Reklama

Niedziela Małopolska

Interfejs to nie człowiek

„Dialog w mediach, media w dialogu” to hasło VIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów, która odbyła się w dniach 15-16 maja. Organizatorem wydarzenia były: Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Bezrefleksyjne korzystanie z Internetu czy zatracanie się w wirtualnej rzeczywistości to niektóre z niepokojących zjawisk wymienianych przez ks. prof. Andrzeja Zwolińskiego. Zjawiska te, wg Prelegenta, powodują poważne skutki, takie jak np.: cybernetyczna zdrada czy powstanie „kultury instant”. Tę kulturę cechuje m.in. szybkość, łatwość i bezproblemowość. Właśnie te elementy – jak zaznaczył ks. Zwoliński – są widoczne w relacjach z ludźmi. Tezę tę potwierdził prof. Jerzy Jastrzębski, wg którego kontakt z interfejsem zastępuje kontakt z prawdziwym człowiekiem, a to nie powinno mieć miejsca.

Reklama

Kontynuacją tej idei było wystąpienie dotyczące dialogu w świecie konsumpcji. Dr hab. Joanna Mysona-Byrska zauważyła, że to konsumpcja stała się główną formą rekreacji, gdzie bezpieczeństwo zapewniają nam posiadane dobra materialne. W takich warunkach trudno więc mówić o dialogu, kiedy z założenia człowiek ma po prostu konsumować, a nie deliberować.

Z kolei dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz tłumaczyła, jak ważny jest dialog międzypokoleniowy. Aby do niego jednak doszło, starsze osoby muszą być otwarte na nowe sposoby komunikacji. Do młodszego pokolenia natomiast należy zachowanie szacunku oraz przyswojenie tradycyjnych form przekazu.

Inną formę dialogu przedstawiła prof. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz, podając przykład aktywności papieża Franciszka w Internecie. Dzięki otwartości, bezpośredniości i prostocie języka, Papież stał się wręcz internetowym fenomenem. Jak pokazują statystyki – Franciszek ma ponad 49 mln wzmianek miesięcznie w światowej sieci, co jest rekordem. To zjawisko przekłada się nie tylko na popularność, ale przede wszystkim na docieranie z przekazem do milionów ludzi.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wraca nowe!

Media to bardzo specyficzny obszar. Z jednej strony muszą stosować się, przynajmniej częściowo, do praw rynku, z drugiej - mają do wypełnienia ważną misję publiczną wobec obywateli. Dlatego też dziennikarstwo - jako zawód zaufania publicznego - podlega specjalnym regulacjom, m.in. takim, jak gwarancja ochrony źródeł informacji dziennikarzy. To jest wręcz i jednoznacznie zapisane w prawie prasowym!

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję