Reklama

Ambasadorzy Matki Bożej

Episkopat Polski reaktywował Komisję Maryjną, której przewodniczącym został abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jej zadaniem jest koordynowanie wszelkich działań w Polsce związanych z kultem Matki Bożej

Komisja Maryjna nie jest instytucją nową. Polskie duszpasterstwo w przeszłości przez wiele lat inspirowane było jej działaniami. Komisja Maryjna – powołana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego – działała w latach 1956-96. Jako ostatni przewodniczył jej arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak.

Sztab kultu

Wpływ Komisji Maryjnej na kształt polskiego duszpasterstwa był bardzo duży. Abp Nowak przypomina wielkie akcje, takie jak peregrynacja kopii Obrazu Jasnogórskiego czy Akt Oddania Narodu Polskiego w Macierzyńską Niewolę Maryi. – Oprócz tych wyjątkowych działań do komisji należało koordynowanie pielgrzymek – podkreśla. – Polskę wzdłuż i wszerz przecinają w letnich miesiącach piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Tak było, oczywiście, także w latach poprzednich. Nieocenionym „spiritus movens” tych wielkich akcji był ks. prał. Jerzy Pawlik, który z ramienia komisji jeździł po całej Polsce i odwiedzał pielgrzymki na szlaku. Odprawiał dla nich Msze św. i głosił słowo Boże. Był też bardzo aktywny podczas spotkań z przewodnikami, gdy wykuwały się wspólne ustalenia duszpasterskie.

Reklama

Abp Nowak wspomina lata 90. ubiegłego wieku, gdy na fali reformy prac Episkopatu Polski postanowiono zlikwidować Komisję Maryjną. – Oczywiście, jej likwidacja nie oznaczała, że sprawy kultu Matki Bożej przestały być ważne – mówi. – Część spraw omawialiśmy nadal w ramach Komisji Duszpasterskiej, część przejęły inne gremia, które zajmowały się sprawami naukowymi w ramach Towarzystwa Mariologicznego czy sanktuariami w ramach stosownej podkomisji.

Trzymać rękę na pulsie

Ciekawy obraz działań komisji wyłania się z archiwów. Sprawozdania z zebrań tego gremium stanowią ponad 1000 stron maszynopisu. Jak czytamy w jednym z protokołów, szczegółowe kompetencje Komisji Maryjnej wyglądały następująco: czuwanie nad ponawianiem i realizacją Ślubów Jasnogórskich, czuwanie nad przebiegiem nawiedzenia kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, szerzenie i pogłębianie praktyk oddania się Matce Bożej w niewolę za Kościół na wszelkich poziomach (indywidualnym, rodzinnym i społecznym), kontynuowanie prac w grupach stanowo-zawodowych, powoływanie do życia ośrodków duszpasterskich, poradni rodzinnych oraz młodzieżowych w sanktuariach maryjnych, głównie w celu budzenia ducha apostolstwa, podtrzymywanie myśli i praktyki Sobót Królowej Polski oraz Apelu Jasnogórskiego.

Powołanie Komisji Maryjnej

Podczas obrad Zebrania Plenarnego KEP, które miały miejsce w Warszawie w dniach 13-14 marca br., biskupi powołali Komisję Maryjną w następujacym składzie: przewodniczący – abp Wacław Depo, członkowie: bp Łukasz Buzun OSPPE, bp Henryk Ciereszko, bp Andrzej Jeż i bp Jan Wątroba. Księża biskupi zatwierdzili także listę konsultorów, wśród których są naukowcy i duszpasterze z całej Polski zajmujący się kultem Matki Bożej: o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv – Niepokalanów, ks. mgr Marcin Chodorowski CRL – Gietrzwałd, o. lic. Azariasz Hess OFM – Kalwaria Zebrzydowska, ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec – Sandomierz, ks. dr Jerzy Karbownik – Skarżysko-Kamienna, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski – Tarnów, ks. dr Janusz Kumala MIC – Licheń, ks. prof. dr hab. Janusz Lekan – Lublin (KUL), ks. dr Józef Mucha SAC – Zakopane, ks. dr Teofil Siudy – Częstochowa, o. dr Mariusz Tabulski OSPPE – Częstochowa.

2017-03-22 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

[ TEMATY ]

#NiezbędnikMaryjny

Karol Porwich/Niedziela

Maj to miesiąc szczególny, nie tylko ze względu na coraz cieplejsze dni i pięknie śpiewające ptaki. Maj to w Kościele miesiąc poświęcony Matce Bożej. Portal „Niedzieli” na ten wyjątkowy czas przygotował specjalny ewangelizacyjny projekt pt. #NiezbędnikMaryjny.

Pragniemy wspólnie z Wami każdego kolejnego dnia w maju odnajdywać drogę do Maryi. W naszym specjalnym internetowym kalendarzu znajdziecie co dzień nowe materiały przybliżające osobę Rodzicielki Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu.

2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję