Reklama

Niedziela Legnicka

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Niedziela legnicka 13/2017, str. 8

[ TEMATY ]

bieg

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Kpt. Regmigiusz Kwieciński, 23 ŚPA Bolesławiec

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczestnicy Biegu dla Wyklętych dali z siebie wszystko

Uczniowie klas mundurowych z ponad dwudziestu szkół dolnośląskich i lubuskich uczestniczyło w Biegu i Turnieju Strzeleckim dla Wyklętych.

Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie byłych żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej Commando oraz 23. Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu. W biegu i turnieju strzeleckim wzięli także udział żołnierze 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, funkcjonariusze z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu oraz żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA.

Przed rozpoczęciem rywalizacji uczestnicy zebrali się w bolesławieckiej bazylice maryjnej, aby tam uczestniczyć w specjalnie przygotowanej inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu młodzieży klas mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Kombatantów Ziemi Lwóweckiej z Rakowic Wielkich. Na wstępie wszystkich uczestników przywitał ks. prał. Andrzej Jarosiewicz, rektor bazyliki. Wyraził radość, że po raz kolejny młodzież klas mundurowych w dniu, gdy czcimy Żołnierzy Niezłomnych, przybywa do bazyliki, aby właśnie w tym miejscu uczyć się patriotyzmu opartego o stare i sprawdzone hasło: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Po powitaniu, przedstawiciel Prezydenta RP Maciej Czulicki odczytał specjalny list od Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich organizatorów i uczestników. W liście czytamy m.in.: „Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej. Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczypospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości, które my, Polacy, cenimy wyżej niż własne życie: wolność i honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej”.

Reklama

Po części artystycznej, na którą złożyły się informacje historyczne, fragmenty filmów, piosenki w wykonaniu młodzieży, uczestnicy Biegu i Turnieju Strzeleckiego udali się do 23. Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, gdzie miała miejsce część sportowa i apelowa. Po raz pierwszy w obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Biegu i Turnieju Strzeleckim oprócz uczniów klas mundurowych, żołnierzy różnych jednostek, wzięli także udział żołnierze Armii Stanów Zjednoczonych, rezydujący w Bolesławcu. Dlatego po odegraniu hymnu polskiego, został także odegrany hymn USA.

W wyniku rywalizacji sportowej nagrodzeni zostali następujący zawodnicy: najlepszy wynik w biegu w kategorii żołnierzy uzyskali: st. szer. Krzysztof Maj z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie oraz ppor. Devan Long z 588. Batalionu Inżynieryjnego USArmy.

Najlepszy wynik spośród uczniów należał do Kamila Kowalczyka oraz Weroniki Minta z klasy mundurowej ze Zbąszynka. W turnieju strzeleckim zwyciężyła drużyna Związku Strzeleckiego RP z Dzierżoniowa, tuż przed reprezentacją Klubu Strzeleckiego z Warty Bolesławieckiej. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie byłych Żołnierzy „Commando” oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, Karol Stasik, starosta bolesławiecki, Bogdan Fiałkowski, wiceprezes Stowarzyszenia byłych Żołnierzy 62. Kompanii Specjalnej „Commando”, pułkownik Zenon Wiśniewski, reprezentujący dowódcę generalnego sił zbrojnych RP, pułkownik Paweł Świtalski, dowódca 23. Śląskiego Pułku Artylerii.

Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci, który jeszcze raz przypomniał Żołnierzy Niezłomnych, a Kompania Honorowa 23.Śląskiego Pułku Artylerii oddała salwę honorową. Na zakończenie wszystkie pododdziały żołnierzy i uczniów wzięły udział w defiladzie.

2017-03-23 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Przemyśla do Jarosławia dla chorego Michałka

Z opactwa sióstr benedyktynek w Przemyślu do podległego mu przeoratu w Jarosławiu wyruszył 27 lipca I Maraton Benedyktyński. Uczestnicy mieli do pokonania 42 kilometry. Bieg wspierał akcję zbierania pieniędzy na operację serca 3-letniego Michałka z Rakszawy k. Łańcuta.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję