Reklama

Niedziela Legnicka

KSM o wielkopostnych inicjatywach

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Waldemar Wesołowski

40-dniowa krucjata modlitewna w obronie życia, modlitewny Flash Mob, Poczta Miłosierdzia oraz warsztaty dziennikarskie - to propozycje KSM przygotowujące do VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny.

O przygotowaniach do niego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży poinformowało podczas konferencji prasowej. W siedzibie KSM w Legnicy spotkali się lokalni dziennikarze oraz przedstawiciele KSM diecezji legnickiej i przedstawiciele ruchów Obrony Życia.

- Marsz dla życia, który zazwyczaj gromadzi kilka tysięcy osób, spodziewamy się że również w tym roku będzie się cieszył zainteresowaniem mieszkańców. Liczymy na udział ludzi młodych, całych rodzin. Wierzymy, że wezmą w nim udział nie tylko wierni legnickich parafii, ale wszyscy, którym zależy na obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci - mówiła podczas spotkania Stanisława Repa - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

- Tegoroczny Marsz będzie przebiegał pod hasłem: „Życie zwycięży”. Rozpocznie się w Niedzielę Palmową w legnickiej katedrze o godz.14.00. Uczestnicy przejdą ulicami miasta do parafii Matki Bożej Królowej Polski na legnickim Osiedlu Kopernik. Tam będzie odprawiona Eucharystia, po niej czas na agapę i spotkania. Wydarzenie tradycyjnie zakończy koncert przygotowany przez krakowskich muzyków: Huberta Kowalskiego i Pawła Bębenka, z udziałem uczestników warsztatów muzycznych i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy - mówił ks. Janusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przypomniał też, że Marszowi zawsze towarzyszy jakieś dzieło o charakterze charytatywnym. W poprzednich latach było to m.in. zbieranie starych, zniszczonych różańców i przerabianie ich na nowe, które przyjęła młodzież włączająca się do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego; zbiórka złomu woskowego i odlew nowych świec paschalnych z symbolem nienarodzonego dziecka; zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci, czy też zbiórka „elektrośmieci”, z których zysk przekazano fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Reklama

- W bieżącym roku będzie to akcja: Poczta Miłosierdzia. Zazwyczaj dobroczynność kojarzymy z pomocą materialną, są jednak takie sytuacje, kiedy ta pomoc nie wystarczy. Taka sytuacja ma miejsce w obozach z uchodźcami, którym brakuje pociechy i wsparcia. Dlatego podejmujemy akcję razem z Fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby wypełnić jeden z uczynków miłosierdzia co do duszy - strapionych pocieszać. Dlatego zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych, do napisania listu, kartki, namalowania obrazka przez najmłodszych, z przesłaniem, słowami wsparcia, pocieszenia, solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, szczególnie w Syrii, Iraku i Nigerii. Listy mogą być napisane w języku polskim, angielskim lub francuskim i wrzucane do specjalnie przygotowanych do tego celu skrzynek, które znajdą się w naszych kościołach. Przygotowane też są do sprzedaży Biblie dla dzieci, których zakup da możliwość przekazania 4 egzemplarzy Pisma Świętego za jeden zakupiony egzemplarz dzieciom w tamtych krajach - mówił ks. Janusz Wilk.

Z kolei Jolanta i Mirosław Bochyńscy, diecezjalna para Domowego Kościoła, poinformowali o jednej z akcji modlitewnych. - Czas Wielkiego Postu, będzie też okazją do akcji „Modlitewny Flash Mob”. Trzy lata temu na legnickim Rynku stanął namiot modlitewny krucjaty 40 Dni dla Życia. W sumie skupił on na modlitwie ponad 6 tys. osób. W tym roku pragniemy zaprosić do wspólnej, publicznej modlitwy, która odbywać się będzie przy legnickim pomniku Jana Pawła II, obok katedry. Będzie ona miała miejsce codziennie, o godz. 15.00 od 18 lutego, do 28 marca. Będzie odmawiana Koronka Miłosierdzia, będą czytane fragmenty Dzienniczka S. Faustyny, osobom włączającym się w tę modlitwę będą rozdawane różańce. Modlitewny Flash Mob będzie się odbywał w duchowej łączności z modlącymi się w krucjacie 40 Dni dla Życia, w intencji zaprzestania aborcji i pokoju na świecie - informowali małżonkowie.

Reklama

Równolegle młodzież z KSM animować będzie inne dzieło modlitewne. - Dwa lata temu akcja modlitewna 40 Dni dla Życia przyjęła charakter nieustannej modlitwy zadeklarowanych osób i wspólnot. Taki charakter chcemy zachować także w bieżącym roku - mówiła Anna Zenka z Zarządu Diecezjalnego KSM.

- Zapraszamy do zgłaszania się osobistego lub telefonicznego i podejmowania czuwania w swoich domach, lub wraz z grupami w kościołach. Charakter modlitwy jest dowolny. Ważne jest by wspólnie zachować ciągłość czuwania w intencji życia, przez 960 godzin, w dzień i w nocy. Modlitwa rozpocznie się 18 lutego, w Środę Popielcową, o godzinie 12.00, a zakończy w Niedzielę Palmową, wraz z rozpoczęciem VII Legnickiego Marszu dla Życia i Rodziny - dodała Zenka.

Biuro Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży już przyjmuje zgłoszenia na wybrane godziny, od osób zainteresowanych przyłączeniem się do wspólnej modlitwy. Zgłoszenia można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00, pod numerem teł. 513 129 362. Wystarczy zadeklarować jedną godzinę osobistej bądź wspólnotowej modlitwy w intencji nienarodzonych, aby przyłączyć się do krucjaty. Kalendarz modlitwy dostępny jest na stronie: www.marszdlazycia.legnica.pl

Natomiast Maciej Morawski, prezes Zarządu KSM Diecezji Legnickiej, przypomniał, że od ubiegłego roku, diecezjalne duszpasterstwo młodzieży i KSM, podjęły współpracę z miesięcznikiem dla młodzieży „Wzrastanie”. Odtąd każdy numer zawiera także diecezjalną wkładkę, informującą o aktualnych działaniach na rzecz młodzieży w diecezji.

- Obecnie, wraz z Redakcją, KSM i Duszpasterstwo Młodzieży podejmuje szkolenie dziennikarskie dla młodzieży od II klasy Gimnazjum do II klasy Liceum. Ma ono na celu przygotowanie młodych do prowadzenia gazetek parafialnych, internetowych, współpracy z miesięcznikiem, a także prowadzenia relacji z przebiegu Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w naszej diecezji. Szkolenia obejmują 5, dziewięciogodzinnych spotkań, od lutego do czerwca br. Zapisy przyjmowane są w Biurze Zarządu KSM w Legnicy. (www.ksm.legnica.pl ) - mówił prezes KSM, zapraszając do uczestnictwa w tych warsztatach.

2015-01-22 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy krajowy asystent Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum Diecezji Drochiczyńskiej

Ks. kan. dr Andrzej Lubowicki

Ks. kan. dr Andrzej Lubowicki

Podczas 376. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został mianowany nowy krajowy asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ks. kan. dr Andrzej Lubowicki z diecezji drohiczyńskiej.

Ks. kan. dr Andrzej Lubowicki, syn Edwarda i Jadwigi z d. Radziszewska, urodził się 1 września 1976 r. w Siemiatyczach. Szkołę Podstawową ukończył w Stadnikach, a następnie Liceum Mechaniczne w Bielsku Podlaskim. Studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył w latach 1995-2001. Święcenia diakońskie przyjął w Drohiczynie 16 czerwca 2000 r., natomiast święcenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 2001 r. w Siemiatyczach z rąk ks. bp. Antoniego Dydycza.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Nieść światło Chrystusa

2023-02-02 20:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Opatowie, w kościele Ojców Bernardynów obchodzony był Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego.

W tegoroczne obchody diecezjalnego dziękczynienia za dar osób zakonnych wpisała się poranna Msza św. sprawowana przez Biskupa Sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza w kaplicy klasztornej sióstr klarysek w Sandomierzu oraz popołudniowa Eucharystia w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Opatowie. Wespół z Biskupem Ordynariuszem Mszę św. koncelebrowali ks. prof. Leon Siwecki, wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, o. Edgar Semeniuk, gwardian oraz proboszcz parafii, ojcowie zakonni oraz przybyli księża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję