Reklama

Watykan

Watykan: Rada Kardynałów wypracowała zarys wprowadzenia i schemat nowej konstytucji o Kurii Rzymskiej - rozszerzenie

Podczas dobiegającej dziś końca swej szóstej sesji Rada Kardynałów wypracowała zarys wprowadzenia i schemat nowej konstytucji o Kurii Rzymskiej - poinformował dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Jego zdaniem możliwe, że po dwóch kolejnych posiedzeniach K-9 zarys nowej konstytucji osiągnie stadium zaawansowane, co umożliwi dalsze konsultacje, jakich pragnie dokonać papież - stwierdził ks. Lombardi. Dodał, ż e w pracach Rady, poza dzisiejszym porankiem - gdy odbywała się audiencja generalna - uczestniczył papież Franciszek.

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Dyrektor watykańskiej Sala Stampa podkreślił, że tematem prac tzw. K-9 były kwestie laikatu i rodziny. Jest to dziedzina bardzo szeroka, obejmujący szereg kwestii. Tytułem przykładu podał miejsce kobiety w społeczeństwie i Kościele, młodzieży, dzieci, czy też stowarzyszeń oraz ruchów ludzi świeckich. Ponadto mówiono o zagadnieniach sprawiedliwości i pokoju, Caritas, migrantów i uchodźców, zdrowia, ochrony życia i ekologii, a zwłaszcza ekologii ludzkiej. Wiele tych kwestii leży w kompetencjach obecnie istniejących papieskich rad. Zastanawiano się także jak te problemy podejmować w sposób odpowiedni i kompleksowy.

Ks. Lombardi przypomniał, że zadaniem Rady Kardynałów nie jest podejmowanie decyzji, ale formułowanie propozycji na użytek Ojca Świętego. Zaznaczył, że papież z pewnością ma zamiar pogłębić konsultację, zaciągając opinii szefów poszczególnych dykasterii. Tak więc propozycje K-9 będą przedmiotem dalszych studiów i można oczekiwać, że papież będzie o nich mówił na przykład podczas regularnie zwoływanych zebrań szefów dykasterii i które będą z pewnością w najbliższych miesiącach.

Rzecznik Watykanu poinformował, że członkowie Rady sformułowali wspólny projekt wprowadzenia do nowej konstytucji apostolskiej. Kard. Rodriguez Maradiaga, koordynator jej prac przygotował kompleksowy schemat, który ma ułatwić organizację dalszych działań. Możliwe, że po dwóch kolejnych spotkaniach Rady Kardynałów, w dniach 9-11 grudnia 2014 i 9-11 lutego 2015 projekt nowej konstytucji wejdzie w fazę zaawansowaną, umożliwiając dalsze konsultacje, jakich papież zechce dokonać - stwierdził ks. Lombardi. Dyrektor Sala Stampa poinformował również o pracach obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która zbierze się na swym kolejnym posiedzeniu w dniach 4 i 5 października. Przypomniał, że niedawno mianowany został jej sekretarz - ks. prał. Robert Olivier. W najbliższych dniach uściślone zostaną jej statuty a także mianowani będą dalsi jej członkowie.

Reklama

Natomiast komisja ds. reformy mediów watykańskich, której przewodniczy lord Chris Patten spotka się po raz pierwszy w dniach 22-24 września w Domu Świętej Marty. Głównym przedmiotem tych obrad będzie zapoznanie się z aktualną sytuacją mediów, zaprogramowanie prac jej członków a także ich metodą. Sama komisja określi swoją strategię komunikacji. - Nie należy więc oczekiwać informacji, czy też wywiadów przed obradami tej komisji - zaznaczył ks. Lombardi.

Do Rady Kardynałów należą: kard. Óscar Rodríguez Maradiaga, metroplita Tegucigalpy z Hondurasu - który jest koordynatorem Rady; sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin; kard. Reihard Marx z Monachium; kard. Georg Pell - prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych; kard. Giuseppe Bertello, przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego; kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa, emerytowany arcybiskup Santiago de Chile (Chile); kard. Oswald Gracias, arcybiskup Bombaju (Indie); kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy (Demokratyczna Republika Konga); kard. Sean Patrick O’Malley, arcybiskup Bostonu (USA), oraz bp Marcello Semeraro, ordynariusz Albano (Włochy), jako sekretarz.

Radę Kardynałów powołał do życia papież Franciszek 13 kwietnia 2013 roku odpowiadając na wnioski sprzed konklawe, kiedy to krytykowano nieprawidłowości w działaniach aparatu administracyjnego Kurii Rzymskiej. Rada ma zrewidować konstytucję „Pastor Bonus” o Kurii Rzymskiej i spowodować, by struktury watykańskie były bardziej skuteczne i przejrzyste. Ponadto Kuria ma być nastawiona bardziej na sprawy Kościołów lokalnych.

Papieską Komisją ds. Ochrony Nieletnich kieruje arcybiskup Bostonu, kard. Sean Patrick O’Malley, a w jej skład wchodzą sekretarz, ks. prał. Robert Olivier oraz Hanna Suchocka, dr. Catherine Bonnet (Francja), pani Marie Collins (Irlandia), prof. Sheila Hollins (Wielka Brytania), prof. Claudio Papale (Włochy), ks. Humberto Miguela Yáneza, SJ (Argentyna), ks. Hans Zollner, SJ (Niemcy).

Komisją ds. reformy mediów watykańskich kieruje 70-letni Brytyjczyk, Lord Christopher Patten of Barnes, kanclerz Uniwersytetu w Oxfordzie, mający za sobą długą karierę polityczną, w tym jako ostatni brytyjski szef administracji Hongkongu. W skład tej grupy wchodzą ponadto eksperci z USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii i Singapuru oraz przedstawiciele Watykanu, w tym sekretarz komisji ks. prał. Paul Tighe oraz redaktor naczelny "Osservatore Romano", Giovanni Maria Vian.

2014-09-17 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dwóch nowych kardynałów-biskupów

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

pixabay.com

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella i prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Luis Tagle zostali włączeni do grona kardynałów-biskupów. Kolegium kardynalskie tradycyjnie dzieli się na trzy grupy purpuratów: kardynałów-diakonów, kardynałów-prezbiterów i kardynałów-biskupów. Z grona tych ostatnich wybierani są dziekani kolegium.

Kardynałami biskupami są tytularni ordynariusze podrzymskich diecezji: Albano, Frascati, Palestrina, Porto-Santa Rufina, Sabina-Poggio Mirteto, Velletri-Segni (dodatkowo dziekan kolegium otrzymuje diecezję Ostia, na co dzień zarządzaną przez papieskiego wikariusza diecezji rzymskiej), a także kardynałowie-patriarchowie obrządków wschodnich.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję