycjami i zwyczajami. Z kolei 700 dzieci z diecezji kieleckiej skorzysta z wyjazdu na kolonie nad morzem i w górach. Przygotowano też propozycje dla dzieci pozostających w miejscu zamieszkania. W Ognisku Wychowawczym w Jędrzejowie przeprowadzone zostaną dwa dwutygodniowe turnusy półkolonii letnich dla 120 dzieci z gminy Jędrzejów. Dzieci i młodzież będą też mogli skorzystać z oferty sieci świetlic środowiskowych Caritas.

Wrocławska Caritas przygotowała 30 turnusów wypoczynkowo-aktywizacyjnych dla ok. 1,4 tys. osób - seniorów oraz dzieci i młodzieży. Realizowane są one w ramach programów "Letnia Akcja Kolonijna" i "Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów". Turnusy odbywają się w Łebie, Darłówku, Pasterce i Sulistrowiczkach.

Program „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” to 10-dniowe turnusy w ośrodkach wrocławskiej Caritas, w Górach Stołowych – w Pasterce, w Masywie Ślęży – w Sulistrowiczkach oraz nad morzem – w Łebie. Wyjazdy przeznaczone są dla osób należących do grup parafialnych lub tych, które pragną zaangażować się w działalność parafialną i społeczną na rzecz potrzebujących.

W ramach programu „Wyjazdowa Aktywizacja Seniorów” uczestnicy wypoczywają, zwiedzają, spacerują, relaksują się. Wypoczynek to także doskonała okazja do poznania nowych ludzi, wymiany życiowych doświadczeń i odkrywania nowych pól osobistego zaangażowania. Caritas proponuje gościom zaangażowanie w wolontariat. W tym celu przygotowano specjalne materiały umożliwiające zapoznanie się z działaniami realizowanymi przez wrocławską Caritas. Hasłem tegorocznego programu jest "AS Caritas", czyli Aktywny Senior Caritas.

Reklama

W ramach „Letniej Akcji Kolonijnej” z wrocławską Caritas na pięciu turnusach „Wartościowych kolonii z Caritas na fali i na szczycie” w Darłówku, Sulistrowiczkach i Pasterce będzie wypoczywać blisko 270 dzieci.

Na kolonie Caritas pojadą dzieci i młodzież z rodzin najuboższych, wielodzietnych, dotkniętych dysfunkcjami społecznymi czy chorobą. Znaczna grupa dzieci na co dzień wychowuje się bez rodziców, w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Uczestnicy kolonii to w większości podopieczni Caritas, którzy systematycznie korzystają ze wsparcia organizacji.

Sześciodniowe rekolekcje w Bieszczadach organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wezmą w nich udział dzieci i młodzież z regionu oraz 500 młodych osób z Ukrainy.

Rodzice lub prawni opiekunowie dzieci partycypują w kosztach wyjazdu w niewielkim wymiarze lub wcale. Znaczna część środków na te cele pozyskiwana jest przez diecezjalne Caritas podczas akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i w ramach odpisu 1%.

Zgromadzenia zakonne

Osobną ofertę wakacyjną dla młodzieży przygotowują męskie i żeńskie zgromadzenia zakonne. Sami franciszkanie zapraszają w lipcu, sierpniu i w początkach września na osiem wydarzeń - piesze pielgrzymki, weekendy górskie, pustelnie czy wreszcie Franciszkańskie Spotkanie Młodych w Kalwarii Pacławskiej, co roku gromadzące 1-1,5 tys. osób.

Podczas takich spotkań, łączących wspólne bycie razem podczas modlitwy, śpiewu, tańca i muzyki, duszpasterze stawiają jednak nie na ilość, ale na jakość wzajemnych relacji, dzielenia się emocjami i świadectwem odkrywania Boga.

Przypominają to m.in. organizatorzy XXVII Międzynarodowego Saletyńskiego Spotkania Młodych, które odbędzie się od 7 do 12 lipca w Dębowcu k. Jasła: „Dzisiaj, w dobie Internetu nie umiemy być razem z innymi. Ukrywamy własne przeżycia i nie dzielimy się emocjami. Nie potrafimy nawiązać relacji między sobą, opartych na chrześcijańskich wartościach. (...) Żeby z tego labiryntu wyjść, potrzebna jest dłuższa chwila wytchnienia, możliwość pozostania z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Bogiem. Chwila poważnego zastanowienia się nad własnym życiem. Taką chwilą jest spotkanie młodych w Dębowcu”.

2014-07-01 17:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oaza bieszczadzka

Niedziela sandomierska 29/2014

[ TEMATY ]

oaza

wakacje

KS. ADAM STACHOWICZ

Ruch Światło-Życie zagospodarował w bieszczadzkich ośrodkach 4 miejsca. Najmłodsi, bo po klasie 6, przejechali do Wisłoka Wielkiego. Obecnych jest 40 uczestników i 15 osób zespołu wychowawczego. Mariusz Surówka z Gorzyc jest na wakacyjnej Oazie już drugi raz. Zauważa: – Najważniejsze na takich wakacjach jest pogłębienie relacji z Bogiem. Dodaje również, iż podoba mu się, że podczas wypoczynku może pochodzić po górach i poznać nowych znajomych.
O rok starsi, w liczbie 30 osób z 10-osobową kadrą, przebywają w oazowym ośrodku w Olchowej. Tam przyjechała Natalia Wołoszyn z Jarocina, idąca obecnie do drugiej klasy. W rozmowie podkreślała: – Zauważam, że wielu uczestników na wakacyjne rekolekcje przyjeżdża po to, aby swoje życie odmienić. Taka oaza jest też dobrym miejscem, aby poznać nowe osoby.
Natomiast najstarsi ze stopni Oazy Nowej Drogi przebywają w Czarnej. Tam 15-osobowa kadra zajmuje się 58 uczestnikami. Na krótką rozmowę dała się namówić Barbara Kaczmarska ze Staszowa. Jak podkreśla na rekolekcjach oazowych była już kilka razy. Każdy turnus wspomina z sentymentem:
– Wyjeżdżam z Oazy wypoczęta. Wypoczywam fizycznie po całym roku nauki, ale również wypoczywam i wzmacniam się duchowo. W wakacje chcę jeszcze bardziej pogłębiać swoją wiarę. Ale chodzi też o to, że tu dowiaduję się wielu cennych rzeczy. Poznaję dużo nowych ludzi, którzy mają podobny charakter jak ja i kochają Boga.
Ci, którzy byli już w ubiegłych latach na turnusie pierwszego stopnia spotkali się na kolejnym stopniu. Agata Mróz i Karolina Baran z Janowa Lubelskiego opowiadają „Niedzieli Sandomierskiej”: – Drugi stopień jest całkiem inny niż pierwszy, ponieważ pozwala nam spojrzeć na wiarę z całkiem innej strony, a każdy uczestnik jest bardziej świadomy tego po co przyjechał. Wchodzimy jakby w głębszy wymiar naszej wiary. Tonujemy uczucia, co pozwala nam lepiej poznać Boga i nas samych.
Wakacje oazowe, to wspaniała przygoda z Bogiem i z ludźmi. Oprócz ogromnych przeżyć duchowych i poznania nowych ludzi, księża moderatorzy prowadzący rekolekcje organizują też różnego typy atrakcje, jak wycieczki piesze czy autokarowe. Na poszczególnych turnusach nie może oczywiście zabraknąć wyjścia na bieszczadzkie szlaki.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję