Reklama

Świat

Ks. P. Szymański pod wielkim wrażeniem reakcji Filipińczyków na wizytę papieską

Na papieskiej Mszy św. 18 stycznia w Manili był obecny polski jezuita ks. Piotr Szymański SJ. Uderzył go przede wszystkim entuzjazm Filipińczyków: „Kiedy Ojciec Święty pojawił się na Lunecie (tak nazywany jest Rizal Park), to był po prostu szał. Niesamowita była ta atmosfera wspólnoty, jaką stworzyli Filipińczycy". Zakonnik zwrócił uwagę, że padało i szybko zrobiło się błoto, poza tym było chłodno, "ale uderzał tu kontrast z gorącą atmosferą liturgii, z tym podniosłym klimatem”.

[ TEMATY ]

Franciszek na Filipinach

TV TRWAM

"Filipińczycy podkreślają, że wszystkie papieskie wizyty w ich kraju, a ta była czwarta, to dla nich swoiste błogosławieństwo. I ten kraj czuje się pobłogosławiony, przy całej złożoności sytuacji, trudności, cierpienia tego narodu" – powiedział jeszcze polski duchowny. Zauważył przy tym, że ważne jest to, na co zwrócił uwagę papież: iż jest to "nie tylko błogosławieństwo, ale także powołanie".

"Franciszek daje jasne sygnały, że oczekuje od Filipińczyków zaangażowania ewangelizacyjnego i misyjnego. Chce od nich chrześcijańskiego świadectwa w świecie azjatyckim” – podkreślił ks. Szymański.

2015-01-18 19:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sri Lanka: prasa uroczyście wita Franciszka - "papieża ludu"

[ TEMATY ]

Franciszek na Filipinach

TV TRWAM

W dniu przybycia papieża Franciszka na Sri Lankę prasa wita go z wielką życzliwością. Zwraca uwagę, że tysiące ludzi wszystkich religii zgotowało papieżowi entuzjastyczne przyjęcie na trasie przejazdu z lotniska do centrum Kolombo "Papież ludu jest tutaj" - słowa te widnieją na głównej stronie portalu informacyjnego "Daily News".

Zamiast zbyt wielu słów gazeta "The Nation" w wydaniu online zamieszcza bogatą gamę zdjęć. Z podpisem "Witamy Ojcze Święty. Zamieszcza cykl zdjęć Franciszka w papamobilu, wymachujących chorągiewkami ludzi i zakonnice w białych habitach z plakatem opatrzonym napisem: "Kochamy papieża".

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję