Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

W Europie dzieje się wiele

Niedziela Ogólnopolska 13/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Europa

Bożena Sztajner/Niedziela

W wydarzenia ważne dla Unii Europejskiej wpisał się niewątpliwie ponowny wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europy. Zaistniał fakt nazwany przez niektórych „Donald bez ziemi” – wybory na przewodniczącego RE wygrywa ktoś, komu jego ojczysty kraj odmówił poparcia. Unijni decydenci w sposób cyniczny pominęli jednak całkowicie kandydaturę zaproponowaną przez Polskę – p. Jacka Saryusz-Wolskiego i postawili na swoim.

Jakby z cienia tych wydarzeń wyłania się inna jakość myślenia o Unii Europejskiej, które prezentuje rodzący się właśnie Ruch „Europa Christi”. Jego celem jest przypomnienie Europie jej wielkiej historii, w której najważniejszą rolę odgrywała kultura oparta na wartościach wypływających z prawa naturalnego i ujętych w formie Dekalogu.

Reklama

Przeżywamy bowiem obecnie zderzenie między decyzjami zapadającymi w UE a obiektywną prawdą o człowieku. Przykładem – choćby nasilona promocja ideologii gender, która mimo braku rozumności uzyskała w Unii prawo obywatelstwa i w nachalny sposób jest wprowadzana w życie narodów, co jest znakiem zniewolenia Europejczyków. Niestety, tego typu działań unijnych urzędników jest wiele.

O wartościach podstawowych i konstytutywnych UE przypominał Europie św. Jan Paweł II. Dziś z kraju świętego Papieża wypływa inspiracja do tego, by przywrócić Europie normalność w wydaniu chrześcijańskim. Nie chodzi tu o jakiekolwiek działania partyjne czy polityczne. Proponujemy zainteresowanie się naszą kulturą, która ma swoje umocowanie w chrześcijaństwie, a opiera się na prawie naturalnym. Uważamy też, iż należy koniecznie zwrócić uwagę na katolicką naukę społeczną, w której można znaleźć nie tylko prawdziwą troskę o dobro człowieka i rodziny, ale także moralne wytyczne dla życia politycznego.

Podczas międzynarodowego sympozjum na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wypowiadali się ludzie, którym zależy na Europie największych wartości. Okazuje się, że Europejczyków świadomych wagi Ewangelii dla życia społeczeństw jest wielu. Takimi mężami byli też Alcide de Gasperi i Robert Schuman – kandydaci na ołtarze. Bądźmy ich naśladowcami.

Rodzący się w Polsce Ruch „Europa Christi” przenika granice Europy i rzuca światło na jej korzenie, by wypuściły nowe pędy nowoczesnego, pięknego człowieczeństwa. Jako pomysłodawca i promotor tej inicjatywy serdecznie dziękuję współorganizatorom warszawskiego sympozjum, wykładowcom, sponsorom oraz mediom, a także wszystkim jego uczestnikom za współtworzenie Europy otwartej na Chrystusa.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Europy pielgrzymowali do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela

[ TEMATY ]

Europa

Santiago de Compostela

biskupi

grób

Edescas2 / Wikipedia

Drogi św. Jakuba w Santiago de Compostella

Drogi św. Jakuba w Santiago de Compostella

Przewodniczący konferencji biskupich Europy pielgrzymowali dziś do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Znajduje się on pod ołtarzem głównym tamtejszej katedry.

Najpierw hierarchowie uczestniczący w zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) odwiedzili Monte de Gozo (Wzgórze Radości) – pierwsze miejsce, z którego widać cel pielgrzymki – kompostelańską katedrę. Znajduje się tam Pomnik Pielgrzyma.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję