Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia w działaniach Caritas

W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

Celem konkursów było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych naszego społeczeństwa poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na wymiar praktyczny w życiu Kościoła i społeczności parafialnych – wyjaśnia Marta Kozak, koordynatorka programu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych w naszej diecezji. Dlatego też nadesłane na konkurs projekty starają się przyczynić do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych wspólnot, zmiany modelu konsumpcji – upowszechniają model ekonomii dzielenia się dobrami, zachęcają do ograniczenia konsumpcji, promowania wielokrotnego wykorzystywania przedmiotów, ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza czy ochrony lub przywracania bioróżnorodności.

Reklama

– W ujęciu chrześcijańskim przyroda sama w sobie nie jest święta, jest ona raczej przestrzenią, w której manifestuje się świętość, mądrość i miłość Stwórcy. Stworzony świat jest bowiem radykalnie różny od stwarzającego go Boga, który wyznaczył światu określone cele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jednoznacznie, że Bóg nie stworzył świata jedynie po to, by bezwarunkowo zaspokajał ludzkie potrzeby. Bóg stworzył świat także „dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom”. Wydaje się, że dobrą praktyką w realizacji ekologii dnia codziennego jest edukacja prowadzona od najmłodszych lat. Najlepiej jeśli odbywa się dwutorowo. Po pierwsze powinna skupiać się na wdrażaniu treści ekologicznych za pomocą kształcenia dzieci i młodzieży począwszy od przedszkola, następnie na wszystkich szczeblach edukacji. I po drugie – przy pomocy środków społecznego przekazu lub dowolnych metod kształcenia indywidualnego czy grupowego – tłumaczy Marta Kozak.

W obu wspomnianych wyżej konkursach pojawiła się zaskakująco duża liczba zgłoszeń. Okazało się, że zainteresowanie konkursem przekroczyło przewidywania organizatorów. Wszystkie nadesłane projekty były bardzo ciekawe. Niestety w konkursie zachodzi konieczność wyboru zwycięzców, a ich liczba była ograniczona. W konkursach środki na realizację przedstawionych pomysłów mogły dostać jedynie 4 zespoły projektowe, które uzyskały największą liczbę punktów. I tak zwycięskimi zespołami w ramach inicjatywy ekologicznej Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej zostały placówki: Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie, a także Przedszkole „Radosna Wyspa” w Sosnowcu. Podkreślmy, że Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń. W kategorii parafialnych zespołów Caritas nagrodzone zostały: zespół Caritas z parafii św. Stanisława w Czeladzi, zespół Caritas z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, zespół Caritas stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie oraz zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. – Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i czekamy na owoce waszych prac – zaznacza Marta Kozak.

Projekt Caritas powstał w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego realizatorem jest Caritas.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekologia ducha

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję