Reklama

Franciszek

Synod Biskupów, dwie kanonizacje i beatyfikacja w planach papieża na październik br.

Otwarcie, obrady i zamknięcie nadzwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. rodziny oraz dwie kanonizacje równoważne i beatyfikacja Pawła VI - to główne wydarzenia, którym będzie przewodniczył Franciszek w październiku br. Ich wykaz podało 26 września Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

papież

Watykan

synod

Franciszek

Synod o rodzinie

David Paul Ohmer / Foter / CC BY

Spis ten otwiera czuwanie modlitewne w intencji wspomnianego Synodu, które rozpocznie się w sobotę 4 października o godz. 18 na Placu św. Piotra. Nazajutrz, w 27. niedzielę okresu zwykłego, w bazylice św. Piotra rozpocznie się o godz. 10 Msza św., rozpoczynająca obrady synodalne.

W następną niedzielę, 12 tegoż miesiąca również w bazylice watykańskiej rozpocznie się o godz 10 Msza św. dziękczynna za tzw. kanonizację równoważną (z 3 kwietnia br.) dwojga nowych świętych kanadyjskich: Franciszka de Lavala (1623-1708) i Marii od Wcielenia (Guyart; 1599-1672). W kolejną niedzielę 19 października - 29. zwykłą - na Mszy św., która rozpocznie się o godz. 10.30 na Placu św. Piotra, Ojciec Święty zamknie oficjalnie Synod i ogłosi błogosławionym jednego ze swych poprzedników na Stolicy św. Piotra - papieża Pawła VI.

Ostatnim punktem planu działań Franciszka w przyszłym miesiącu będzie konsystorz w sprawie omówienia niektórych spraw kanonizacyjnych, który zbierze się 20 października w Sali Konsystorialnej w Watykanie; początek o godz. 10.

2014-09-26 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Maksymilian patronem przedsiębiorców? Petycja w Watykanie

[ TEMATY ]

Watykan

św. Maksymilian Kolbe

przedsiębiorca

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Ponad 1200 osób podpisało się pod prośbą o ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców. 22 grudnia petycja trafiła do Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, a stamtąd – do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dlaczego biznesmeni chcą mieć jako patrona i orędownika skromnego franciszkanina, który zginął 75 lat temu w obozie koncentracyjnym?

Akcję prowadzą: jej pomysłodawca Maciej Gnyszka (założyciel Towarzystw Biznesowych), który zawiózł petycję do Watykanu, i Szymon Pawlica. Przyznają, że św. Maksymilian jest znany głównie jako męczennik, który dobrowolnie zgłosił się na śmierć w zamian za współwięźnia w obozie w Auschwitz podczas II wojny światowej. Nic dziwnego, bo był to czyn heroiczny. Jednak wcześniejsze życie i dokonania franciszkanina również zasługują na upamiętnienie. „Człowiek, który tak wiele zdziałał na ziemi, z pewnością może również wiele zdziałać w niebie” – mówi Gnyszka.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję