USA: Najstarszą żyjącą osobą jest brazylijska zakonnica, miłośniczka piłki nożnej
Po śmierci Japonki Tomiko Itooki w grudniu ub.r. obecnie najstarszą żyjącą osobą jest rozmiłowana w piłce nożnej brazylijska zakonnica, 116-letnia Inah Canabarro, poinformowała w niedzielę agencja AP, powołując się na dane organizacji LongeviQuest.
Urodzona w 1908 r. Canabarro jest nie tylko najstarszą żyjącą osobą na świecie, lecz również 20. najstarszą osobą w historii - napisała na swojej stronie organizacja.
Jedną z jej pasji jest piłka nożna i - jak twierdzi LongeviQuest - sędziwa zakonnica jest oddaną fanką lokalnego klubu Internacional. Zapytana o sekret długowieczności stwierdziła, że jest ona zasługą jej wiary.
Kolejną najstarszą żyjącą osobą na świecie jest urodzona w 1909 r. Brytyjka Ethel Caterham z Wiltshire. Młodsza od niej zaledwie o 12 dni Japonka Okagi Hayashi zajmuje trzecie miejsce na liście najstarszych ludzi. Miejsce czwarte na liście zajmuje niespełna 115-letnia Francuzka Marie-Rose Tessier - wynika ze statystyk LongeviQuest.
Najstarszym żyjącym mężczyzną jest obecnie Brazylijczyk Joao Marinho Neto, urodzony w 1912 roku.
Najdłużej dotychczas żyjącą osobą na świecie była 122-letnia Jeanne Calment. Dwie osoby zmarły w wieku 119, a jedna - 118 lat.(PAP)
Kolumbijska zakonnica porwana przed rokiem w Mali pojawiła się w opublikowanym przez dżihadystów wideo, w którym poprosiła papieża Franciszka o pomoc w jej uwolnieniu - poinformowały mauretańska agencja Al-Akhbar i amerykański ośrodek monitorujący dżihadystyczne strony internetowe SITE.
Należąca do Zgromadzenia Franciszkanek od Maryi Niepokalanej s. Gloria Cecilia Narvaez Argoti została uprowadzona 7 lutego 2017 r. w Karangasso na południu Mali, w pobliżu granicy z Burkina Faso, gdzie od sześciu lat pracowała jako misjonarka. W tym zdominowanym przez muzułmanów kraju zajmowała się głównie opieką medyczną i niesieniem pomocy ludności wiejskiej, w tym nauczaniem muzułmańskich kobiet.
W powstałej w XI wieku podwrocławskiej wsi Tyniec Mały znajduje się zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla z 1516 r. posiada cenny skarb. Na jej głównym ołtarzu znajduje się najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej.
Niemiecka baronowa Maria Józefa von Ruffer to postać dobrze znana mieszkańcom Tyńca Małego. Ta głęboko wierząca kobieta (ur. 1894 r.) cieszyła się szacunkiem i ogromną sympatią mieszkańców podwrocławskiej wsi. Czym sobie na nią zasłużyła? Przez całe swoje życie służyła chorym i ubogim. Założyła tu ochronkę dla dzieci. Wraz z rodziną swej starszej siostry Marii Emmy von Fürstenberg bardzo dbała o tyniecki kościół. Sfinansowała przebudowę jego wnętrza na styl gotycki. Wspólnie ufundowali witraż Jezusa Ukrzyżowanego, mszał, różne wyposażenia (ornaty, chorągwie, itp.) oraz XVIII-wieczne obrazy stacji Drogi Krzyżowej, które niestety nie zachowały się do dziś. Dzwony, które podczas II wojny zdjęto z wieży, by przetopić je na armaty, ufundowała matka Marii Józefy, Gabriela von Ruffer. Kiedy dowiedziała się o objawieniu Matki Bożej w Fatimie (1917 r.) bez wahania rozpoczęła działania w kierunku upowszechnienia tego cudu. Niejednokrotnie kontaktowała się w tej sprawie z Ojcem Świętym Piusem XI. W owych czasach spotkanie z papieżem nie należało do rzeczy prostych. W kontaktach z nim Marii Józefie pomagał ówczesny metropolita wrocławski abp Adolf Bertram. Uzyskanie akceptacji życiowej misji baronowej nie było łatwe, gdyż uznaniu objawień stanowczo sprzeciwiał się francuski kardynał (zapewne obawiał się przyćmienia sławy objawień w Lourdes). Mimo jego sprzeciwu, w 1930 r. Kościół uznał cud objawienia w Fatimie.
Na Stabłowicach we Wrocławiu na skutek strzelaniny zginęły dwie osoby.
We wtorek (13 maja) we Wrocławiu zginęły dwie osoby - kobieta i mężczyzna. Lokalne media podają, że sprawca najpierw zabił kobietę, a następnie siebie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.