Reklama

Polska

Pół wieku od koronacji

19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbędą się uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji papieskimi koronami cudownego wizerunku Pani Ziemi Żywieckiej

Świętowanie będzie miało dwie odsłony: liturgiczną i muzyczną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 śpiewem góralskich kapel. Trzy kwadranse później w świątyni nastąpi uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego obrazu Matki Bożej. Następnie prymas Polski abp Wojciech Nowak dokona poświęcenia kopii obrazu, odnowionego tabernakulum i sukni wdzięczności, którą ufundowali wierni m.in. w ramach prowadzonej w internecie akcji „Podaruj Mamie sukienkę”.

O 15.00 nastąpi procesyjne przejście do ołtarza polowego z kopią obrazu niesioną przez górali. Centralnym wydarzeniem jubileuszu będzie dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Prymasa Polski, która rozpocznie się o 15.15. Na zakończenie Mszy św., przed końcowym błogosławieństwem żywieccy górale złożą Matce Bożej hołd i swoje słowo skieruje do wiernych bp ordynariusz Roman Pindel.

Druga część jubileuszowych obchodów odbędzie się wieczorem w żywieckim amfiteatrze. O 20.00 rozpocznie się muzyczne misterium skomponowane przez krakowskiego muzyka Huberta Kowalskiego, związanego z nurtem muzyki chrześcijańskiej. W artystycznej formie zostanie ukazane wielowiekowe kształtowanie się pobożności ludowej dzięki obecności w rychwałdzkim sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej. Oratorium zostało skomponowane na podstawie odnalezionego w 2013 r. dzieła „Rychwalda Monumenta” autorstwa żywieckiego kronikarza Andrzeja Komonieckiego żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. „Rychwalda Monumenta” ukazuje fenomen Rychwałdu jako centrum kultu oraz ośrodka ważnego dla kultury regionu. Dalszą część koncertu wypełni modlitwa i muzyka uwielbienia. Całość ma charytatywny charakter – organizatorzy chcą wesprzeć dom dziecka „Hogar de la Esperanza” w boliwijskim Santa Cruz de la Sierra prowadzony przez siostry serafitki z Polski.

Miejmy nadzieję, że inaczej niż przed półwieczem, pogoda będzie sprzyjała świętowaniu. W 1965 r., kiedy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński z metropolitą krakowskim abp. Karolem Wojtyłą nakładali papieskie korony na obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, z nieba nad Rychwałdem lały się strugi deszczu. Nie przeszkodziło to jednak samej uroczystości, w sanktuarium zgromadziło się wówczas 80 tys. wiernych.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 300-lecie koronacji jasnogórskiego wizerunku, to lekcja historii Polski

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

koronacja

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Nabożeństwo Polaków do Maryi, czczonej w jasnogórskim wizerunku, towarzyszyło najważniejszym wydarzeniom w historii narodu, a koronacja częstochowskiej ikony - pierwsza dokonana poza granicami Włoch - była świadectwem tego, że polska pobożność maryjna przeniknęła także do Kościoła powszechnego. W tej perspektywie jubileusz 300-lecia koronacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej staje się zaproszeniem do refleksji nad znaczeniem maryjnej pobożności w historii Polski i Kościoła.

Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, dokonana 7 września 1717 r. była pierwszą koronacją cudownego obrazu, przeprowadzoną poza granicami Włoch, na mocy reguł kanonicznych ustanowionych w 1631 r. przez watykańską Kapitułę św. Piotra i zarazem pierwszą na ziemiach polskich. Nałożenie koron było zarazem potwierdzeniem tytułu "Królowej Polski i Polaków", przypisywanego od wieków Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do modlitwy za parafie: ich drzwi muszą stać otworem

2023-01-30 16:37

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Parafie to nie kluby dla nielicznych, które dają określoną przynależność społeczną. Ich drzwi muszą stać otworem dla wszystkich. Papież Franciszek mówi o tym w intencji modlitewnej na luty, w której zachęca do modlitwy za parafie.

Intencji towarzyszy film przygotowany przez Światowej Sieci Modlitwy Papieża przedstawiający różne wymiary życia parafialnego w wielu zakątkach świata.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję