Reklama

Niedziela Sandomierska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

Niedziela sandomierska 9/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

dom ulgi

Archiwum autora

Rehabilitacja dzieci od urodzenia do 18 roku życia

Rehabilitacja dzieci od urodzenia do 18 roku życia

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Niż demograficzny, bezrobocie i związana z tym emigracja za pracą, wyjazd ludzi młodych do większych ośrodków oraz poza granice kraju i brak perspektyw przyczyniają się do jeszcze większej troski o tych, którzy przez dziesięciolecia zmieniali rzeczywistość wokół nas. Nie możemy zostać obojętni na ich los, nie wolno nam zapominać o ludziach starych, spracowanych i chorych. Myślenie o rodzicach i dziadkach, to w pewnym sensie także inwestycja we własną przyszłość, zapewnienie sobie spokojnych i dobrych ostatnich lat życia.

Dziś udamy się do miejsca, w którym leczą i pielęgnują seniorów, a także zapewniają im bardziej godną starość. W Ostrowcu Świętokrzyskim św. Jan Paweł II patronuje Domowi Ulgi w Cierpieniu. To miejsce, gdzie na różne sposoby pomaga się potrzebującym, a jednocześnie w ten sposób stawia się żywy pomnik Świętemu.

Początki

3 czerwca 2005 r. w domu „Michael” przy parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie z ówczesnym ordynariuszem sandomierskim bp. Andrzejem Dzięgą zainicjowane przez ks. Pawła Anioła, wikariusza parafii. Przybyli członkowie Rady Powiatu i Miasta. Byli obecni burmistrzowie i wójtowie sąsiednich miejscowości oraz osoby zainteresowane upamiętnieniem św. Jana Pawła II na ziemi świętokrzyskiej. Ksiądz Biskup w piśmie do Rady Powiatu zaznaczył: „Rodzą się inicjatywy, zarówno w diecezjach, jak i poszczególnych środowiskach, zmierzające do upamiętnienia i pogłębienia ogromnej spuścizny duchowej, jaką nam pozostawił Jan Paweł II. Każda z tych inicjatyw jest cenna i godna przemyślenia, jeśli płynie z wiary i służby dobru wspólnemu. Ucieszyła mnie inicjatywa Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim – utworzenia „żywego pomnika” Wielkiemu Polakowi – Hospicjum im. Jana Pawła II. Wyrażam niniejszym moje uznanie i pełne poparcie, aby taki dom powstał w miejscu starego szpitala przy ul. Focha, a tym samym nie zmienił on swojego przeznaczenia”.

Reklama

Komu służy?

Stary szpital przy ul. Focha 5 przyjął nazwę Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II, w którym mieścić się miało stacjonarne hospicjum: terminalne, pobytu dziennego, domowe oraz centrum wolontariatu, a także poradnie, w tym psychologów i terapeutów oraz inne.

Dom miał służyć wszystkim ludziom: wierzącym i niewierzącym, nie tylko z miasta czy powiatu ostrowieckiego. Dom Ulgi od początku miał być podmiotem leczniczym. – Naszym zadaniem jest obejmowanie opieką głównie ludzi starych, samotnych, często bardzo chorych, którzy wymagają opieki osób trzecich w sytuacjach, kiedy rodzina ani nikt inny nie jest w stanie tej opieki zapewnić w ciągu dnia – podkreśla dyrektor instytucji ks. Paweł Anioł.

W ofercie placówki zapisano, że „celem działania Domu Ulgi w Cierpieniu jest niesienie wielorakiej, nieodpłatnej pomocy pacjentom chorym głównie na choroby nowotworowe oraz otaczanie opieką ich rodzin, przez co rozumie się poprawienie jakości życia chorych i ich rodzin. Obejmuje ona zwalczanie bólu trudnego do opanowania i innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych oraz wspomaganie rodzin chorych. Świadczenia zdrowotne, stacjonarne i całodobowe inne niż szpitalne oraz domowe, sprawowanie wszechstronnej opieki zdrowotnej, psychologicznej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz opieki nad rodzinami tych pacjentów. Poprawa jakości życia i stanu zdrowia pacjentów wymagających rehabilitacji ruchowej oraz działań z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii”. Pracownicy Domu zapewniają pomoc medyczną, pielęgnacyjną, fizjoterapeutyczną, psychologiczną, duchową i socjalną. Mogą ją zrealizować poprzez działanie komórek organizacyjnych takich jak: hospicjum stacjonarne, dział fizjoterapii, hostel hospicyjny i dział administracyjny. Przy ośrodku działa również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i leczniczego oraz grupy wsparcia.

Reklama

– Do Hospicjum stacjonarnego przyjmowani są chorzy z rozpoznaną, nie poddającą się leczeniu, zaawansowaną chorobą nowotworową oraz chorzy z chorobą przewlekłą z rozpoznaniem zgodnym z wymaganiami Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunkiem przyjęcia jest udokumentowane ukończenie leczenia przyczynowego, zgoda chorego bądź opiekuna, a także skierowanie od lekarza lub ze szpitala – wylicza ksiądz dyrektor.

Wsparcie prawne i techniczne

Aby zacząć szybko realizować zamierzone dzieło powstało Stowarzyszenie na rzecz wspierania Hospicjum. Jego celem miała być działalność wspierająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie i finansowo Hospicjum. W zamyśle – jak można wyczytać: „Stowarzyszenie swe cele ma realizować poprzez pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej i rodzinom patologicznym; działalność charytatywną; ochronę i promocję zdrowia; działania na rzecz osób niepełnosprawnych; naukę, edukację, oświatę i wychowanie; promocję i organizację wolontariatu; działalność wspomagającą rozwój społeczności lokalnej; upowszechnienie wiedzy dotyczącej przeciwdziałaniu patologiom społecznym wydawanie broszur, ulotek, plakatów itp.; działalność kulturalną i informacyjno-wydawniczą; współpracę z organizacjami pozarządowymi; wspieranie pozyskanymi środkami (finansowymi i rzeczowymi) budowy i rozwoju Hospicjum; działanie na rzecz integracji i reintegracji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; organizowanie warsztatów, szkoleń, treningów, obozów, paneli dyskusyjnych, konferencji, kampanii społecznych, wystaw i innych akcji społecznych; animowanie społecznej aktywności kulturalnej oraz ekologicznej i zdrowotnej; profilaktykę antyalkoholową i zapobieganie narkomanii, pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom”.

Reklama

Można również zostać Przyjacielem Hospicjum św. Jana Pawła II i pomagając korzystać z pewnych przywilejów z tym związanych. Pełną informację na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu: 791-353-965 lub na stronie internetowej www.hospicjum-ostrowiec.pl.

Chcesz? Możesz pomóc!

Opinie wielu osób, deklaracje pomocy w pracy przy remoncie i później w wolontariacie, ofiary składane na ten cel to dowód na zrozumienie potrzeby istnienia takiego miejsca. Tym bardziej i śmielej zwracamy się o pomoc do wszystkich instytucji oraz osób, które chcą materialnie i duchowo wesprzeć to wielkie dzieło. Działa ono pod patronatem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dyrekcja placówki zwraca się do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie 1 proc. podatku na Dom Ulgi w Cierpieniu. Oferują się również, że służą pomocą w rozliczeniach podatkowych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.hospicjum-ostrowiec.pl. Jak zapewniają prowadzący placówkę – każda osoba wspierająca systematycznie Dom Ulgi w Cierpieniu jest wpisywana do Księgi Ofiarodawców.

2017-02-22 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję