Reklama

Modlitwa

W niedzielę Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

W niedzielę 22 marca br. decyzją Konferencji Episkopatu odbędzie się Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. We wszystkich świątyniach katolickich wierni wraz ze swymi duszpasterzami modlić się będą w tej intencji. Biskupi apelują także, aby polskie parafie nawiązały bezpośrednie kontakty z parafiami na Ukrainie - zarówno rzymsko jak i greckokatolickimi, i aby na tej drodze przekazywana była bezpośrednia pomoc.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP przypomina, że swoją solidarność jako chrześcijanie "okazujemy przede wszystkim modlitwą zanoszoną do Chrystusa Księcia Pokoju, aby powrócił pokój na ogarnięte wojną tereny wschodniej Ukrainy".

Dodaje przy tym, że "musimy też naszą miłość do Boga i bliźniego zamieniać w czyn będący doraźną pomocą tym, którzy cierpią" - powiedział i dodał: "Stąd apel biskupów polskich zebranych na ostatnim zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie aby Kościół w naszym kraju nie tylko na płaszczyźnie ogólnej poprzez Caritas Polska, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, ale by także poprzez parafie każdy mógł się włączyć w tę pomoc. Stąd idea partnerstwa parafii braterskich a nawet bliźniaczych".

Biskupi zgromadzeni w Warszawie na swym zebraniu plenarnym 11 i 12 marca br. zaapelowali do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. "Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości - czytamy w komunikacie z obrad.

Biskupi przypominają, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. "Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług" - czytamy w uchwale KEP. Wtedy partnerstwo parafii okazało się jedną z najlepszych form pomocy potrzebującym i dlatego może sprawdzić się i dziś.

Współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.

Reklama

W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje.

W celu nawiązania kontaktów przez chętne polskie parafie publikujemy poniżej adresy mailowe diecezji Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie:
Archidiecezja Lwowska: secretariat@diocese-lviv.org
Diecezja Odeska-Symferopolska:
Odessa: curia.odessa@gmail.com
Symferopol: jpylomi@gmail.com
Diecezja Kijowsko-Żytomierska: kanclerkzd@ukr.net
Diecezja Charkowsko-Zaporoska: kharkovkuria@gmail.com
Diecezja Łucka: luceoria@hotmail.com
Diecezja Kamieniecko-Podolska: curiapodole@gmail.com
Diecezja Mukaczewska: mrkp.titkar@gmail.com


Ukraiński Kościół Greckokatolicki:
Archieparchia Kijowska: ooleh.sekretar@gmail.com
Egzarchia Doniecka: dhe.kancler@gmail.com
Egzarchia Łucka: bobesiuk@gmail.com
Eparchia Tarnopolsko-Zborowska: ugccternopil@yahoo.it
Eparchia Buczacka: buchacheparchy@ukr.net
Archieparchia Iwano-Frankowska: konsystorija@ukr.net
Eparchia Kołomyjsko-Czerniowiecka: percovych@ukr.net
Archieparchia Lwowska: cerkvalviv@ugcc.org.ua
Eparchia Stryjska: sekretariatstryj@gmail.com
Eparchia Samborsko-Drohobycka: curia@sde.org.ua
Eparchia Sokalsko-Żółkiewska: vkotkevych@gmail.com

2015-03-20 21:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce włączy się w modlitwę o pokój

[ TEMATY ]

modlitwa

episkopat

pokój

Tomasz Lewandowski

Odpowiadając na apel Ojca Świętego Franciszka, Kościół w Polsce włącza się w modlitwę o pokój w Syrii. – Będziemy prosić o pokój, by ludzie mogli wrócić do swoich domostw, by nie było przemocy, by w tamtym regionie zapanowała atmosfera miłości i spokoju – mówi rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

W wigilię Narodzenia Najświętszej Marii Panny, 7 września w godzinach 19.00-24.00 polskie diecezje, zgromadzenia zakonne, a także Polskie Misje Katolickie i wszyscy ludzie dobrej woli włączą się w czuwanie modlitewne w intencji pokoju. Zaapelował o to papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Papież będzie w tym czasie przewodniczył modlitwie na Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję