Reklama

8 grudnia 2013 na Jasnej Górze w dniu 60. rocznicy Apelu Jasnogórskiego

Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 2

Krzysztof Świertok

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia br., zgodnie z kilkuletnią tradycją, przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim zostały złożone wiązanki białych kwiatów. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej. – Maryjo, Dziewico Niepokalana, kiedy wpatrujemy się w Twoje tajemnice zjednoczenia z Bogiem, jak uczy nas Ojciec Święty Franciszek, znów zaczynamy wierzyć w miłość, w delikatność i czułość miłości i w jej moc – wyznał abp Depo. – To w Tobie dostrzegamy, że pokora nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi. Ty uczysz nas dostrzegać ślady Ducha Bożego zarówno w wielkich wydarzeniach świata, jak zachowanie daru pokoju w Polsce, Europie i świecie, jak i w życiu codziennym każdego i wszystkich. Prosimy Cię, naucz nas nowego zawierzenia Bogu, które jest i będzie osobistą odpowiedzią na Jego miłość. Pomóż nam, aby Kościół na naszej polskiej ziemi stawał się domem dla wszystkich, którzy chcą budować swoje życie na fundamencie wiary w Bożego i Twojego Syna – modlił się abp Depo.

Reklama

– Ten rok duszpasterski niech będzie wyznaniem wiary w Syna Bożego – wołał Metropolita Częstochowski. – Twoje piękno, Maryjo, nie tylko nas zachwyca, ale staje się naszą siłą, pomimo iż zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uznają Twoją macierzyńską obecność i miłosierdzie wobec aktów profanacji Twojego Oblicza i Twoich znaków w kapliczkach przydrożnych czy figurach. Prosimy Cię, zwyciężaj w życiu naszych rodzin i w życiu wspólnot duchowych, w życiu kapłanów, a zwłaszcza w czasie, gdy na polskiej ziemi zagrożona jest godność człowieka od poczęcia pod sercem matki aż do naturalnej śmierci, gdy zagrożona jest źle pojęta wolność, która odbiera godność kobiecie i matce, jak również przyszłość naszych dzieci i ludzi młodych. Abp Depo, zwracając się następnie do Matki Jasnogórskiej jako Przewodniczki na polskich drogach zawierzenia Bogu, prosił: – Tak jak od pokoleń witasz na tym wzgórzu swoje dzieci, pielgrzymów przekraczających progi Twojego Domu, tak dzisiaj powiedz o nas swojemu Synowi, którego po raz kolejny przyszliśmy zaprosić do naszego życia. Powierzamy Ci siebie, nasze rodziny, nasze miasto, wspólnoty prezbiterów i życia konsekrowanego. Matko, która jesteś prawdziwą pomocą i obroną, obroń nas od złego ducha nienawiści i podziałów, obroń Kościół, aby miał odwagę głosić prawdę Ewangelii w porę i nie w porę. Obroń Polskę, która jest Twoim domem – zakończył.

Po odmówieniu Aktu Zawierzenia Matce Bożej Metropolita Częstochowski na podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, udekorował figurę Maryi Niepokalanej bukietem białych kwiatów. Kwiaty złożyli również Matce Bożej w hołdzie ojcowie paulini oraz mieszkańcy Częstochowy, którzy w ten niedzielny wieczór licznie przybyli na plac przed Szczytem Jasnogórskim.

Później wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie miał miejsce jubileuszowy Apel Jasnogórski, w 60. rocznicę jego powstania. Rozważania apelowe wygłosił definitor generalny Zakonu Paulinów o. Zachariasz Jabłoński, a modlitwie przewodniczył o. Jerzy Tomziński, który 8 grudnia 1953 r. poprowadził pierwszy Apel Jasnogórski. Jubileuszową wieczorną modlitwę Polaków w niedzielę 8 grudnia 2013 r. zakończył błogosławieństwem od Ołtarza Ojczyzny abp Wacław Depo, któremu towarzyszył najstarszy paulin – o. Jerzy Tomziński.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję