Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

70-lecie pracy księży chrystusowców w Tetyniu

W uroczystość odpustową Matki Bożej Królowej Polski parafia w Tetyniu obchodziła 70-lecie pracy duszpasterskiej chrystusowców. Mszy św. przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Ryszard Głowacki TChr

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Chrystusowcy

Tomasz Lis

Koncelebrowanej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego

Koncelebrowanej Mszy św. jubileuszowej przewodniczył przełożony
generalny Towarzystwa Chrystusowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z najważniejszych elementów odradzającego się na Pomorzu Zachodnim życia społecznego po II wojnie światowej było życie religijne. Polacy jako naród słynący z głębokiej religijności w większości nie wyobrażali sobie życia w nowym miejscu bez posługi księży rzymskokatolickich. We wspomnieniach osadników słychać było głosy, że wielu z nich odmawiało wyjścia z pociągu w miejscowościach, w których nie było kapłana. Do jednej z takich miejscowości należał Tetyń, a tutejsza parafia świętowała 3 maja wzruszającą uroczystość 70-lecia posługi duszpasterskiej księży chrystusowców.

Pierwsza historyczna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1264 r., kiedy to książę Barnim I nadał osadę pochodzącemu prawdopodobnie z Bawarii rycerzowi Dietrichowi Beyer. Od jego nazwiska pochodzi pierwotna nazwa wsi (1264 Beiersdorp, 1282 Beresdorp, 1289 Beigerstop). W późniejszym okresie wieś należała do Pyrzyc. W połowie XIX wieku w Tetyniu mieszkało już 935 osób, było 19 dużych gospodarstw chłopskich. Kościół zbudowano w 2. poł. XIII wieku jako świątynię salową, na rzucie prostokąta z kostki granitowej, ułożonej w regularne warstwy. Około 1600 r. gruntownie przebudowano go w duchu renesansu, przymurowano szczyt wschodni, wieńcząc go sygnaturką. Dobudowano od południa zakrystię z renesansowym szczytem. Z pierwotnego wystroju architektonicznego zachowały się w ścianie wschodniej trzy otwory okienne ostrołukowe, zachodni portal i zamurowany portal południowy. W XVIII wieku dobudowano wieżę zwieńczoną ażurową latarnią i prześwitami oraz barokowym hełmem. Po zakończeniu II wojny światowej kościół został poświęcony 3 maja 1946 r. pw. Matki Boskiej Królowej Polski przez ks. Wacława Perza z Towarzystwa Chrystusowego. Od tego czasu przybywali tu kapłani z Pyrzyc, by sprawować Eucharystię i sakramenty święte oraz katechizować. Erygowanie samej parafii w Tetyniu nastąpiło 1 czerwca 1951 r. Długa jest lista proboszczów, którzy tworzyli dotychczasowe dziedzictwo parafii w Tetyniu. Pierwszym z nich był ks. Wiesław Stojaczyk TChr, który pracował w latach 1946-57. Drugim proboszczem był ks. Franciszek Ćwięka TChr posługujący w latach 1957-68. Jego następcą był przez dwa lata ks. Władysław Szyngiera TChr. Po nim przez kolejne trzy lata pracował w Tetyniu ks. Marian Nowak TChr. Kolejnym proboszczem przez rok był ks. Stefan Szypuła TChr, a po nim nastał na dwa lata ks. Zbigniew Szwarc TChr. Najdłużej ze wszystkich dane było ofiarować swoje serce Tetyniowi przez ks. Czesława Lesiaka TChr, który przebywał tutaj od 1982 do 2003 r. i pełnił godność dziekana dekanatu Banie. Jego następcą w latach 2003-08 był ks. Karol Twarowski TChr. Przedostatnim natomiast proboszczem był ks. Józef Dudziak TChr, który pracował w latach 2008-15, pełniąc także obowiązki ojca duchownego dekanatu. Obecnym proboszczem w Tetyniu od 2015 r. jest ks. Grzegorz Korzeniewski TChr, który z wielkim pietyzmem przygotował uroczystości jubileuszowe.

Centralnej Mszy św. przewodniczył przełożony generalny księży chrystusowców ks. Ryszard Głowacki TChr w asyście ponad dziesięciu kapłanów proboszczów parafii Towarzystwa z naszej archidiecezji oraz z dekanatu Banie, w tym poprzedniego proboszcza ks. Józefa Dudziaka TChr. Obecny był wójt gminy Kozielice Piotr Rybkowski, przewodniczący Rady Gminy Leszek Karpiński, strażacy OSP, zespoły ludowe i wielu wiernych. Liturgia Mszy św. rozpoczęła się od odsłonięcia i poświęcenia przez Księdza Generała pamiątkowej tablicy, na której umieszczono imiona i nazwiska wszystkich pracujących dotąd w Tetyniu kapłanów. W słowie Bożym dostojny Celebrans przypomniał rolę i znaczenie obecności w dziejach naszego narodu Matki Bożej Królowej Polski, a także przypomniał wiele wzruszających chwil z historii pracy księży chrystusowców na naszych ziemiach. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał dziekan dekanatu Banie ks. kan. Robert Gołębiowski, który przekazał słowo pozdrowienia od Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego i oddał hołd gorliwej pracy kapłanów ze Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego w Tetyniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomorze Zachodnie szkołą duszpasterstwa polonijnego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Pomorze Zachodnie

Chrystusowcy

Archiwum parafii św. Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim

Ks. Bogusław Burgat TChr – wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

Ks. Bogusław Burgat TChr – wikariusz generalny Towarzystwa
Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

Posługa kapłanów ze Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej trwa na Pomorzu Zachodnim nieprzerwanie od 70 lat. Doskonale pamiętamy, że byli oni protoplastami powrotu Kościoła na nasze ziemie i twórcami odradzającego się duszpasterstwa oraz że przyczynili się do stworzenia zrębów istnienia wielu obecnych parafii. Niedawno zakończyły się obchody jubileuszu obecności Księży Chrystusowców na ziemi szczecińskiej, jak i Roku Najświętszego Serca Pana Jezusa, które czczone jest szczególnie w wymiarze szczecińskiego sanktuarium. Poprosiliśmy wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Bogusława Burgata o przybliżenie nam kilku aspektów pracy Księży Chrystusowców w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI: – Przeżyliśmy Rok Jubileuszowy związany z 250-leciem ustanowienia święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. To ważny wyznacznik posługi Księży Chrystusowców. Czy moglibyśmy przybliżyć ten jeden z wielu charyzmatów Zgromadzenia?

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję