Reklama

Niedziela Podlaska

15-lecie Akcji Katolickiej

W niedzielę 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej, oddział AK przy parafii konkatedralnej (pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny) w Sokołowie Podlaskim świętował swoje 15-lecie

Mszę św. dziękczynną z tej okazji celebrowali ks. inf. Jan Sobechowicz, ks. prał. Andrzej Krupa i ks. dr Paweł Grzeszek. Obecny był również ks. Grzegorz Wierzbicki, asystent parafialny Akcji Katolickiej. Na Eucharystię przybyli prezes DIAK Lucyna Woźnica i poczet sztandarowy DIAK, przedstawiciele POAK przy parafii pw. św. Jana Bosko i inni zaproszeni goście.

Reklama

Homilię wygłosił ks. dr Paweł Grzeszek. Przypomniał on przedwojenną działalność Akcji Katolickiej w sokołowskiej parafii i księży wspierających wiernych w tej formie aktywności – ks. Retkę, ks. Mazurkiewicza i ks. Joszta. Papież Pius XI ostatecznie określił zadania i cele Akcji w 1928 r., ale w Sokołowie Podlaskim już w 1927 r. powołano tzw. Ligę Katolicką. Należały do niej 232 osoby, które w różny sposób pogłębiały swoją wiarę: organizowano odczyty, kursy, przygotowywano przedstawienia. Prowadzono też działalność społeczną skierowaną do najuboższych. W 1937 r., kiedy proboszczem był ks. Stanisław Joszt, pierwszy sztandar Akcji Katolickiej poświecił biskup siedlecki Henryk Przeździecki. II wojna światowa brutalnie przerwała działalność tego stowarzyszenia. Po jej zakończeniu, czyli w Polsce Ludowej, działalność Akcji Katolickiej była zakazana. Stowarzyszenie reaktywowało się po przemianach 1989 r., w III Rzeczpospolitej, jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego bł. Jana Pawła II skierowane do biskupów polskich w czasie wizyty „ad limina” w Rzymie w 1993 r. – Dzieło Akcji Katolickiej to przestrzeń, gdzie Jezus chce być Królem i Wodzem, a ludzie starają się być coraz doskonalszymi. Jezus obdarowuje nas dobrami nadprzyrodzonymi. Stał się zwycięzcą, bo do końca nas umiłował. Dziś rozciąga się na naszą teraźniejszość, na nasze życie. Niech to ziemskie dziś będzie naszym dziękczynieniem za 15 lat Akcji Katolickiej w naszej parafii – zaapelował kaznodzieja.

W trakcie Mszy św. Krzysztof Rybak, prezes POAK, podziękował za wsparcie księżom z parafii, za współpracę Oddziałowi Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jana Bosko, organizacjom parafialnym, firmom, które w różny sposób pomagały realizować podejmowane przedsięwzięcia. Następnie prezes Lucyna Woźnica, ks. Grzegorz Wierzbicki i prezes Krzysztof Rybak wręczyli dyplomy przyznane przez DIAK zasłużonym członkiniom POAK – Jadwidze Pieniak, Grażynie Grabarek, Bożenie Brzozowskiej i Elżbiecie Lipka.

Po Eucharystii, w trakcie krótkiego spotkania członków POAK i zaproszonych gości, był czas na podzielenie się doświadczeniami i nakreślenie dalszych planów. Ks. inf. Jan Sobechowicz życzył zadowolenia z aktywności w ramach AK i sił w obecnej trudnej sytuacji, kiedy tak ważne jest dawanie świadectwa swojej wiary. Życzył, aby członkowie Akcji Katolickiej czuli się Kościele Chrystusowym jak najlepiej i odczuwali Bożą pomoc.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

14 sierpnia - obchody 74. rocznicy męczeństwa św. Maksymiliana

[ TEMATY ]

męczennicy

rocznica

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

W piątek 14 sierpnia przypada 74. rocznica śmierci męczeńskiej św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz. Z tej okazji franciszkanie i Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego zapraszają do udziału w uroczystościach w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i w byłym niemieckim obozie Auschwitz w Oświęcimiu.

Obchody rozpoczną się o godz. 8.00 w kościele franciszkanów w Harmężach nabożeństwem „Transitus”, upamiętniającym śmierć św. Maksymiliana w bunkrze głodowym. Bezpośrednio po nim, ok. 8.45, wyruszy piesza pielgrzymka do KL Auschwitz (5 km), w której będą niesione relikwie Męczennika Miłości, największego polskiego franciszkanina.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję