Reklama

Watykan

Nieformalny szczyt Włochy-Watykan, w centrum rozmów Ukraina

Sytuacja na Ukrainie była jednym z głównych tematów spotkania przedstawicieli włoskiego rządu z watykańskimi i włoskimi kardynałami. Odbyło się ono wczoraj za zamkniętymi drzwiami, ale jego uczestnicy nie byli związani tajemnicą i dlatego dzisiejsze dzienniki przynoszą obszerne relacje z tego nieformalnego szczytu przy obiedzie. Ze strony kościelnej przewodniczył mu watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a ze strony rządowej premier Matteo Renzi.

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

Włodziemierz Rędzioch

W rozmowach nie podjęto aktualnych kwestii spornych, takich jak podatek od nieruchomości, finansowanie kościelnego szkolnictwa, zapłodnienie in vitro czy związki homoseksualne. Postanowiono zachować serdeczną, niemal rodzinną atmosferę. Renzi, choć jest socjaldemokratą, wywodzi się z rodziny chadeckiej i katolickiego skautingu, pracę magisterską pisał o słudze Bożym Giorgio La Pira, a jego szwagier jest od niedawna księdzem.

W czasie roboczego obiadu rozmawiano o sprawach, w których między Włochami i Stolicą Apostolska panuje zgodność opinii, takich jak walka z bezrobociem i kryzysem. Miano się również zgodzić co do sytuacji na Ukrainie. Premier Renzi i szef dyplomacji Federica Mogherini przedstawiali swoje starania o opóźnienie sankcji względem Rosji, by przyczynić się do innego rozwiązania kryzysu. „Podkreśliliśmy potrzebę prowadzenia dialogu z Rosją, popierając włoskie zabiegi, aby Stany Zjednoczone nie stosowały zbyt radykalnych środków” – powiedział agencji ANSA jeden z kardynałów.

Uczestnicy watykańsko-włoskiego spotkania rozmawiali też o sytuacji w północnym Iraku. Wyrażono zaniepokojenie działalnością kalifatu i prześladowaniem mniejszości religijnych.

Okazją do spotkania przy obiedzie była nominacja trzech nowych włoskich kardynałów. Choć nastąpiła ona już w lutym, premier Renzi dopiero teraz znalazł czas, by zgodnie z tradycją wydać na ich cześć obiad we włoskiej ambasadzie przy Watykanie.

2014-09-10 17:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: kard. K. Krajewski pochował bezdomnego "Robertina"

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Krajewski

Piotr Drzewiecki

Jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski odprawił 25 stycznia w rzymskiej parafii św. Piusa X Mszę św. pogrzebową i pożegnał 64-letniego włoskiego bezdomnego Roberto Mantovaniego, zwanego potocznie "Robertino" (Robercik). Dużą część swego życia spędził on na Piazza della Città Leonina, tuż za Murami Watykańskimi. Mimo ciężkich warunków, w jakich żył, nie tracił dobrego humoru i obdarzał uśmiechem każdego, kogo spotkał na ulicy.

W odróżnieniu od Nigeryjczyka Edwina, zmarłego z zimna na dworze, o którym wspomniał wczoraj Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański, "Robertino" nie zamarzł, a nawet zaopiekowali się nim wolontariusze i ostatnie chwile życia, chorując na ciężkie zapalenie płuc, spędził w schronisku koło rzymskiego dworca Termini.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Bądź radosny, jest Bosko!

2023-01-29 18:23

Homilię wygłosił ks. Michał Piechota

31 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Bosko, a zarazem jedno z dwóch najważniejszych świąt salezjańskich. Aby umożliwić większej liczbie wiernych udział w uroczystości, parafia św. Michała Archanioła na Ołbinie obchodzi ją już dzisiaj.

Eucharystii dla dzieci przewodniczył ks. Michał Piechota, salezjanin. W homilii przypomniał historię życia i powołania założyciela salezjanów. Jan Bosko urodził się w 1815 r. w biednej rodzinie, na terenie północnych Włoch, w małej wiosce niedaleko Turynu. – Od samego początku jako dziecko wykazywał pewne cechy, które go wyróżniały spośród innych: dobroć, wrażliwość na drugiego człowieka, chęć przyprowadzania innych do Pana Boga. Był bardzo dobrym organizatorem, zdolnym dzieckiem, próbował czegoś uczyć swoich kolegów, zachęcał do wspólnej zabawy, chciał być pozytywnym przykładem i wzorem dla innych – tłumaczył ks. Michał.
Kiedy Jan dorósł, usłyszał w sercu wołanie Pana Boga, by pójść do seminarium. Wstąpił do seminarium diecezjalnego a kiedy je ukończył, zaczął się zastanawiać co do swojej przyszłej pracy. Dostawał różne propozycje, ale odkrywając w sobie wrażliwość na biednych, słabych i pokrzywdzonych skierował swoje działania do chłopców odrzuconych przez społeczeństwo turyńskie. Byli to chłopcy pochodzący z biednych rodzin, którzy pracowali na swoje utrzymanie, ale byli oszukiwani przez swoich pracodawców. Ci chłopcy, gdy próbowali wyegzekwować to, co im się należało, byli traktowani jako młodociani przestępcy. Nieraz też bieda zmuszała ich do kradzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję