Ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego
J.L. Allen, „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o papieżu Franciszku”
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Papież Franciszek pod wieloma względami jest osobą wyjątkową. To następca św. Piotra, zwierzchnik duchowy, doświadczony przywódca, a jednocześnie człowiek wielkiej skromności i pokory. Od początku pontyfikatu charakteryzuje go duchowość mocno osadzona na myśli i życiu św. Franciszka z Asyżu. Książka w 10 punktach pokazuje całość duchowego przesłania Papieża i jego metodykę duchowości chrześcijańskiej. Polecam wszystkim, którzy chcą Papieża z Argentyny odkryć na nowo!
Ks. Mariusz Dydak, wikary z Jaworzna-Niedzielisk
R. Dreher, „Opcja Benedykta”
– „Bóg nie opuści swojego Kościoła, nawet teraz, gdy łódź nabrała wody i jest na skraju zatopienia” – powiedział Benedykt XVI podczas pogrzebu kard. Joachima Meisnera. Dla autora książki jest jasne, że Papież emeryt mówiąc o zatopieniu Kościoła, ma na myśli kapitulację przed „duchem czasu”. Ks. Skrzypczak we wstępie do książki stwierdził, że stanowi ona studium bolączek Kościoła i analizę przyszłości zachodniego chrześcijaństwa, pozwalającą w inny sposób widzieć Kościół w otaczającym świecie.
Ks. Grzegorz Fudro, neoprezbiter
T. Pratchett, seria „Świat Dysku”
Reklama
– To cała seria książek niebanalnych. Choć poglądy autora na wiarę są dalekie od konserwatywnych, jego dzieła z czystym sercem polecam każdemu. „Świat Dysku” ma wiele warstw, a każda z nich jest zamierzona i dopracowana. Książki czytać możemy jak bajki, satyry, paszkwile, sięgać do warstw socjologicznej i politologicznej lub zadumać się nad prostotą przekazu filozoficznego. Ale jedno jest pewne – uśmiech długo nie zniknie czytelnikom z twarzy.
Ks. Mirosław Jadłosz, moderator ds. nowej ewangelizacji
M. Caparros, „Księżyc. Od nowiu do nowiu”
– Proponuję podróż śladem ludzkich dramatów, po doświadczeniu których do Europy przybywają tak różnie odbierani imigranci. Będzie to podróż głęboka i fascynująca, ale i emocjonalnie trudna. Warto wyruszyć w nią w odpowiedzi na Jezusowe wezwanie do poszukiwania prawdy, która wyzwala z lęku, niezrozumienia i nienawiści. Autor, ze swoim wybitnym dziennikarskim piórem, będzie w niej doskonałym, intrygującym i otwierającym na nowe przewodnikiem.
Ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin
P. Zuchniewicz, „Siostra naszego Boga”
Reklama
– Wiemy, że mamy dążyć do świętości, ale gdy przechodzimy do praktyki, zaczynamy powątpiewać w możliwość realizacji tego powołania. Inspirującym przykładem jest beatyfikowana 28 kwietnia Polka, Hanna Chrzanowska. Tytuł jej biografii nieprzypadkowo nawiązuje do dramatu o św. Bracie Albercie „Brat naszego Boga”. Podobnie jak patron naszej diecezji uczynił służbę ubogim w Krakowie drogą do świętości, tak kilkadziesiąt lat później pani Hanna zrealizowała w tym samym mieście swoje powołanie poprzez pełnioną z pasją, pomysłowością, poświęceniem i profesjonalizmem służbę pielęgniarską w domach chorych. Realizacja powołania do świętości odbywa się przez wypływające z głębokiej relacji z Bogiem zaangażowanie na rzecz bliźniego.
Ks. Konrad Kościk, rektor Seminarium
W. Pilecki, „Raporty z Auschwitz”
– Żołnierz wyklęty w swoich raportach opisuje, jak przedostał się do obozu, co tam zobaczył i jak udało mu się uciec. Jego postawa jest niesamowita – warto zobaczyć, że da się z podniesionym czołem, dumnie i z honorem, wierzyć w Boga i miłować Ojczyznę. Książka ukazuje Bohatera, który nie idzie na kompromis ze złem, ale pozostaje człowiekiem w nieludzkiej machinie upodlenia i śmierci.
Ks. Tomasz Kryczko, kapelan szpitala
G. Goldmann, „Franciszkanin z SS”
– Ostatnio przeczytałem tę książkę i jestem pod wrażeniem – wciąga już po kilku stronach. Opowiada historię z czasów II wojny światowej: młody nowicjusz w zakonie franciszkanów zostaje powołany do odbycia służby wojskowej. Książka ukazuje wiarę młodego człowieka, żołnierza, esesmana, podoficera Wehrmachtu i... księdza. Warto przeczytać!
Ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz w Rodakach
C.S. Lewis, „Opowieści z Narnii”
Reklama
– W czasie studiów seminaryjnych odwiedziłem księgarnię prowadzoną przez jezuitów. Poprosiłem o polecenie mi jakiejś lekkiej książki na czas sesji. Polecono mi wtedy lekturę tej siedmioczęściowej serii, wyjaśniając, że pod baśniową przykrywką kryje się Ewangelia. Teraz książki te z rozmachem przeniesione zostały na duży ekran, ja jednak, co kilka lat, biorę dzieła Lewisa, by znowu poczuć ten niezwykły klimat, co każdemu polecam.
Ks. Jacek Michalak, proboszcz w Wysokiej
J.L.M. Descalzo, 5 książek z cyklu „Dlaczego warto…”
– Dlaczego warto... żyć? , ... mieć nadzieję? , ... kochać? , ...się radować? , …szukać? – moją propozycją na wakacje od lat jest te 5 tomów hiszpańskiego autora. To zbiór krótkich felietonów – odpowiedzi autora na pytania młodych ludzi. Niespotykana mądrość Descalzo, doświadczenie życiowe i umiejętność obserwacji młodego człowieka pozwalają każdy felieton czytać z zainteresowaniem i zadumą. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ na wakacyjnych wypadach z młodzieżą lektura „Dlaczego warto...” jest naszym stałym punktem dnia podczas spotkań przy gitarze. Młodzi słuchają w ciszy, by stwierdzić, że „Descalzo jest genialny...”.
Ks. Paweł Rozpiątkowski, ekonom diecezji sosnowieckiej
M. Müller, „Żywe pochodnie. Rozmowy o początkach chrześcijaństwa”
– Jestem w trakcie lektury ciekawych wywiadów ze specjalistami od początków chrześcijaństwa. Forma rozmowy sprawia, że czyta się ją łatwo i przyjemnie. Nie jest to pozycja hagiograficzna, ale w sposób beletrystyczny przekazuje stan wiedzy o tym, w jaki sposób wierzyli i praktykowali nasi przodkowie w wierze. Określiłbym tę książkę jako inspirującą.
Ks. Marcin Słodczyk, wikary z Sosnowca
J. Bątkiewicz, „Jezu, Ty się tym zajmij!”
Reklama
– To bardzo dobrze napisana biografia o. Dolindo Ruotolo. Życie bohatera książki – mistyka i przyjaciela Ojca Pio – charakteryzowała bardzo bliska relacja z Jezusem, który czynił w jego życiu niezwykłe rzeczy, ale także krzyż, którego doświadczał od Kościoła. Jego życie to opowiadanie o bezwarunkowej miłości kapłana do Jezusa i Kościoła. Książka napisana lekkim piórem, można ją przeczytać jednym tchem i trudno się od niej oderwać.
Ks. Arkadiusz Witkowski, duszpasterz akademicki
C.S. Lewis, „Podział ostateczny”
– To książka pozornie niewielka, jakbyś miał ją przeczytać w jeden spokojny wieczór. A potem do niej wracasz, wracasz... i ciągle natrafiasz na coś nowego. Temat? Co nas czeka po drugiej stronie życia. Jak to, co robimy dzisiaj i kim dzisiaj jesteśmy, wpływa na naszą wieczność. Wszystko podane jasno, treściwie. I najważniejsze – każdy znajdzie tam postać, która go przypomina. A to wzbudza niecodzienny niepokój i zmienia spojrzenie na dzisiaj i na wieczne jutro.