Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szpital w Jaworznie – bardziej nowoczesny

Przy jaworznickim Szpitalu Wielospecjalistycznym powstało lądowisko dla helikopterów – obowiązkowe dla placówek medycznych posiadających Szpitalny Oddział Ratunkowy. Lądowisko poświęcił 9 maja biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, a uroczystego otwarcia dokonał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Reklama

– Lądowisko to wymóg czasu i sposobu leczenia. Zmienia się system transportu chorych. Staramy się go możliwie usprawnić, by chory był jak najszybciej przetransportowany z miejsca wypadku do szpitala, czy też do innych wyspecjalizowanych jednostek – powiedział Józef Kurek, dyrektor Szpitala Miejskiego w Jaworznie. Otwarcie lądowiska wpisało się w organizowane przez szpital Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 9 maja mieszkańcy Jaworzna mieli okazję wykonać bezpłatne badania; w programie imprezy znalazły się m.in.: pokaz wozów ratowniczych oraz pokazowa ewakuacja, instruktaż udzielania pierwszej pomocy czy prezentacja szkoły rodzenia.

Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny w trosce o zdrowie pacjentów od kilku już lat jest systematycznie modernizowany. Ponadto dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Regionalnego oraz pomocy gminy, placówka wyposaża swoje oddziały w sprzęt medyczny najwyższej klasy. W 2008 r. oddano do użytku nowoczesny blok operacyjny. Równolegle przeprowadzono modernizację głównej rozdzielni elektrycznej szpitala, zamontowano nowoczesną rozdzielnię niskiego napięcia oraz bezobsługowy agregat prądotwórczy. W 2009 r. oddano do użytku zmodernizowany Oddział Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej oraz nowo powstały Oddział Urologii. Od początku 2009 r. ciepła woda w jaworznickim szpitalu jest dodatkowo podgrzewana za pomocą baterii kolektorów słonecznych. W 2010 r. przy lecznicy powstała nowoczesna stacja dializ. To jedna z pierwszych w Polsce, udana inwestycja w zakresie służby zdrowia, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Na początku 2012 r. w placówce uruchomiono nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego. Dział Diagnostyki Obrazowej wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG kostno-płucny, będący narzędziem do podstawowej diagnostyki rentgenowskiej. Z kolei Oddział Urologii zaopatrzono w aparat z systemem do litotrypsji (do kruszenia kamieni moczowych falami uderzeniowymi). W nowy sprzęt wyposażono także Blok Operacyjny. Na anestezjologii pojawiły się 2 aparaty do znieczulania. Dla bloku zakupiono również diatermię chirurgiczną, czyli aparat służący do przecinania tkanek za pomocą elektrody, wykorzystujący pole elektromagnetyczne. Przez ostatnie 10 lat – głównie dzięki pomocy gminy i projektom unijnym – do szpitala trafiło ok. 50 mln zł.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybudowana wspólnymi siłami

Niedziela podlaska 45/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Kościół

świątynia

poświęcenie

Monika Kanabrodzka

Nowej świątyni patronuje św. Jan Paweł II

Nowej świątyni patronuje św. Jan Paweł II

Bp Piotr Sawczuk 22 października uroczyście pobłogosławił ołtarz i kaplicę w Żurobicach nadając jej tytuł św. Jana Pawła II, papieża

We wspomnienie Ojca Świętego Jana Pawła II na uroczystość do Żurobic, w powiecie siemiatyckim, przybyli poprzedni proboszczowie i wikariusze, księża z sąsiedniej parafii, w tym dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny, który odczytał dekret. Obecny był także poczet sztandarowy, licznie zgromadzeni wierni, dobrodzieje, projektant, wykonawca kaplicy.

CZYTAJ DALEJ

Krakowskie ŚDM we wspomnieniach włoskiego dziennikarza

2021-07-28 08:28

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Paolo Fucili

Fucili Paolo

Fucili Paolo

Paolo Fucili od zawsze był zafascynowany Światowymi Dniami Młodzieży. Jako dziennikarz uczestniczył po raz pierwszy w historycznym ŚDM, który miał miejsce w Rzymie w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dla telewizji włoskiego Episkopatu TV2000 relacjonował ŚDM w Krakowie. W międzyczasie napisał książkę o historii Dni Młodzieży. Z okazji piątej rocznicy spotkania Franciszka z młodzieżą świata w Krakowie przeprowadziłem z nim krótką rozmowę.

Włodzimierz Rędzioch: - Co oznaczało dla Ciebie uczestnictwo w ŚDM w Krakowie?

CZYTAJ DALEJ

36. Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie

2021-07-28 11:09

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Facebook

Sanktuarium Matki Bożej Pojedniania w Hodyszewie

Sanktuarium Matki Bożej Pojedniania w Hodyszewie

Na pielgrzymkę będzie można zapisywać się w salce katechetycznej przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie (wikariat) od 22 sierpnia (niedziela) do 26 sierpnia (czwartek) po każdej Mszy Św. wieczornej lub na trasie Pielgrzymki.

➢ 26 sierpnia – czwartek, o godzinie 18.00 - Msza Święta pielgrzymkowa, połączona ze spowiedzią pielgrzymkową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję