Reklama

Patron tygodnia

Złotousty ojciec kościoła

Biskup i doktor Kościoła – św. Jan Chryzostom, nazywany Złotoustym, należy do grona najważniejszych myślicieli starożytności chrześcijańskiej

Niedziela Ogólnopolska 36/2019, str. 22-23

Wikipedia

Św. Jan Chryzostom, mozaika z Hagii Sophii w Stambule, X wiek

Św. Jan Chryzostom, mozaika z Hagii Sophii w Stambule, X wiek

Jak podkreślił Benedykt XVI, „wśród biskupów swojej epoki Jan wyróżniał się zapałem misyjnym; rozsyłał misjonarzy, aby głosili Ewangelię wśród tych, którzy jej jeszcze nie słyszeli. Budował szpitale, aby otoczyć opieką chorych (...). W starożytnym Kościele św. Jan Chryzostom zasłynął tym, że doprowadził do owocnego spotkania orędzia chrześcijańskiego z kulturą hellenistyczną”.

Urodził się w Antiochii Syryjskiej w połowie IV wieku – ok. 349 r. W dzieciństwie wcześnie stracił ojca i mieszkał z matką Antuzą, od której przejął wielką wrażliwość na ludzką krzywdę oraz głęboką wiarę chrześcijańską. Następnie uczył się filozofii i retoryki u Libaniusza, poganina, najsławniejszego w tamtych czasach retora. To właśnie w jego szkole Jan stał się największym oratorem późnego okresu starożytności greckiej.

Reklama

Przyjął chrzest w 368 r. i był przygotowywany do życia kościelnego przez biskupa Melecjusza, który w 371 r. ustanowił Jana lektorem.

Od 367 do 372 r. przyszły święty uczęszczał do tzw. Asceterium – swego rodzaju seminarium w Antiochii. Później, pragnąc życia pustelniczego, przez cztery lata mieszkał pośród eremitów na pobliskiej górze Silpium. Między 378 a 379 r. powrócił jednak do miasta. Przyjął święcenia diakonatu w 381 r. oraz święcenia prezbiteratu w 386 r. Już jako kapłan Jan stał się znanym kaznodzieją w kościołach swego miasta. Posługę kapłańską pełnił przez ok. 11 lat, aż do 397 r., kiedy to został mianowany biskupem Konstantynopola; urząd biskupi sprawował w stolicy cesarstwa do momentu wygnania w 403 r., po którym wkrótce, w 407 r., nastąpiło drugie wygnanie.

Śmierć poniósł w Comana Pontica 14 września 407 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Do rehabilitacji Jana doszło w 438 r., za panowania Teodozjusza II. Relikwie świętego biskupa, złożone w kościele Apostołów w Konstantynopolu, zostały w 1204 r. przeniesione do Rzymu, do pierwotnej bazyliki konstantyńskiej, a obecnie znajdują się w kaplicy Chóru Kanoników w Bazylice św. Piotra. 24 sierpnia 2004 r. znaczna ich część została podarowana przez papieża Jana Pawła II patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I.

Jan Chryzostom zaliczany jest do najbardziej płodnych pisarzy pośród Ojców Kościoła – pozostało po nim 17 traktatów, ponad 700 autentycznych homilii, komentarze do św. Mateusza i św. Pawła (Listy do Rzymian, do Koryntian, do Efezjan i do Hebrajczyków) oraz 241 listów.

2019-09-03 13:09

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję