Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uratują od zapomnienia

Monika Walaszczyk, wokalistka hardrockowego zespołu „Paxtowar” zaśpiewa utwór poświęcony Matce Bożej Wicyńskiej. Solowe prawykonanie pieśni, uznawanej przez długi czas za zaginioną, odbędzie się w Bielsku-Białej podczas Światowego Zjazdu Wicynian, w dniach 30 maja – 1 czerwca przyszłego roku. Za sprawą tej kompozycji jego uczestnicy znów zapewne z rozrzewnieniem będą wspominać wieś, która przez stulecia była dla nich i ich przodków domem, a którą za sprawą Sowietów musieli opuścić.

Reklama

– To jest bardzo długa pieśń, zaśpiewanie jej wszystkich 12 zwrotek zajmuje ok. 20 minut – tłumaczy Monika Walaszczyk, która 21 listopada wraz ze swoim zespołem wystąpiła w bielskiej Kubiszówce. Propozycję zmierzenia się z napisanym w 1759 r. utworem przedłożył jej Józef Argasiński, pedagog, opiekun Międzyszkolnego Uczniowskiego Ruchu Humanistycznego i zarazem wicyniak. Kiedy po wojnie archiwum archidiecezji lwowskiej znalazło się w Lubaczowie, pieśń „odkrył” wicyniak, bibliotekarz i archiwista lubaczowski, ks. prał. Bronisław Gwóźdź. Odkrył, skserował i włożył do pudła z archiwaliami wicyńskimi, które zamierzał wykorzystać w książce o Wicyniu. Po jego śmierci w 2005 r. materiały przekazano ks. inf. Julianowi Źrałce z Wałbrzycha, też wicyniakowi. On przekazał je Leonowi (z Wrocławia) i Józefowi (z Bielska-Białej) Argasińskim. Wśród nich był tekst pieśni.

Choć jeszcze solowe prawykonanie utworu nie nastąpiło, to już została spisana jego monografia. Dokonała tego wnuczka Józefa Argasińskiego, filolog Katarzyna Argasińska-Nożewnik. Z kart monografii dowiedzieć się można o kompozycji i budowie pieśni, jej barokowych elementach i związkach z cudownym obrazem, któremu została poświęcona. Pieśń napisał nieznany autor, wiadomo jednak, że przez jakiś czas przebywał on w zakonie bazyliańskim w Wicyniu jako nauczyciel retoryki. – Tekst pieśni wyszedł spod pióra człowieka o dużej kulturze literackiej, znającego nie tylko mistrza Kochanowskiego, ale i jego następców, poetów XVIII wieku. Utwór wicyńskiego zakonnika-poety różni się tym od innych, pisanych wówczas wierszy religijnych, że patrzy na Matkę Bożą nie tylko przez pryzmat metafizycznej boskości, ale przedstawia ją w konwencji jowialnej, bliższej wieśniakom – twierdzi J. Argasiński.

Dziś obrazu Matki Bożej w Wicyniu już nie ma. Bazylianie zabrali go po pożarze klasztoru. Obecnie znajduje się w Krasnopuszczy na Ukrainie.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gitarzysta z U2 zagrał w Kaplicy Sykstyńskiej

[ TEMATY ]

koncert

xrayspx/pl.wikipedia.org

W Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie zabrzmiała niezwykła jak na to miejsce muzyka: gitarzysta światowej sławy rockowego zespołu U2 z Irlandii, The Edge wykonał bez przygotowania kilka utworów Leonarda Cohena oraz swojej grupy. Słuchaczami tego koncertu była kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników kongresu etyki w medycynie, który odbył się w Watykanie.

54-letni The Edge (właściwie David Howell Evans) był jednym z uczestników tego kongresu. Fani gitarzysty zarejestrowali fragmenty tego spontanicznego koncertu i umieścili w Internecie pod adresem: www.youtube.com/watch?v=XQ-1zJ9cnxQ.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję