Reklama

Niedziela w Warszawie

Wakacje z Caritas

Nad morze, w góry i na Mazury

Tam pojadą młodzi uczestnicy wakacyjnych kolonii organizowanych przez Caritas obu warszawskich diecezji i Caritas wojskowego Ordynariatu Polowego

Niedziela warszawska 27/2019, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum CDWP

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

W dobrze sprawdzonych ośrodkach wypoczywa ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej

Z ich oferty skorzysta ok. 1500 dzieci, w tym ponad 200 z polskich rodzin z Ukrainy i Białorusi. Wakacje w Jeleniej Górze, Staszowie, w Stegnie, Broku nad Bugiem, beskidzkim Ustroniu i podwarszawskim Teresinie – zaoferowało Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Z wypoczynku skorzysta ok. 600 młodych ludzi. Wyjadą na dwutygodniowe turnusy.

Koncert na finał

Nabór na kolonie był otwarty, każdy mógł zapisać dziecko. – Nie uzależniamy wyjazdu od cenzusu majątkowego. Zależy nam na integrowaniu różnych środowisk. Chcemy, żeby dzieci były przemieszane, z różnych domów, środowisk i szkół, traktując to jako jeden z elementów edukacji – mówi Elżbieta Jackiewicz, koordynator projektów dla dzieci.

Reklama

Nuda dzieciom nie grozi. Przewidziane są kąpiele w morzu, chodzenie po górach, spływy kajakami, wszystko to, co kojarzy się z rekreacją, przyrodą i wykorzystywaniem uroku okolicy. Kolonie są sprofilowane. Organizatorzy zapewniają instruktorów z różnych dziedzin. Będą zajęcia taneczne, plastyczne, a nawet muzyczne.

– Przewidzieliśmy turnus dla uczniów szkół muzycznych. Przyjadą z instrumentami, będą uczestniczyć w warsztatach, a na koniec turnusu przygotują koncert – mówi Elżbieta Jackiewicz. Do dyspozycji szefa kolonii będzie autokar turystyczny, dzięki któremu będzie można organizować wycieczki, zwiedzać okolice, w zależności od potrzeb i pogody.

W przyjaźni z...

W dobrze sprawdzonych ośrodkach w Krynicy Morskiej, mazurskiej Pięknej Górze, Kacwiniena Spiszu, Zakopanem, Małogoszczu i Lewinie Kłodzkim spędzi wakacje ok. 700 młodych ludzi na koloniach organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – W pierwszym rzędzie przyjmowaliśmy dzieci z rodzin mniej zasobnych – mówi Renata Keder z CDAW. Ubożsi płacili mniej albo wcale. Dobry wypoczynek, jak zapewnia Renata Keder, wszyscy mają zagwarantowany.

Reklama

Ale nie tylko na to, bo kolonie organizowane przez praską Caritas mają swoje przesłanie. – Nadaliśmy im tytuł: „W przyjaźni z Duchem Świętym oraz wielkim patriotą i kompozytorem Stanisławem Moniuszką” – mówi Renata Keder. – Chcielibyśmy przybliżyć młodym ludziom trzecią Osobę Trójcy Świętej i zapoznać ze Stanisławem Moniuszką, którego rok właśnie obchodzimy.

Dwa 10-dniowe turnusy kolonii dla dzieci z rodzin żołnierzy i pracowników wojska organizuje Caritas Ordynariatu Polowego. 120 dzieci, w wieku 8-15 lat, spędzi wakacje w ośrodku Ordynariatu w Ustce. – W programie mamy, oczywiście, kąpiel w morzu ze specjalnie zatrudnionym ratownikiem – zapewnia Gabriel Piątkowski, zastępca dyrektora Caritas OP. Będą też gry, zabawy i wycieczki – do Trójmiasta, Słupska i Doliny Charlotty.

Osobno wakacyjne turnusy organizuje Straż Graniczna, a ordynariat je dofinansowuje. Do wynajętych ośrodków w Łebie i bieszczadzkiej Rzepedzi wyjedzie ok. 100 uczniów. Będą wśród nich także młodzi ludzie z domów dziecka.

Ojczyzna przodków

Z ponad 200 dzieci z polskich rodzin z Ukrainy i Białorusi szczególnie duża grupa dzieci polonijnych wyjedzie z Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 140 młodych ludzi zza wschodniej granicy będzie wypoczywać w podwarszawskim Teresinie i w Staszowie.

Około 40-osobowa grupa uczniów z Białorusi spędzi wakacje na koloniach w Małogoszczu organizowanych przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. – Grupa białoruska będzie wypoczywać razem z polską – zaznacza Renata Keder z CDAW. – Chodzi nam o to, żeby się nawzajem poznali, poznali swoje kultury itp. Grupa białoruska bierze regularnie udział w naszych koloniach już od lat – dodaje.

35 dzieci z Ukrainy odpocznie w Ustce na koloniach organizowanych przez Caritas wojskowego Ordynariatu Polowego. – Te kolonie są sfinansowane ze środków Senatu RP. Dzieci przyjadą z parafii Romanów k. Żytomierza z księdzem pracującym od wielu lat na Ukrainie – mówi Gabriel Piątkowski, zastępca dyrektora Caritas OP. – Program kolonii wszyscy mają podobny, ale dzieci z Ukrainy będą mieć dodatkowo zajęcia z historykiem.

2019-07-03 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje dla dzieci w Watykanie

[ TEMATY ]

dzieci

Watykan

wakacje

Vatican News

Od 6 do 31 lipca potrwają w Watykanie wakacje dla dzieci tamtejszych pracowników. W ten sposób Franciszek pragnie pomóc rodzicom, którzy przez miesiące musieli przetrzymywać swoje dzieci w domach z powodu pandemii koronawirusa. Weźmie w nich udział około 100 dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

„Projekt: «Dzieci - wakacje» powstał z inicjatywy Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, aby wyjść naprzeciw potrzebom rodziców, którzy tutaj pracują – powiedział ks. Franco Fontana, salezjanin, kapelan żandarmerii watykańskiej oraz Muzeów Watykańskich. – Nigdy tak bardzo jak teraz, rodzice potrzebują powierzyć swoje dzieci osobom godnym zaufania, które potrafią dać im nadzieję, uśmiech i zabawę”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję