Reklama

Niedziela w Warszawie

25-lecie diecezji warszawsko-praskiej

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja warszawsko-praska obchodzi srebrny jubileusz. Równo 25 lat temu Jan Paweł II wprowadził nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce. Papież pragnął, aby biskupi mogli skuteczniej wypełniać obowiązki wobec potrzeb religijnych, duchowych i moralnych wiernych. Mniejsze diecezje miały być też odpowiedzią na zmiany społeczne i kulturalne.

Od czasu wydania bulli „Totus Tuus Poloniae populus” upłynęło ćwierć wieku. Przez ten czas świeccy i duchowni w wielkiej Warszawie zmienili się i to nie zawsze na lepsze. Te przemiany społeczne precyzyjnie diagnozuje ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser, który wyjechał z Polski w głębokim PRL-u. W wywiadzie, którego udzielił „Niedzieli”, nie kryje zaskoczenia tym, że współcześni Polacy są zdezorientowani i bierni. Ksiądz Arcybiskup pamięta rodaków, którzy niegdyś „potrafili czytać między wierszami i dostrzegać prawdę niekoniunkturalną, a teraz jakby stracili tę umiejętność”.

To bardzo celna diagnoza człowieka, który przez całe kapłańskie życie służył Kościołowi na pierwszej linii frontu. Po powrocie do rodzinnego domu, widzi i ostrzega przed niepokojącymi zmianami oraz obcymi zagrożeniami.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” pełna niespodzianek

Niedziela Ogólnopolska 50/2014, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Tuż przed świętami „Niedziela” podejmuje temat Boga Ojca i w ten sposób przybliża tajemnicę Bożego Narodzenia. Stwórca świata z miłości do człowieka poddał się ograniczeniom czasu i przestrzeni. Posłał z nieba na ziemię swojego odwiecznego Syna, który przyjął ludzką naturę. To pokazuje, jak wielki jest człowiek w oczach Boga. Ks. prof. Mariusz Rosik odkrywa w „Niedzieli” oblicze Pana Boga, podkreślając, że Jego istotą jest miłość. „Gdyby Bóg nie był miłością, nie byłby Bogiem” - wyjaśnia. Z kolei znany teolog, ks. prof. Jerzy Szymik, próbując możliwie najzwięźlej scharakteryzować Chrystusa, mówi: „Chrystus był nade wszystko Synem”. A przez Syna poznajemy Ojca: „Kto Mnie widzi, widzi także Ojca” (por. J 14, 8-9) - to słowa Pana Jezusa. Boże Synostwo będziemy kontemplować w „Niedzieli” już za tydzień.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję