Reklama

Niedziela Przemyska

Rekolekcje ewangelizacyjne

Rekolekcje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas działania Ducha Świętego, ale też rekolekcje w swej formie wyjątkowe

Niedziela przemyska 13/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

Archiwum parafii

Inicjatorem rekolekcji w Gniewczynie Łańcuckiej był proboszcz parafii pw. św. Mateusza ks. Krzysztof Filip. Prowadzącymi byli ks. Dominik Samulak, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz para małżonków Domowego Kościoła Danuta i Jan Pinderscy z Nowej Sarzyny. W rekolekcjach uczestniczyło 8 grup dorosłych i 2 grupy młodzieżowe. Od początku było widać wielkie zaangażowanie parafii w przygotowanie i przyjęcie obowiązków, począwszy od udostępnienia szkoły poprzez zakup i zabezpieczenie wyżywienia czy noclegów dla osób przyjeżdżających z odległych miejscowości.

W piątek wieczorem zaprosiliśmy uczestników do szkoły, gdzie każdy otrzymał identyfikator z imieniem i numerem grupy, do której będzie przydzielony. Jest to też często bariera i obawa „co to za rekolekcje, które odbywają się w szkole”, ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do rekolekcji prowadzonych w kościele. Odpowiedź jest bardzo prosta, rekolekcje, o których mówimy, prowadzone są w taki sposób, że konferencje, posiłki i praca w grupach odbywają się w szkole, a nabożeństwa i Eucharystie w kościele. Ponadto trwają od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem.

W części dotyczącej pracy w grupach po poszczególnych konferencjach rozważaliśmy Słowo Boże, które dotyczyło poszczególnych Praw Życia Duchowego. Animatorzy grup mówili wręcz o cudach, które się dokonywały. Ludzie ze łzami w oczach mówili o swoim życiu w świetle słów, które kierował do nich Bóg z kart Pisma Świętego. Szczególną uwagę zwróciliśmy na dwie grupy młodzieżowe, ok. 50 osób. Animatorzy tych grup podkreślali wspaniałą pracę młodych ludzi. Byli otwarci i podejmowali każdy temat. Chętnie dzielili się własnym życiem. Nic dziwnego, że właśnie w tej szkole jest taka młodzież, skoro dyrektor i nauczyciele to ludzie wierzący, zaangażowani, dla których Bóg, Honor i Ojczyzna to wartości fundamentalne.

Reklama

W niedzielę dominowały tematy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, nowego człowieka i nowej kultury. Nowa Kultura polega na uwolnieniu człowieka od wszystkiego, co poniża jego godność oraz na rozwijaniu wartości osoby i wspólnoty. To świadomość, że tylko człowiek wolny może podejmować dzieło szerzenia takiej postawy w świecie. Świadectwem jest więc ofiara całkowitej abstynencji od alkoholu, tytoniu i wszelkich narkotyków oraz szerzenie kultury czystości.

Wyrazem takiej postawy na rekolekcjach były dwa świadectwa osób wyzwolonych dzięki interwencji Bożej, poprzez właśnie rekolekcje ewangelizacyjne i ludzi, którymi posłużył się Jezus, aby właśnie oni „niewolnicy, ludzie z marginesu” znaleźli się w tym miejscu i tym czasie. Swoim świadectwem podzielili się: Dominik Adamiec i małżonkowie Jolanta i Krzysztof Bęben. Świadectwem podzieliła się również para prowadząca Danuta i Jan Pinderscy, których świadectwo było zgoła odmienne. Nie będąc w żaden sposób uzależnieni od alkoholu, podjęli dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jako dar dla tych, którzy tego potrzebują. Uświadomili, że głównym sednem i sensem podejmowania takich dzieł jest traktowanie krucjaty jako daru dla innego człowieka. Dziękują dzisiaj Bogu za ten czas, pokazując swoją rodzinę już ludzi dorosłych, mających własne rodziny całkowicie wolne od alkoholu i przedłużające krucjatę swoich rodziców.

Na koniec nie zabrakło AGAPE – najwyższej formy miłości, zwłaszcza miłości braterskiej, dobroczynności, miłości Boga do ludzi i ludzi do Boga, kiedy jeszcze prze chwilę częstowaliśmy się upieczonymi ciastami przygotowanymi przez nauczycieli szkoły, Koło Gospodyń Wiejskich i Akcję Katolicką.

Niech Chrystus będzie uwielbiony w każdym człowieku dobrej woli, który przykłada ręce do takich dzieł.

2017-03-23 09:49

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekolekcje dla małżeństw w Otyniu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu zaprasza małżeństwa pragnące umocnić lub odbudować wzajemną więź, lepiej rozumieć siebie, otrzymać wskazówki do przepracowania kryzysu, odnaleźć zagubione motywacje, na rekolekcje, które odbędą się w Parafii Podwyższenia Krzyża w Otyniu, w dniach 26 – 28 października.

Rekolekcje poprowadzi Ks. Zbigniew Tartak, proboszcz parafii we współpracy z pracownikami Fundacji Blisko Domu i zespołem ewangelizacyjnym Syjon.

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję