Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Parafia w Łobzie otrzymała relikwie św. Jana Pawła II

Historyczny dzień kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 r., zapisze się zapewne „złotymi zgłoskami” w życiu parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie.

Dlaczego Łobez? Trzeba się nieco cofnąć w historii, kiedy to w 1962 r. na rzece, która przepływa przez Łobez i wpada prosto do Bałtyku, o wdzięcznej nazwie „Rega”, na spływie kajakowym brał udział ówczesny biskup z Krakowa Karol Wojtyła. W 50-lecie tamtego wydarzenia władze powiatowe i gminne postarały się upamiętnić ten fakt przez umieszczenie nad Regą pamiątkowej tablicy na specjalnym cokole, który poświęcił abp Andrzej Dzięga 4 sierpnia 2012 r. Łobez nad Regą stał się odtąd miejscem zaliczanym do szlaków papieskich. To było uzasadnioną motywacją, że proboszcz parafii zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza, by Łobez mógł stać się miejscem szczególnego kultu relikwii świętego Papieża.

Reklama

Prośbę poparł abp Andrzej Dzięga. Dzięki temu poparciu parafia uzyskała relikwie św. Jana Pawła II I stopnia: krople krwi wsączone w specjalny kawałek materiału.

Uroczystość wprowadzenia relikwii miała miejsce w sam dzień kanonizacji Jana Pawła II. Za zgodą Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego instalacji relikwii w kościele parafialnym w Łobzie dokonał bp senior Jan Gałecki. Bardzo licznie zgromadzeni parafianie przeżyli ten wspaniały „dar nieba” w podniosłym nastroju, przy pięknej pogodzie, przy uroczystym koncercie organowym w wykonaniu organisty z Kamienia Pomorskiego, przy śpiewie chóru parafialnego z akompaniamentem miejscowego organisty, przy śpiewie licznie zgromadzonych wiernych. Kazanie wygłosił duszpasterz środowisk twórczych w Szczecinie ks. prał. dr Jan Mazur.

Po wniesieniu relikwii proboszcz parafii ks. prał. Józef Cyrulik w słowie wstępnym nawiązał do wydarzenia, które miało miejsce przed 50 laty, gdy teren Łobza „dotknął” swoją obecnością ówczesny bp Karol Wojtyła oraz do historycznego wydarzenia w pamiętnym roku 1987, gdy Szczecin nawiedził papież Jan Paweł II. Przypomniał, że wówczas bp Jan Gałecki stał na czele zespołu organizującego pobyt Papieża w Szczecinie, a mówiący te słowa (wtedy jako diecezjalny duszpasterz rodzin) brał w tym wydarzeniu czynny udział. Poprosił też w imieniu wspólnoty parafialnej o sprawowanie Mszy św. jako dziękczynnej za tak wielki przywilej posiadania świętej relikwii przez parafię w Łobzie. Po słowie księdza proboszcza głos zabrał burmistrz Łobza Ryszard Sola, który serdecznie podziękował abp. Andrzejowi Dziędze za skuteczne poparcie prośby księdza proboszcza o dar relikwii dla parafii. Podziękował też obecnemu bp. Janowi Gałeckiemu za dokonanie tego historycznego dzieła wprowadzenia relikwii do świątyni, która jest przepiękną wizytówką miasta i okolic i miejscem kształtowania życia religijnego tutejszej społeczności.

Delegacja grup Żywego i Nieustającego Różańca miała szczególne miejsce w słowie wprowadzającym w liturgię – grupy te ufundowały relikwiarz, w którym będzie przechowywana święta pamiątka jako znak wstawiennictwa u Boga św. Jana Pawła II. Po Mszy św. i podziękowaniach Księdzu Biskupowi przez delegację parafii i księdza proboszcza, i po pasterskim błogosławieństwie, było godne uczczenie relikwii przez gest ucałowania świętego „znaku”.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek przypomniał młodym aktualność św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II był wielkim świadkiem wiary, wielkim człowiekiem modlitwy, pewnym przewodnikiem Kościoła w czasach wielkich przemian – napisał papież Franciszek w przedmowie do książki „100 lat. Słowa i obrazy” – poświęconej osobie papieża-Polaka w setną rocznicę przypadającej 18 maja setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Wydała ją Watykańska Księgarnia Wydawnicza, we współpracy z Wydawnictwem św. Stanisława oraz amerykańskim wydawnictwem „Paulist Press”. Ukazuje się pod patronatem Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej i Instytutu Polskiego w Rzymie. Wyboru tekstów homilii, przemówień, nauczania Jana Pawła II dokonał Giuseppe Merola, a sugestywne obrazy mediów watykańskich wybrała Mirosława Lesner.

Papież Franciszek podkreślił we wstępie wielkie umiłowanie człowieka, świadectwo Ewangelii, a także cierpienie, którego doznał już w młodości i którym żył, powierzając się całkowicie Panu Bogu. Ukształtowało to i umocniło jego wiarę chrześcijańską, do której został wychowany w rodzinie. Był „niezwykłym wychowawcą wielu młodych ludzi, którzy poprzez niego, młodego kapłana, zostali wprowadzeni na drogę konkretnej wiary, świadectwo, przeżywanej w każdej chwili życia” – podkreślił obecny Następca św. Piotra. Franciszek ma nadzieję, że album trafi do rąk wielu osób, zwłaszcza młodych. Przypomina, że święty Jan Paweł II przez całe swoje życie uczył nas podążania „z radością, pomimo trudności, po drogach świata, idąc śladami gigantów, którzy szli przed nami w przekonaniu, że nie jesteśmy i nigdy nie będziemy sami”. Czynił to „zawsze pielęgnując szczególną więź z naszą Matką w Niebie, Maryją, Matką czułości i miłosierdzia” – napisał papież pochodzący z Argentyny.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

2021-07-28 10:34

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Marian Grabski „Wyrwa“/MPW

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Ppor. Stanisław Sasinowski „Żbik”, dowódca 3. plutonu II kompanii szturmowej batalionu OW-KB „Sokół” na barykadzie na ul. Brackiej przy wylocie ul. Nowogrodzkiej

Od soboty w Warszawie trwają obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W intencji poległych odprawione zostaną Msze św., odbędą się koncerty i uroczystości upamiętniające. Podobnie jak w zeszłym roku, z uwagi na zagrożenia epidemiczne, część uroczystości będzie odbywała się z ograniczoną liczbą uczestników, a wydarzenia będą transmitowane za pośrednictwem internetu.

Uroczystości religijne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję