Reklama

Niedziela Legnicka

Święto górnicze w Lubinie

Miejscem szczególnej modlitwy za górników, hutników i skalników w diecezji legnickiej w dniu św. Barbary stał się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie

Niedziela legnicka 50/2013, str. 1

[ TEMATY ]

górnicy

Ks. Piotr Nowosielski

W bieżącym roku 4 grudnia wraz z pracownikami Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź SA (KGHM) modlili się ich duszpasterze wraz z biskupem zielonogórsko-gorzowskim Stefanem Regmuntem i legnickim biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem. Przybyłych gości przed świątynią witały dźwięki górniczej orkiestry, a w jej wnętrzu gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.

W ponadtysiącosobowej grupie uczestników uroczystości znaleźli się przede wszystkim górnicy wraz ze swoimi rodzinami, Zarząd Kombinatu, dyrektorzy kopalń i spółek związanych z KGHM wraz z pocztami sztandarowymi. Podczas Mszy św. zaprezentował się także górniczy chór męski, a Liturgia przygotowana była z udziałem przedstawicieli górników.

Reklama

W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział duszpasterze parafii położonych na obszarze objętym przez działalność kombinatu, z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Stąd też obecność biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta, który przewodniczył Eucharystii, natomiast legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk wygłosił homilię.

Bp Stefan Regmunt zapraszając wszystkich obecnych do wspólnej dziękczynnej modlitwy, mówił: – Chcemy być z wami. W sposób szczególny wyrażamy to w dniu wspomnienia waszej patronki. Chcemy prosić o Boże błogosławieństwo na dalsze lata pracy i działalności naszego Zagłębia. Chcemy dziękować za to, że można było zjechać i wyjechać z kopalni w tych minionych miesiącach. To nie tylko tradycja nas tu gromadzi, ale poczucie wierności wobec Boga i wdzięczności wobec ludzi, którzy są razem z nami i pomagają nam, aby swoje powołanie górnicze można było jak najpełniej realizować.

Przywołując w homilii postać św. Barbary, bp Marek Mendyk przypomniał, że jest nam ukazana jako ta, która tak ukochała Chrystusa, że gotowa była oddać dla Niego swe życie. Była więziona, głodzona, a w końcu została ścięta. Wszystko zniosła dla Jezusa. Tradycja głosi też, że przed swoją śmiercią modliła się, aby mogła kiedyś wypraszać dar spotkania z Chrystusem przed śmiercią dla innych. Stąd stała się także patronką umierających, a powstające na przestrzeni wieków Bractwa Dobrej Śmierci, również obierały ją sobie za patronkę. – Św. Barbara uczy nas odwagi wobec niebezpieczeństwa śmierci – mówił Ksiądz Biskup. – Byśmy nie podchodzili do niej z lękiem. Byśmy nie bali się Boga, który jest naszym Ojcem. Jego mamy kochać. Mamy tak żyć, aby stale być gotowym na spotkanie z kochającym, przebaczającym Ojcem. Tego nas uczy św. Barbara.

Reklama

Mówiąc o pracy górników, dodał: – Praca górnika to ciągłe spotykanie się z różnymi niebezpieczeństwami. Doświadczony górnik wie, że w sytuacjach granicznych serce i umysł, niejako same z siebie, odwołują się do Pana Boga. Nie jest to przypadek, że przez całe wieki górnicy pozdrawiają się tradycyjnym „Szczęść Boże”. Wiedzą, że jeśli przyjdzie Boża pomoc, to i w potrzebie ludzie pospieszą z pomocą. Podkreślił także wartość świadectwa życia górników, gdy mówił: – Świadectwo wiary górników, to także świadectwo kultury tej kategorii ludzi pracy, świadectwo ich solidarności. Trzeba tu wspomnieć o tych, którzy wykazali się heroizmem otwarcia się na krzywdę drugiego człowieka. To nie tylko wtedy, kiedy trzeba było stanąć w jednym szeregu i upomnieć się o sprawiedliwość i wolność ojczyzny, ale także wtedy, kiedy trzeba było wyciągnąć pomocną dłoń dla niepokornych górników po stanie wojennym. Kiedy wpatrujemy się dziś w św. Barbarę, która uczy nas budowania swego życia na trwałym fundamencie, którym dla nas jest Jezus Chrystus, wiedzmy, że tylko wtedy będziemy mogli przeciwstawić się narastającej fali tych, którzy próbują usunąć Boga z naszej życiowej przestrzeni. Prośmy dziś św. Barbarę, aby wypraszała nam łaskę głębokiej, odważnej wiary. Prośmy też o dar jedności w naszej ojczyźnie – powiedział bp Marek Mendyk.

Podczas Mszy św. bp Stefan Regmunt pobłogosławił nowy sztandar, który został ufundowany dla Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego z siedzibą w Sobinie.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Związkowcy: w kopalniach protestuje ponad 230 osób; w Katowicach trwają rozmowy

[ TEMATY ]

górnicy

kopalnia

P. Tracz / KPRM

Do ponad 230 wzrosła liczba górników protestujących pod ziemią w kilku kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - podali związkowcy. Kolejni pracownicy przyłączyli się do akcji po zakończeniu porannej zmiany. W Katowicach trwają rozmowy komitetu protestacyjnego z delegacją rządową.

"Trwa podziemny protest w sześciu śląskich kopalniach. W Halembie, Pokoju, Bielszowicach i Wujku akcja trwa od poniedziałku. We wtorek do protestu przystąpili górnicy z Piasta i Ziemowita. Według danych zebranych przez górniczą Solidarność, na godz. 15.00 pod ziemią protestuje w sumie przeszło 230 górników. Najwięcej w kopalni Halemba - 100 ludzi, i w kopalni Piast – 70 górników" - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję