Reklama

Watykan

Ks. Lombardi: 14 i 15 lutego drugi konsystorz papieża Franciszka

14 lutego papież wręczy birety kardynalskie nowym purpuratom – poinformował dziś dziennikarzy rzecznik Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi SJ. Będzie to drugi już konsystorz Franciszka dla kreowania nowych „książąt Kościoła”. Ks. Lombardi poinformował także dziennikarzy o przebiegu prac Rady Kardynałów i podejmowanej przez to gremium tematyce.

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

„Ojciec Święty upoważnił mnie do przekazania, że w kolejnych dniach 14 i 15 lutego przewidywany jest również konsystorz dla kreowania nowych kardynałów” - powiedział ks. Lombardi. Dodał, że w roku bieżącym wszystko odbywa się nieco wcześniej, bo już 18 lutego przypada Środa Popielcowa i zaczyna się Wielki Post. Konsystorz poprzedzą w dniach od 9-11 lutego obrady Rady Kardynałów ( K-9), zaś w dniach 12-13 konsystorz podczas którego omawiane będą propozycje reformy Kurii Rzymskiej. Przybyli z tej okazji do Rzymu purpuraci zapoznają się także ze stanem prac Rady Kardynałów ( K-9), w tym jako organu doradzającemu Ojcu Świętemu. Będzie to też okazja do weryfikacji obranego kierunku zmian – stwierdził rzecznik Watykanu.

Mówiąc o dobiegającej dziś wieczorem końca sesji Rady Kardynałów ks. Lombardi poinformował, że pierwszego jej dnia – 9 grudnia i część drugiego poświęcono na relację i refleksję odnośnie do obserwacji poczynionych podczas spotkania z szefami dykasterii Kurii Rzymskiej, które odbyło się pod przewodnictwem papieża 24 listopada. Wówczas sekretarz Rady Kardynałów, bp Marcello Semeraro przedstawił założenia i propozycje dotyczące reformy Kurii. O poczynionych podczas tego spotkania spostrzeżeniach i obserwacjach poinformował on obecnie członków K-9. Rada Kardynałów je rozważyła i oceniła, chociaż jak zaznaczył ks. Lombardi zasadniczo potwierdzono obrany kierunek reform.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej wyjaśnił, że chodzi o obserwacje o charakterze bardziej ogólnym, dotyczące kryteriów wytyczających pracę nad reformą Kurii Rzymskiej, ale także kwestii bardziej szczegółowych dotyczących już nakreślonych propozycji. Chodzi mianowicie o połączenie i reorganizację niektórych papieskich rad wokół dwóch głównych obszarów: laikatu i rodziny oraz sprawiedliwości, pokoju i miłosierdzia. Ks. Lombardi podkreślił, że jest to proces, który ciągle przebiega i nie podjęto jeszcze żadnych decyzji formalnych. „Jesteśmy w trakcie procesu reformy, który wymaga jeszcze sporo czasu” - stwierdził rzecznik Watykanu.

Reklama

Innym tematem podjętym przez Radę Kardynałów była Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich. O procesie jej tworzenia poinformował to gremium kard. Sean Patrick O’Malley OFMCap. Obecnie liczy ona 8 osób, ma swoją siedzibę, sekretarza i trwa proces dokooptowania nowych członków, których docelowo ma być w sumie 18. Jej następna sesja plenarna, w dniach 6-8 lutego powinna się już odbywać w pełnym składzie. Nakreśli ona wówczas obszary swej pracy.

Natomiast dzisiaj Rada Kardynałów omawiała reorganizację dykasterii ekonomicznych. Zastępca koordynatora Rady ds. Ekonomicznych, prof. Joseph F.X. Zahra przedstawił jej działalność oraz zalecenia dotyczące dalszych przekształceń dykasterii oraz organizmów ekonomicznych i finansowych Stolicy Apostolskiej. Rada przyjęła z zadowoleniem tę relację, zachęcając do kontynuowania tych działań a także przedstawiła pewne zalecenia.

2014-12-11 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy, odwagi i modlitwy

[ TEMATY ]

kardynałowie

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół potrzebuje waszej jedności, współpracy, odwagi w głoszeniu Ewangelii i modlitwy - powiedział papież Franciszek nowym członkom Kolegium Kardynalskiego. W uroczystości włączenia do tego grona 19 purpuratów wziął także udział Papież-senior Benedykt XVI. Franciszek wezwał też do modlitwy o pokój i pojednanie "dla narodów, które w tym czasie są uciemiężone przemocą i wojną". Oto tekst papieskiej homilii w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję