Reklama

Ponowne poświęcenie Domu Lwowskich Arcybiskupów

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 20-21

Konstanty Czwaga

Ingres abp. Mieczysława Mokrzyckiego był pierwszym po wojnie uroczystym wprowadzeniem pasterza do tej prastarej świątyni, a uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku odnowionego budynku Kurii jest znakiem wielkości tej archidiecezji i jej wielkiej historii”. Słowa te wypowiedział 22 listopada 2013 r. kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Eucharystii w bazylice metropolitalnej. Kard. Antonio Maria Vegliň, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, przewodniczył uroczystości ponownego otwarcia i poświęcenia odnowionego gmachu Lwowskiej Kurii Metropolitalnej.

Tradycja i wybór

Kaznodzieja zauważył, że w tym dniu naród ukraiński wspomina smutną 80. rocznicę tzw. Wielkiego Głodu Ukraińskiego. – Modlimy się za tych, którzy umarli z głodu, którzy zostali zamordowani, ale modlimy się także o to, żeby nigdy na żadną, nawet maleńką, skalę podobne wydarzenia nie mogły się powtórzyć. Nigdy więcej takiej niesprawiedliwości – mówił kard. Nycz. Hierarcha podkreślił, że dzisiaj Kościół, lwowska diecezja, potrzebuje ludzi roztropnych, mądrych, świadków Ewangelii miłości. – Ta ziemia jest piękna, ale ta ziemia jest pograniczem wielu kultur, języków, wyznań, obrządków i narodów – zaznaczył.

Reklama

Kard. Antonio Maria Vegliň przekazał pozdrowienia oraz błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Wspomniał, że bł. Jan Paweł II w czasie spotkania z Ambasadorem Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej 7 maja 2004 r. powiedział: „Będąc na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu, Ukraina będzie mogła lepiej wypełniać swoją misję polegającą na zbliżeniu różnych ludów i kultur, jeżeli pozostanie wierna swoim korzeniom chrześcijańskim, wierna Ewangelii, która leży u podstaw życia kulturalnego i instytucjonalnego – podstaw, których nawet nieludzki reżim komunistyczny nie zdołał naruszyć”.

Gość z Watykanu stwierdził, że w tych ostatnich latach, które rozpoczynają trzecie tysiąclecie, władze państwowe uczyniły wiele dla rozwoju demokracji w różnych dziedzinach, dla promocji polityki ukierunkowanej na rozwój rodziny, respektowanie praw człowieka, wolności religijnej i równości wszystkich wyznań. – Kroki dotychczas uczynione nie powinny być dla Ukrainy tylko i wyłącznie powodem do dumy, ale przede wszystkim powinny pobudzać do odpowiedzialności i dalszych wysiłków na tej drodze – powiedział kard. Vegliň. – Cała wspólnota chrześcijańska na Ukrainie, mocno zakorzeniona w tradycji, powinna jeszcze bardziej angażować się w dawanie radosnego świadectwa swojej wiary, a poprzez to coraz bardziej promować i umacniać takie wartości, jak życie, solidarność, pokój i wspólnota – podkreślił.

Bóg zapłać za waszą obecność

List gratulacyjny przekazał też kard. Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Z życzeniami przybyło również duchowieństwo z Ukrainy, Polski, Włoch, Niemiec, Francji, Austrii, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych. Obecni byli przedstawiciele świata polityki, kultury, nauki, dyplomacji oraz przedstawiciele polskich organizacji społecznych z Ukrainy i Polski, a także władze miejscowe.

Reklama

– W ten szczególny dla mnie dzień, kiedy z radością dziękuję Bogu za dar powołania i lata posługi w archidiecezji lwowskiej, chciałbym swoją wdzięczną pamięcią ogarnąć was wszystkich tutaj obecnych, którzy zgromadzeni w tej prastarej archikatedrze, zechcieliście wraz ze mną wyśpiewać dziękczynne „Te Deum” – powiedział w podziękowaniu po Mszy św. abp Mieczysław Mokrzycki. – Bóg zapłać za waszą obecność i waszą modlitwę w mojej intencji.

W czasie Mszy św. lwowska bazylika metropolitalna została wzbogacona przez 6 nowych kanoników honorowych kapituły tej świątyni, pochodzących spoza archidiecezji lwowskiej.

Powodem do dumy dla archidiecezji lwowskiej było poświęcenie odnowionego budynku Kurii, gdzie do grona dostojników duchownych dołączył kard. Justin Rigali, emerytowany arcybiskup Filadelfii. – Cieszę się bardzo, że mogę być dzisiaj razem z wami na tej uroczystości ponownego otwarcia i poświęcenia odnowionej rezydencji arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego oraz Kurii Metropolitalnej – powiedział kard. Vegliň. – Jest to okazja, aby pogratulować Jego Ekscelencji abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu oraz całej archidiecezji lwowskiej dokonanych prac. Aby dobrze wypełniać swoją misję, instytucje potrzebują pomieszczeń, zarówno reprezentacyjnych, jak i biurowych, a także pokoi przeznaczonych do zamieszkania.

Kard. Vegliň jeszcze raz przekazał pozdrowienie i błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka oraz zaznaczył, że duchowo jest ze wszystkimi obecnymi tutaj Benedykt XVI, który mianował biskupem tej archidiecezji ks. Mieczysława Mokrzyckiego.

Żywa jest tu jeszcze pamięć bł. Jana Pawła II, który pobłogosławił tę ziemię podczas swojej podróży apostolskiej w 2001 r.

Włoski hierarcha złożył również hołd kard. Marianowi Jaworskiemu, który włożył wiele wysiłku, aby ponownie odzyskać ten dom dla Kościoła. Podziękował też władzom ukraińskim, zwłaszcza byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie, który w 2004 r. zwrócił ten budynek Kościołowi rzymskokatolickiemu.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrując się w Prymasa

2021-09-17 08:16

[ TEMATY ]

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Wyszyński

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję