Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Posag dla Europy – flaga z gwiazd dwunastu

Niedziela Ogólnopolska 19/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Europa

fotostar/pl.fotolia.com

Europa obchodzi swoje święto 5 lub 9 maja. Gdy w 1950 r. został ogłoszony słynny plan Roberta Schumana – ministra spraw zagranicznych Francji, dzisiaj sługi Bożego i kandydata na ołtarze, Europa patrzyła na ruiny i zgliszcza, krematoria i łagry. Takie były skutki II wojny światowej wywołane przez reżimy nazistowski i bolszewicki, systemy, które odrzuciły Boga, Ewangelię i krzyż, a w ich miejsce ustawiły idoli, bożków nacjonalizmu i faszyzmu, a nade wszystko bożka zaplanowanego ateizmu. Za wodzami rewolucji i przywódcami głoszącymi swe ateistyczne wizje poszły miliony Europejczyków, mimo że w Europie zawsze był obecny Kościół...

Dla budowniczych nowego ładu europejskiego: Roberta Schumana, Alcide de Gasperiego i Konrada Adenauera konstytucją zjednoczonej Europy była Ewangelia, a symbolem – flaga nawiązująca do wizji św. Jana zawartej w Apokalipsie: Matki Najświętszej z „wieńcem z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1).

Maryja stała się zatem ważnym znakiem jednoczącej się Europy. Jej zwycięskim symbolem umieszczonym na fladze uposażyli młodą Europę jej budowniczowie, by w tym znaku zwyciężała.

Reklama

Przypomnijmy, że już w 1309 r. król Hiszpanii Ferdynand IV, kiedy odbił Gibraltar z rąk muzułmanów, podziękował za zwycięstwo Maryi i ogłosił Ją Patronką Europy. Zamienił wtedy meczet na sanktuarium maryjne. Matka Boża cieszyła się w Europie wielkim kultem i miłością ze strony zarówno ludzi prostych, jak i władców oraz możnych, toteż Jej symbol mocno wpisał się w działania założycieli wspólnoty narodów europejskich.

Ze smutkiem musimy zauważyć, że dzisiejsi decydenci UE bardzo się starali, żeby w dokumentach konstytuujących tę wspólnotę nie znalazły się słowa dotyczące jej dziedzictwa istotowo chrześcijańskiego. A podkreślał to mocno św. Jan Paweł II w sanktuarium w Covadonga w Hiszpanii w 1989 r.: „(...) z ufnością składam u stóp Maryi z Covadonga wizję Europy bez granic, Europy wiernej chrześcijańskim korzeniom, z których wyrosła. Europy, która nie odrzuca autentycznego humanizmu Ewangelii Chrystusa”. Te słowa także są posagiem dla Europy, bo nauczanie Jana Pawła II wpisuje się w kulturę europejską i ma ogromne znaczenie dla przyszłości Starego Kontynentu.

Gdy więc mówimy o świętowaniu Dnia Europy, musimy pamiętać, że ma ono także wyraz głęboko religijny, włącza nas w zamyślenia wielkich mężów Europy, począwszy od św. Benedykta po św. Jana Pawła II. Niech staną się one osnową dla ponownego, skutecznego budowania Europy Chrystusa.

2017-05-04 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Myśleli Wojtyłą

Jan Paweł II do grobu apostoła Jakuba pielgrzymował dwa razy. I dwa razy wezwał mieszkańców Europy do pielęgnowania korzeni chrześcijańskich i dziedzictwa wiary, bo – jak twierdził – można być nowoczesnym, a jednocześnie głęboko wiernym Chrystusowi

Tak w największym skrócie można opisać program Jana Pawła II dla Europy. Podany w czasie pierwszej wizyty w Santiago de Compostela w 1982 r. w „Akcie Europejskim”, a wzywającym do ożywienia duchowych korzeni Europy, był w czasie pontyfikatu papieża-Polaka wielokrotnie uzupełniany, dopowiadany i cyzelowany.

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy: młodzi idą pieszo do stolicy na spotkanie z papieżem

2023-01-27 16:35

[ TEMATY ]

spotkanie

Sudan Południowy

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po raz pierwszy papież przyjeżdża (…) do tego tak młodego kraju, który doświadczył ciężkich, wewnętrznych konfliktów już w pierwszych latach istnienia” – zauważył ordynariusz diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Bp Christian Carlassare podkreślił znaczenie nadchodzącej wizyty Franciszka, która będzie miała charakter ekumeniczny, nastawiony na głoszenie pokoju. Przykładem tego mogą być młodzi, którzy pieszo zmierzają do Dżuby na spotkanie z Ojcem Świętym.

Specjalna pielgrzymka diecezji Rumbek wyruszyła w tych dniach, aby dotrzeć do stolicy Sudanu Południowego w odpowiednim czasie. Wsparli ją również miejscowi anglikanie oraz lokalne władze.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję