Reklama

Głos z Torunia

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

W toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów 3 maja odbył się koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II. Jego ramy niemal w całości wypełniła „Missa Jubilate” Tomasza Glanca, kompozytora pochodzącego z Nowego Miasta Lubawskiego, działającego od wielu lat w Niemczech. Utwór przeznaczony na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów powstał w 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu Papieża Polaka.

Toruński koncert był częścią trasy, podczas której prezentowano „Missa Jubilate”. Muzyczny akt wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II obejmował 2 wykonania liturgiczne (1 maja w Gnieźnie i 4 maja w Poznaniu) oraz 2 wykonania koncertowe (2 maja w bazylice św. Tomasza w Nowym Mieście Lubawskim oraz 3 maja w Toruniu).

Reklama

Wykonawcami „Mszy Jubileuszowej” byli soliści Opery Kolońskiej: Danuta Bernolak, Ewa Kluza, Róża Frąckiewicz, Piotr Wnukowski oraz Chór „Benedictus” Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu (przygotowany przez Benedykta Frąckiewicza), Chór Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu (przygotowany przez Czesława Grajewskiego) i Gdańska Orkiestra Kameralna. Wykonaniami koncertowymi kierował Tomasz Glanc, liturgicznymi natomiast Benedykt Frąckiewicz przy organowym akompaniamencie kompozytora.

„Missa Jubilate” to dynamiczne dzieło, skomponowane z użyciem środków technicznych współczesnej muzyki. Oprócz klasycznych części zawiera dodatkowo instrumentalny wstęp oraz „Ave Maria” i „Pater noster” przeznaczone na tercet solistów. W wykonaniach koncertowych części utworu przedzielane były recytacjami tekstów św. Jana Pawła II, które w Nowym Mieście Lubawskim czytała aktorka Barbara Bursztynowicz, a w Toruniu chórzysta zespołu „Benedictus” Bogdan Dmowski.

„Msza Jubileuszowa” Tomasza Glanca wzbudziła żywe zainteresowanie, o czym świadczyła licznie zgromadzona publiczność. Słowa uznania dla artystów wyrazili bp Andrzej Suski, bp Józef Szamocki oraz burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank.

Dla nas, chórzystów sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, trasa koncertowa „Missa Jubilate” była radosnym i pełnym wzruszeń przeżyciem. 4 koncerty, w których uczestniczyliśmy, ukoronowały 4-miesięczny okres niełatwych przygotowań. Pragniemy podziękować Tomaszowi Glancowi za zaproszenie do udziału w tym niecodziennym przedsięwzięciu.

2014-05-22 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zobacz niepowtarzalne Mazowsze!

[ TEMATY ]

koncert

Świebodzice

Krzysztof Wojciewski

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Regionu Wałbrzyskiego na wyjątkowy koncert najsłynniejszego polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Artyści wystąpią w Świebodzicach w niedzielę 19 maja o godz. 15 w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Mieszka Starego 6. Koncert jest częścią jubileuszowej trasy "Mazowsza", które świętuje 65 lat na scenie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję