Reklama

Świat

W Watykanie nuncjusze mówili o losie bliskowschodnich chrześcijan

W Watykanie rozpoczęła się 2 października trzydniowa narada nuncjuszy apostolskich akredytowanych przy rządach krajów Bliskiego Wschodu z udziałem szefów dykasterii Kurii Rzymskiej. Jego mottem mogą być słowa sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina z jego niedawnego przemówienia na forum ONZ: „Nowe organizacje terrorystyczne sprzysięgły się, by zastąpić państwa pseudoreligijnym rządem światowym”.

[ TEMATY ]

Watykan

xiquinhosilva / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Na otwarcie spotkania przybył papież Franciszek, który w przemówieniu do dyplomatów wyraził zaniepokojenie sytuacją w regionie, w tym szerzeniem się terroryzmu, handlem bronią oraz katastrofą humanitarną godzącą w ludność cywilną.

Sprawy związane z kryzysem bliskowschodnim watykański sekretarz stanu podjął też w rozmowie z dziennikarzami po powrocie z Nowego Jorku. Jego zdaniem obecny stan napięcia w świecie wymaga od wszystkich dodatkowego wysiłku i „wielkiej kreatywności”, by znaleźć polityczne rozwiązanie sytuacji, którą nazwał „bardzo trudną, jeśli nie dramatyczną”.

Kard. Parolin zaznaczył, że w centrum watykańskich wysiłków dyplomatycznych znajduje się los chrześcijan bliskowschodnich, którzy mają „prawo zamieszkiwać ziemie, na których od zawsze żyli”. Dlatego Stolica Apostolska pragnie wykazać, że zniknięcie chrześcijan z Bliskiego Wschodu oznacza także „utratę podstawowego elementu gwarantującego tam stabilność i pokój” - stwierdził włoski purpurat kurialny.

Reklama

W tym kontekście narada nuncjuszy w Watykanie ma na celu ustalenie warunków możliwości pozostania wyznawców Chrystusa w tym regionie i sposobów, w jaki Kościół jest w stanie w tym pomóc. „Pracujemy dalej, nie tracąc nadziei, choć w poczuciu realizmu” – dodał kard. Parolin.

Spotkania dyplomatów papieskich z jednego lub kilku regionu ich działania lub wszystkich odbywają się dość rzadko. Pierwsza tego rodzaju narada została zwołana w dniach 5-7 września 1973 do Frascati pod Rzymem. Zgromadziła ona ogół nuncjuszy (i pronuncjuszy) apostolskich, jacy wtedy działali w różnych częściach świata.

2014-10-02 18:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Żandarmerii Watykańskiej

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

Dwa lata temu świętowali dwusetną rocznicę założenia korpusu żandarmerii, powołanego do życia przez Piusa VII w 1816 r., po upadku Napoleona, którego wojska okupowały tereny Państwa Kościelnego, i po ponownym powołaniu do życia tegoż Państwa, na mocy decyzji Kongresu Wiedeńskiego.

Następnie żandarmeria dzieliła zmienne i burzliwe losy Państwa Kościelnego i papiestwa, ale przetrwała do dziś, a jej zadanie pozostaje to samo – zapewnienie bezpieczeństwa papieżowi i państwu oraz służba pielgrzymom. Żandarmeria musi dbać o bezpieczeństwo papieża również w czasie podróży poza granice Watykanu. Obecnie Korpus Żandarmerii liczy 190 osób i dowodzony jest przez komendanta Domenico Giani.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję