Reklama

Watykan

Watykan skutecznym pośrednikiem w rozmowach między USA a Kubą

Papież Franciszek "wita z wielkim zadowoleniem" zapowiedź przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą "w celu przezwyciężenia, w interesie ich obywateli, trudności, które naznaczyły ich historię". Stwierdzenie to znalazło się w głoszonym 17 grudnia oświadczeniu Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wcześniej prezydenci obu krajów: Barack Obama i Raúl Castro wydali wspólny komunikat, w którym m.in. podziękowali papieżowi za ułatwienie dialogu między nimi.

[ TEMATY ]

Watykan

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Stolica Apostolska ujawniła, że w ostatnich miesiącach Ojciec Święty w listach do obu szefów państw "wezwał ich do rozwiązań zagadnień humanitarnych, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, jak sytuacja niektórych więźniów, aby zapoczątkować w ten sposób nowy etap stosunków między obu stronami".

Oświadczenie przypomina również, że "Stolica Apostolska, przyjmując w październiku br. w Watykanie delegacje obu krajów, zaproponowała swe dobre usługi, aby sprzyjać konstruktywnemu dialogowi na delikatne tematy, z czego wypłynęły rozwiązania zadowalające obie strony". Zapewniono również, że wysiłki te będą kontynuowane przez wspieranie inicjatyw, "które oba kraje podejmą, aby umocnić swe stosunki dwustronne i sprzyjać dobrobytowi swych obywateli".

Podjęto już pierwsze kroki w tym kierunku. Hawana zwolniła po 5 latach pobytu w więzieniu obywatela amerykańskiego Alana Grossa, oskarżonego o szpiegostwo na rzecz USA, Waszyngton natomiast zgodził się wypuścić na wolność 3 szpiegów kubańskich i złagodzić embargo w handlu z Kubą. Zapowiedziano także rychłą normalizację stosunków dyplomatycznych między obu państwami. W obu stolicach podkreśla się decydujący wkład obecnego papieża do tego procesu. R. Castro dodatkowo podziękował jeszcze rządowi Kanady za jego udział w odprężeniu kubańsko-amerykańskim.

Jednocześnie przywódca kubański podkreślił, że przywrócenie stosunków dyplomatycznych i szereg innych zapowiedzianych posunięć dwustronnych "nie rozwiązują zasadniczego problemu, jakim jest blokada gospodarcza, handlowa i finansowa, powodująca ogromne straty ekonomiczne i ludzkie i która powinna przestać istnieć". W tej sprawie B. Obama oświadczył, że porozmawia z Kongresem nt. zniesienia embarga i dodał po hiszpańsku: "Wszyscy jesteśmy Amerykanami".

2014-12-17 20:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Święty zatwierdził kierownictwo Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Franciszek zatwierdził kierownictwo Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, której przewodniczącym będzie nadal prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Marc Ouellet, a sekretarzem prof. Guzmán Carriquiry. Nowym radnym papież mianował sekretarza generalnego Synodu Biskupów, abp Lorenzo Baldisseri. Jedynym Polakiem - członkiem tej Komisji jest przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję