Reklama

Niedziela Legnicka

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Niedziela legnicka 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

bieg

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Kpt. Regmigiusz Kwieciński, 23 ŚPA Bolesławiec

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczniowie klas mundurowych z ponad dwudziestu szkół dolnośląskich i lubuskich uczestniczyło w Biegu i Turnieju Strzeleckim dla Wyklętych.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie byłych żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando oraz 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. W biegu i turnieju strzeleckim wzięli także udział żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA.

Reklama

Przed rozpoczęciem rywalizacji uczestnicy zebrali się w bolesławieckiej bazylice maryjnej, aby tam uczestniczyć w specjalnie przygotowanej inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu młodzieży klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Rakowic Wielkich. Na wstępie wszystkich uczestników przywitał ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki. Wyraził radość, że po raz kolejny młodzież klas mundurowych w dniu, gdy czcimy Żołnierzy Niezłomnych, przybywa do bazyliki, aby właśnie w tym miejscu uczyć się patriotyzmu opartego o stare i sprawdzone hasło: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Po powitaniu, przedstawiciel Prezydenta RP Maciej Czulicki odczytał specjalny list od Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich organizatorów i uczestników. W liście czytamy m.in.: „Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej”.

Po części artystycznej, na którą złożyły się informacje historyczne, fragmenty filmów, piosenki w wykonaniu młodzieży, uczestnicy Biegu i Turnieju Strzeleckiego udali się do 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, gdzie miała miejsce część sportowa i apelowa. Po raz pierwszy w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Biegu i Turnieju Strzeleckim oprócz uczniów klas mundurowych, żołnierzy różnych jednostek, wzięli także udział żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych, rezydujący w Bolesławcu. Dlatego po odegraniu hymnu polskiego, został także odegrany hymn USA.

Reklama

W wyniku rywalizacji sportowej nagrodzeni zostali następujący zawodnicy: najlepszy wynik w biegu w kategorii żołnierzy uzyskali: st. szer. Krzysztof Maj z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz ppor. Devan Long z 588. Batalionu Inżynieryjnego USArmy.

Najlepszy wynik spośród uczniów należał do Kamila Kowalczyka oraz Weroniki Minta z klasy mundurowej ze Zbąszynka. W turnieju strzeleckim zwyciężyła drużyna Związku Strzeleckiego RP z Dzierżoniowa, tuż przed reprezentacją Klubu Strzeleckiego z Warty Bolesławieckiej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie byłych Żołnierzy „Commando” oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, Karol Stasik, starosta bolesławiecki, Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando”, pułkownik Zenon Wiśniewski, reprezentujący dowódcę generalnego sił zbrojnych RP, pułkownik Paweł Świtalski, dowódca 23. Śląskiego Pułku Artylerii.

Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci, który jeszcze raz przypomniał Żołnierzy Niezłomnych, a Kompania Honorowa 23.Śląskiego Pułku Artylerii oddała salwę honorową. Na zakończenie wszystkie pododdziały żołnierzy i uczniów wzięły udział w defiladzie.

2017-03-23 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław niezłomny

Dziesiątki inicjatyw we Wrocławiu, setki na Dolnym Śląsku, tysiące w całym kraju – pamięć o Żołnierzach Niezłomnych przeradza się w prawdziwy, oddolny ruch, który przeniknął do zbiorowej pamięci Polaków. Dziś historie bohaterskich żołnierzy stają się fundamentem nowoczesnych, aktywnych postaw patriotycznych części młodego pokolenia. To cieszy. Aby jednak tak się stało, potrzebna była determinacja i walka. Bo historia Niezłomnych nie wszystkim była na rękę. Przełomową bitwą było z pewnością powstanie z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejnym ważnym krokiem w przywracaniu pamięci stało się uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca. Święto to również zasługa tego samego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Refleksje ojca Leona Knabita o alkoholizmie

2021-08-03 15:56

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkoholizm

alkoholicy

Apostolstwo trzeźwości

Karol Porwich

Alkoholizm to jest plaga. Jak się z tym czegoś nie zrobi, to część społeczeństwa będzie zmarnowana. Już jest zmarnowana.

Wiemy o naszym Wielkim Bracie ze wschodu. Mówiło się kiedyś, czy oni sami mówili, że radością Rosji jest picie alkoholu. I tam pije się niezmierzone ilości. Kiedyś było spotkanie takiej grupy „ekumenicznej” różnych zakonów na terenie Białorusi. Więc to byli zakonnicy i zakonnice, dla których Grodno czy inne tamtejsze okolice to były miejsca bardzo egzotyczne. Kiedy goście z Zachodu weszli do swoich pokojów w rozmaitych hotelach, to podobno w każdym stała uczciwa butelka alkoholu – wódki chyba, nie czystego spirytusu. Goście patrzyli ze zdumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję